By IELTS Expert

29 Haziran 2023 - 14:00

TOEFL or IELTS - which is the right test for me, blog image

En yaygın kabul gören İngilizce yeterlilik sınavlarından olan TOEFL ile IELTS arasında tercih yapmadan önce dikkate alınması gereken önemli hususların listesini yaptık. Bu makale, aşağıdaki ölçütleri kullanarak iki sınavdan hangisinin ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşıladığına kesin olarak karar vermenize yardımcı olacaktır:

  • Zorluk
  • Hedefler
  • Yapılış yöntemi
  • İngilizce seviyesi
  • Sınav bölümleri
  • Konuşma becerileri
  • Uzunluk
  • Sonuçlar
  • Maliyet
  • İpuçları ve diğer sınav katılımcılarının deneyimleri

Uluslararası bir İngilizce yeterlilik sınavına girmeyi düşündüğünüzde belki de aklınıza gelen ilk soru, en iyi sınavın hangisi olduğudur. Çok yüksek ihtimalle de TOEFL ile IELTS’ten birini seçersiniz. Bilinçli bir şekilde karar vermek ve nihai seçiminizin kişisel hedeflerinize uygun olması için öncelikle her bir sınavın nasıl işlediğini iyi anlamak önemlidir.

Uluslararası tanınırlık söz konusu olduğunda, iki sınav arasında çok az fark vardır. İkisi de çoğu eğitim ve iş kurumu tarafından kabul edilir. Yine de şunu hatırlamakta fayda var: IELTS yurt dışında en yaygın kullanılan uluslararası İngilizce sınavı olup 140 ülkede 11.500'den fazla kuruluş tarafından kabul edilir. Yani, hedeflerinizden biri dünyayı dolaşarak çok çeşitli kültürleri deneyimlemekse sizin için en ideali IELTS'tir.

TOEFL ile IELTS arasında seçim yapmadan önce, dünyanın hangi kıtasına ve ülkelerine gitmek istediğinize karar vermek seçiminizde size yardımcı olur. Üniversiteler ve işletmeler, ister TOEFL isterse IELTS olsun, girmenizi istedikleri sınav türü hakkında size ayrıntılı bilgi sağlarlar. Bazıları ikisini de kabul eder.

Seçtiğiniz kurum ikisini de kabul ediyorsa her sınav için kabul edilen minimum puanlar ve hangi türde sınava girilmesi gerektiği hakkında bilgi sağlamalıdır.

Cambridge Üniversitesi'nin bünyesindeki Cambridge English tarafından hazırlanan IELTS, Birleşik Krallık'ta ve Avrupa'nın birçok yerinde en popüler ve belirleyici İngilizce sınavıdır. Aynı zamanda TOEFL'ı yapan kuruluş Educational Testing Service'in (ETS) ev sahibi olan Amerika Birleşik Devletleri'ndeki pek çok kuruluş da IELTS'i kabul eder. Yani, IELTS sizi gitmek istediğiniz her yere götürebilir.

Yurt dışına taşınmak istemenizin temelinde akademik nedenlerin mi, ticari nedenlerin mi yoksa kişisel nedenlerin mi olduğunu da düşünün. İki sınav arasındaki en önemli farkları sizin için aşağıda inceledik. Doğru seçimi yapmak için, artıları ve eksileri tartarak tüm kriterleri sırayla gözden geçirmelisiniz. Bu nedenle, ne yaparsanız yapın, bu kararı verirken acele etmeyin!

Zorluk

Hangi İngilizce sınavına gireceğinizi düşünürken, doğal olarak her birinin zorluk seviyesini bilmek istersiniz ki en kolayını seçebilesiniz.

Milyon dolarlık sorumuz şu: Hangi sınav daha zor? TOEFL mı, IELTS mi? Dürüst olmak gerekirse bu sizin dil yetkinliğinize bağlıdır ve kesin bir cevabı yoktur. Hangi sınavın daha kolay olduğu konusunda bir fikir birliği ne yazık ki henüz oluşmadı.

