A. Test İptalleri

IELTS test kaydınızı, sınav merkezinize bildirerek teste girmeden önce istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Para iadesi koşulları, kaydınızı iptal ettiğiniz zamana ve olağan dışı koşulların geçerli olup olmamasına göre değişir. 

UKVI veya Life Skills testinizi iptal etmek için lütfen Geri Ödeme Talebi veya Test Tarihi Transfer Formunu indirip doldurun ve e-posta ile ielts.britishcouncil.org.tr adresine gönderin. (Formu imzalamanız gerektiğini lütfen unutmayınız.) Belgeyi aşağıdaki indirme bölümünde bulabilirsiniz. 

1. TEST TARİHİNE KALAN SÜRE 

1.1. Teste 14 günden uzun süre varsa: 

IELTS test kaydınızı teste 14 günden uzun süre varken iptal ederseniz toplam test ücretinin %75’i tarafınıza iade edilir.

1.2. Testten önceki 14 gün içinde, teste iki günden uzun süre varsa:

IELTS test kaydınızı testten önceki 14 gün içinde teste iki günden uzun süre varken iptal ederseniz toplam test ücretinin %50’si tarafınıza iade edilir. 

1.3. Testten önceki iki gün içinde: 

IELTS test kaydınızı testten önceki iki gün içinde iptal ederseniz toplam test ücretinin %25’i tarafınıza iade edilir.  

1.4. Test günü veya testten sonra: 

IELTS test kaydınızı test gününde ya da testten sonra iptal ederseniz para iadesi yapılmaz.  

2. TEST KATILIMCILARI İÇİN İSTİSNALAR 

Testten önce veya teste girmediyseniz test tarihinden sonraki beş iş günü içinde test merkezinize olağan dışı koşullar için başvuru yapabilirsiniz. Test merkeziniz yazılı başvurunuzu aldıktan sonra yedi iş günü içinde size yanıt verir. Test merkeziniz olağan dışı koşullar için yaptığınız başvuruyu değerlendirir. 

Olağan dışı durumlar için yapılan başvurular ve sunulan destekleyici kanıtlar, girişi planlanan test tarihinden sonraki en geç beş gün içinde test merkezine iletilmelidir. 

Sınav merkeziniz başvurunuzu onaylarsa sınav ücretinden %25’i aşmayan bir kesinti yapıldıktan sonra kalan tüm tutar tarafınıza iade edilir. 

Test merkeziniz başvurunuzu onaylamazsa 1. bölümde belirtilen koşullar geçerli olur. 

Olağan dışı koşullar şu şekilde tanımlanmaktadır: 

  • Test gününde teste girmenizi veya normal performans göstermenizi engelleyen ciddi tıbbi durumlardır; bu durumlar için yetkin bir hekimden alınmış sağlık raporu gibi destekleyici kanıtlar gerekir 
  • Bir yakının ölümü, travma veya başka türlü ciddi bir zorluk yaşandığına dair kanıt 
  • Askerlik hizmeti 

3. TEST MERKEZİ İÇİN İSTİSNALAR 

Test merkezinin kontrolü dışında gelişen bazı durumlarda testinizi iptal etmemiz gerekebilir. Bu durumlar, sayılanlarla sınırlı olmamakla birlikte olağanüstü hava koşulları, doğal afetler, sivil kargaşa ve grev hallerini kapsar. 

Bu gibi durumlarda test merkeziniz olabildiğince erken bir şekilde size bilgi verecek ve aşağıdaki seçeneklerden birini sunacaktır: 

  • Tam para iadesi veya 
  • Sizin için uygun olan ileri bir test tarihine erteleme. 

Test merkezinizin kendi kontrolü dahilindeki koşullar altında testi iptal etmesi durumunda, tam para iadesi ya da başka bir test tarihine erteleme seçeneklerine ek olarak, üstlendiğiniz masrafların tarafınıza ödenmesi için başvuruda bulunabilirsiniz. Test merkezi, makul bir başvuru yapıp yapmadığınızı inceleyerek uygunluk değerlendirmelerini yapar ve aşağıdaki koşullara bağlı olarak gereken tutarı tarafınıza öder: 

  • Test merkezi, iptal kararının kendi kontrolünde olup olmadığını değerlendirir. Yapılacak geri ödemeler yalnızca seyahat ve konaklama masraflarıyla sınırlıdır ve geri ödeme yapılabilmesi için:

- masrafın test gününde, doğrudan teste katılma planınız dahilinde yapılmış olması gerekir, 

- harcamanın ödeme makbuzlarıyla kanıtlanmış olması gerekir,

- iptal edilen seyahat ve/veya konaklama için tedarikçi tarafından ücret iadesi yapılmadığının kanıtlanmış olması gerekir, 

- yapılan harcamaların en düşük makul piyasa fiyatlarıyla karşılaştırılabilir olması gerekir (bu karşılaştırma sınav merkezi tarafından yapılacaktır).

  • Normalde yaşadığınız yere en yakın test merkezinden daha uzak bir test merkezine gidiyorsanız test merkezi başvurunuzu makul bulmayacaktır. 

B. Test Tarihi Değişiklikleri 

4.1. Teste 14 günden uzun süre varsa: 

Test tarihinizi testten en az 14 gün önce olmak kaydıyla istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. 

Mümkün olan durumlarda ilk test tarihinden itibaren üç ay içinde yeni bir test tarihi seçmeniz gerekir. Tercih ettiğiniz test tarihi ile ilk test tarihiniz arasındaki süre üç aydan uzunsa bu bir test tarihi değişikliği değil, iptal olarak ele alınacaktır. 

Bir test kaydı için sadece bir defa test tarihi değişikliği yapılabilir. 

Test merkeziniz, toplam test ücretinin %25’ine kadar olmak üzere bir idare kesintisi tahsil edebilir. 

4.2. Testten önceki 14 gün içinde: 

Testten önceki 14 gün içinde bildirilen test tarihi değişikliği talepleri, iptal olarak ele alınacaktır. Lütfen bu politika belgesinin Bölüm A. Test İptalleri kısmına bakın. 

Notlar

i. Para iadesi yapma ve test tarihi değişikliklerini düzenleme sorumluluğu test merkezinize aittir. 

ii. Bölüm A. 2. uyarınca, test merkezi test katılımcılarının olağan dışı durumlarla ilgili başvuruları hakkındaki kararlardan sorumludur. 

iii. Bölüm A. 3. uyarınca, test merkezi uygunluk ve ödenecek tüm tutarlar dahil olmak üzere yapılacak geri ödemeler hakkındaki kararlardan sorumludur. 

iv. IELTS testine girmek için kaydolduğunuz ülkede tüketicinin korunması hakkındaki mevzuat, test katılımcısına yukarıda belirtilenlerden daha avantajlı test iptali ve test tarihi değişikliği hakları sağlıyorsa, tüketicinin korunması hakkındaki yerel mevzuat geçerli olacaktır.