turuncu bilezikli iki el gri ve mavi tonlarında yuvarlak şekilde bir kumaş tutuyor

Fashion Open Studio Hakkında

Fashion Open Studio, Fashion Revolution'ın 2017'de başlattığı bir girişimdir. Modanın arka planındaki insanları ve süreçleri kutlamayı amaçlayan bir etkinlik serisidir. Tüketiciler ve yaratıcılar arasında yankı uyandıran basit, özgün anlatımlar ile sektör şeffaflığını ve uzun ömürlülüğü teşvik etmek için gelişmekte olan tasarımcılar, köklü öncüler ve sektörde yer alan büyük oyuncularla birlikte çalışmaktadır. Program, hem dijital hem de fiziksel mekanlarda çevrimdışı olarak gerçekleşir.

Proje Hakkında

Fashion Open Studio ve British Council, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı COP26'nın temaları çerçevesinde dokuz uluslararası tasarımcı ile bir dizi stüdyo etkinliği ve atölye çalışması sunacak. Eylül 2021'de Londra Tasarım Festivali sırasında V&A'daki Dijital Tasarım Hafta Sonu'nda lansmanı yapılacak olan etkinlikte dijital olarak atölyelerini açacak olan dünyanın dört bir yanından seçilen dokuz tasarımcı, modanın çevresel etkisine yaratıcı yanıtlarını, ‘Adaptasyon ve Dayanıklılık’ ve ‘Doğa’ temaları üzerinden konuşacak. Dijital etkinlik serisi, British Council'ın ‘The Climate Connection’ programı kapsamında 25 Eylül 12 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Etkinlik serisi, COP26 (1-12 Kasım) sırasında Glasgow'da halka ve COP26 katılımcılarına açık stüdyo etkinlikleriyle bizzat etkileşim kurma fırsatı sunacak.

Dijital Etkinlikler ve Platform

Seçilen tasarımcıların her biri Fashion Open Studio x COP26 etkinlik programı için bir dijital etkinlik hazırlayacak. Bu etkinlikler stüdyo turları, demolar, atölyeler, sergi turları, moda filmleri, yapım süreci filmleri ve dikiş çemberi tartışmaları formatında olacak. Etkinlikler, COP26 öncesinde ve sırasında 25 Eylül–12 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek.

fotoğrafta arkasındayeşillikler olan, sol tarafa bakan bir kadın var. Kadın beyaz bir gömlek ve pantolon giyiyor. Kırmızı ve beyaz renklerinde kolye takıyor. Omzuna asılı olan üç renkl bir çantası var.

Tasarımcıları ve Etkinlik Programı

Tasarımcılar, British Council ve Fashion Revolution global ağları aracılığıyla aday gösterildi. Başvurular, Fashion Open Studio kriterlerine ve COP26'nın Adaptasyon, Dayanıklılık ve Doğa temalarına uygunluğuna göre puanlandı.

Seçilen dokuz tasarımcı Garcia Bello (Arjantin/Hollanda), Aranya Craft x Rahemur Rahman (Bangladeş/Londra), Iro Iro (Hindistan), Toton (Endonezya), Bora Studio (Nepal), Sindiso Khumalo (Güney Afrika), Bhukram (Tayland), Huner (Türkiye) ve Vimbai Natasha Naomi (Zimbabve).

Kesinleşecek olan dijital etkinlik programı (Birleşik Krallık saati ile)

25 Eylül - 15.00 –Garcia Bello

30 Eylül 16.00 –huner

7 Ekim - 13.00 –Bhukram

14 Ekim - 16.00 –VimbaiNatasha Naomi

21 Ekim - 13.00 –Aranyax RahemurRahman

28 Ekim - 16.00 –SindisoKhumalo

2 Kasım - 13.00 –Iro Iro

4 Kasım - 13.00 –Bora Stüdyo

9 Kasım - 13.00 –Toton

11 Kasım -13.00 -SPEEDshare

Türkiye’den malzeme odaklı tasarımlar sunmaya odaklanan sürdürülebilir moda markası Huner, stüdyo turu ve Huner çantasının oluşumuna dair demoverecek. Etkinlikte, çantanın Huner'in İstanbul stüdyosundan yapımını gösteren canlı ve önceden filme alınmış içeriği birleştirerek sunulacak.

Dijital etkinlik, Huner'in materyalleri nasıl tedarik ettiğini ve kendi üretim süreçlerinden kalanlar da dahil olmak üzere, elde ettikleri her yelken bezi parçasını kullanma arayışlarını keşfedecek.

Tasarımcılar ve atölyeler hakkında daha fazla bilgi için lütfen burayı ziyaret edin.

British Council ve Fashion Open Studio

Fashion Revolution, 2017'den beri British Council ile beraber bir dizi proje ve politika diyaloğu içeren girişimler, profesyonel beceri araç setleri ve bir dizi eğitim etkinliği, global çalışma inzivaları ve yaratıcı komisyon projeleri dahil olmak üzere, sanatçılar ve kreatif alanda çalışanların da dahil olduğu bir ortaklık kurmuştur. COP26 için olan ortaklığımız, Fashion Open Studio'ya odaklanacak ve dünyanın dört bir yanından endüstrinin statükosuna meydan okuyan ve moda endüstrisinin zararlı çevresel etkilerine çözümler üreten tasarımcıların çalışmalarını vurgulayacak.