TOEFL Kuzey Amerikalı bir kuruluşun, IELTS de Birleşik Krallık ve Avustralya'daki kuruluşların hazırladığı sınavlar olsa da IELTS başarınız, İngiliz aksanı, kelime dağarcığı veya bağlamı ile ilgili bildiklerinize bağlı değildir. Hatta, IELTS'in gerçekten uluslararası olmasını sağlayan etkenlerden biri, sınavda yalnızca İngiliz aksanına değil, çok farklı aksanlara da yer verilmesidir. Aklınızdaki başka bir sorunun yanıtı olarak da şunu belirtelim: IELTS Konuşma kısmından iyi puan alabilmek için Birleşik Krallık'tan veya başka İngilizce konuşan bir ülkeden biri gibi anadil seviyesinde İngilizce konuşmanız da beklenmiyor.

Sınav formatını ve görev türlerini iyi bir şekilde kavramanız için, IELTS partnerleri tarafından sınava girecek adaylara kurslar, web seminerleri, koçluk uygulamaları ve alıştırma testleri dahil olmak üzere çeşitli kaynaklar sunulmuştur. British Council ile IELTS'e hazırlanmanız esnasında alabileceğiniz en iyi tavsiyelerden biri de şu: Mümkün olan her şekilde İngilizce ile etkileşimde bulunun. İngilizce okuyun, İngilizce müzik dinleyin, İngilizce film ve dizi izleyin ve mümkünse düzenli olarak İngilizce sohbet edin.

Her İngilizce konuşulan bölgenin çok farklı telaffuz biçimleri olmasına rağmen, anadili İngilizce olan kişiler genellikle birbirlerini anlarlar. Bir sınav katılımcısı olarak sizin için en önemli şey, başkalarının sizi anlayabilmesi ve sizin başkalarını anlayabilmenizdir.

Hedefler

TOEFL ve IELTS arasında seçimde bir diğer önemli faktör, hedefinizin ne olduğunu belirlemektir. Örneğin, öğrenci olarak seyahat etmek için mi, dil yeterliliğinizi ölçmek için mi yoksa iş sebebiyle yurtdışına gitmek için mi sınava girmeniz gerekiyor?

IELTS sınavına girmenin belirgin bir avantajı, şu iki sınav türü arasından seçme olanağıdır: IELTS Akademik ve IELTS Genel Eğitim. IELTS Akademik sınavı, yurtdışında İngilizce konuşulan bir kuruluşta çalışmak ve yurtdışında lisans veya lisansüstü düzeyde eğitim almak isteyenlerin ihtiyaçlarına uygundur. IELTS Genel Eğitim sınavı ise günlük yaşamda ve günlük aktiviteler sırasında İngilizceyi kullanabilme becerinizi ölçer; bu nedenle genellikle İngilizce konuşulan bir ülkeye göç etmek isteyen kişiler bu sınavı seçer.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, özellikle UKVI için IELTS sınavına girmeniz istenebilir. Birleşik Krallık vize başvurunuzu desteklemeye uygun olan bu sınavın, içerik, sınav formatı ve değerlendirme kriterleri açısından IELTS'ten farkı yoktur. Tek fark sonuçların rapor edilme biçimidir. UKVI için IELTS ile, sınavın Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanan resmi bir merkezde yapıldığı onaylanmış olur. Doğru IELTS sınavını seçmenize yardımcı olması için başvurmayı düşündüğünüz kuruma önceden danışmanız önemle tavsiye edilir.

Yapılış yöntemi

TOEFL ile IELTS sınavlarının nasıl gerçekleştirildiğini karşılaştırdığınızda aralarında önemli bir fark bulunmadığını görebilirsiniz. IELTS gibi, TOEFL da iki versiyon sunar. İki sınavın da kendi özel alanınızda yapabileceğiniz çevrimiçi versiyonu vardır.

TOEFL, Home Edition sınavını sunarken, IELTS'in yakın zamanda uygulamaya başladığı IELTS Online önümüzdeki aylarda daha da yaygınlaşacak.

İngilizce seviyesi

TOEFL ile IELTS puanları arasında doğru bir karşılaştırma yapmak biraz göz korkutucu görünebileceği gibi, genellikle akademik ve ticari kurumların gereklilik olarak belirlediği düzeylere göre yaklaşık bir karşılaştırma yapılabilir. Bu seviyeler Ortak Avrupa Referans Çerçevesi (CEFR) referans standartlarıyla da karşılaştırılabilir. Bu çerçeve, uluslararası standartlarda dil yeterliliğini tanımlayan ve dünya çapında kullanılan bir ölçüttür.

Genel olarak, IELTS sonuçları 1'den (en düşük) 9'a (en yüksek) kadar bir ölçekte bant puanları olarak bildirilirken, TOEFL performansı, 0 ile 120 puan (en yüksek) arasında bir ölçekte derecelendirilir.

IELTS puanları, CEFR'nin C2 seviyesine (anadili düzeyinde İngilizce seviyesi) kadar çıkarken, TOEFL yalnızca C1 düzeyine kadar doğrulama sağlayabilmektedir. Başka bir deyişle, İngilizce seviyeniz anadili İngilizce olan birininkiyle aynıysa, bunu kanıtlamak için TOEFL yeterli olmayacaktır. Böyle bir senaryoda, IELTS tek seçenektir.

Hem TOEFL'ın hem de IELTS'in sonuçları iki yıl geçerlidir. Bu süre geçtikten sonra, sınavlardan birine tekrar girmeniz gerekecektir.

Sınav bölümleri

TOEFL ve IELTS dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerilerini değerlendirir. Ancak, sınavda kullanılan soru türlerindeki farklılıklar nedeniyle sınav bölümleri veya kısımları farklılık gösterebilir.

Örneğin TOEFL'ın dinleme modülü çoktan seçmeli sorularla sınırlıdır. IELTS testinde ise bu bölüm, kullanılan şu gibi farklı soru türleri nedeniyle daha çeşitlidir: çoktan seçmeli, eşleştirme, plan/harita/diyagram etiketleme, form/not/tablo/akış şeması/özet tamamlama, cümle tamamlama.

Okuma modülüne gelindiğinde, TOEFL metin parçalarına (üç ile beş arasında) ayrılan ve kavrama düzeyinin çoktan seçmeli sorularla değerlendirildiği bu bölüme 60 dakika ayırır. IELTS'te ise yine 60 dakika süren okuma bölümü, çok daha kapsamlı bir şekilde değerlendirilen bir dizi metin içerir. Örneğin, başlık önermeniz, cümleleri tamamlamanız, özetleri tamamlamanız, tabloları doldurmanız, diyagramları tamamlamanız vb. istenebilir.

Konuşma becerileri

Konuşma bölümündeki en belirgin farklardan biri, TOEFL katılımcıları soruları cevaplarken bir mikrofona konuşurlar. IELTS'te ise katılımcılar, eğitimli bir IELTS uzmanıyla bire bir sözlü görüşme yaparlar. Sınavın bu kısmına, yazılı sınavla aynı gün veya daha erken/geç bir tarihte girmeleri gerekir. IELTS Konuşma sınavını görüntülü görüşme şeklinde veya şahsen tamamlamak mümkündür.

Başka bir kişiyle yüz yüze görüşme süreci, gerçeğe uygun olduğu için IELTS Konuşma bölümü etkileşimli ve gerçek hayata olabildiğince yakındır.

Uzunluk

TOEFL ve IELTS sınavlarının süreleri de göz ardı edilemeyecek başka bir faktördür. Belki de hangi sınava gireceğinize karar verme sürecinde iken sınavın uzunluğu en önemli konu olmayabilir ancak yine de sınavın ne kadar zamanınızı alacağını bilmeniz gereklidir. Sınav merkezine gelişinizi ve merkezden ayrılışınızı daha kesin bir şekilde planlama olanağı sağlayacağı için, sınavınızın saatlerini önceden netleştirmeniz iyi olur. Daha da önemlisi, bir sınav ne kadar uzun sürerse sizi o kadar yorar ki bu da konsantrasyonunuzu etkiler. Aynı zamanda, sınav koşullarının, bir yerde oturarak ve konsantrasyonunuzu sürdürerek birçok soru yanıtlama kapasitenizi de test ettiğini unutmayın.

TOEFL ortalama üç saat 30 dakika sürer ve iki seçenek arasında daha uzun olanıdır. IELTS ise, hangi sınav türünü seçerseniz seçin, yaklaşık iki saat 45 dakika sürer.

Sonuçlar

TOEFL ve IELTS sonuçlarının size ulaşma süresi, sınavın gerçekleştirilme yöntemine bağlı olarak değişir. IELTS sonuçlarının açıklanma süresi kağıt bazlı olanı mı, bilgisayar destekli olanı mı seçtiğinize bağlı olarak değişiklik gösterir. Bilgisayar destekli IELTS sonuçları üç ile beş gün arasında açıklanırken kağıt bazlı IELTS sonuçları genellikle sınava girdikten on üç gün sonra açıklanır. TOEFL sonuçlarının size ulaşması ise, postalama tarihinden itibaren yedi ila on gün sürer.

Maliyet

Neredeyse her test katılımcısı kararını vermeden önce sınavların fiyatlarını ve mevcut ödeme yöntemlerini dikkatli bir şekilde değerlendirir. IELTS kaydı kolay bir işlemdir ve ödeme yerel para biriminizde çevrimiçi veya çevrimdışı olarak yapılabilir. Sınav ücretini öğrenmek için bu sayfaya bakabilirsiniz.

İpuçları ve diğer sınav katılımcılarının deneyimleri

IELTS'in dünyadaki en popüler İngilizce yeterlilik sınavı olması, size de avantaj sağlayabilir. Yani, sınav hakkında ipuçlarına ve diğer sınav katılımcılarının deneyimlerine daha kolay ulaşabilirsiniz.

IELTS sınavına girenlerin hepsi olmasa da çoğu, sınav günüyle ilgili endişe duyarlar. Birçok konuda stresi azaltmak için, diğer insanların deneyimlerini okuyarak sınav gününde sizi nelerin beklediğini öğrenmek iyi bir fikir olabilir. Bu yapmak sınava dair bazı önemli bilgileri sonra kullanmak üzere kaydetmenize yardımcı olacak ve kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlayacaktır. Daha fazlasını öğrenmek için, British Council'ın IELTS sınav günü tavsiyelerine göz atabilirsiniz.

Dünya çapındaki itibarı ile IELTS, iş dünyasında kariyerini ilerletmek isteyenler için de iyi bir seçenektir. İyi IELTS puanları alırsanız kariyerinizde fark yaratmanız çok daha kolay olur. Ayrıca, yüksek lisans veya doktora yapmaya karar verirseniz de puanlarınız işinize yarayabilir.

Bu karşılaştırmalı kılavuzu inceledikten sonra, iki sınavdan hangisinin gelecek planlarınıza en uygun olduğuna artık kendiniz karar verebileceksiniz. TOEFL ile IELTS arasında karar verdikten sonra, British Council internet sitesindeki IELTS ücretleri ve tarihlerine de bakmayı unutmayın.

Hemen kaydolun ve dil yeterliliğinizin değerlendirilmesine ve resmi olarak onaylanmasına hazırlanmaya başlayın. İyi şanslar!