İklim Hareketinde Gençliğin Sesi

British Council, Kasım 2021'de Glasgow'da yapılacak olan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’na (COP26) katılacak liderlere hitap eden ve dünyanın çeşitli yerlerinden gençlerin bir eylem çağrısı olan Küresel Gençlik Mektubu'nu 9 Eylül 2021'de yayınladı. Mektup, British Council ile bir sosyal girişim olan Catalyst in Communities tarafından Ocak-Mart 2021 tarihleri arasında yürütülen ve 23 ülkeden 8.000 gencin görüş, deneyim ve taleplerini toparlayan geniş çaplı bir araştırma çalışmasının sonucudur.

British Council ayrıca Birleşmiş Milletler’in İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nin (UNFCCC) resmi Çocuk ve Gençlik konferansı olan YOUNGO ile de ortaklık yapmaktadır. Küresel Gençlik Mektubu’nda ortaya konan sonuçlar ile mektubun yayınlanması akabinde başlayan ‘8.000 Rising' (8.000 Yükselen Ses) kampanyasında gelen ek katkılar, YOUNGO'nun 28 Ekim 2021'de başlayacak olan 16. Gençlik Konferansı (COY16) sonucunda oluşturulacak Gençlik Beyanı’na katkıda bulunacaktır. British Council, kapasite sağlama ve sponsorluk yoluyla COY16'yı destekleyecek ve konferans çıktıları, 5 Kasım'da Gençliği Güçlendirme Günü kapsamında Glasgow'daki COP26'da sunulacaktır.

Gençleri, seslerini yükseltmeleri ve aynı zamanda iklim değişikliği alanındaki diyaloglara katılmaları ve gezegenimiz için gerçek bir değişim yaratmaları amacıyla gerekli becerileri kazanmaları ve iletişim ağlarına erişmeleri yönünde destekliyoruz. 

Mektubun ve raporun sesinizi ‘8.000 Rising’ kampanyasına eklemeniz için size ilham vermesini umuyoruz.

Türkiye'den gençlerin mektubunu okuyun.

İklim Hareketi için Küresel Gençlik Mektubu final raporunu okuyun (İngilizce). 

Açılış etkinliğinde öne çıkanlara göz atın (İngilizce).

Çekilişimize katılın!

Mektubu imzalayıp sesinizi duyururken aynı zamanda çevreye duyarlı bir ödül kazanmaya ne dersiniz?

Mektubu imzalayanlar arasından yapılacak çekilişle beş katılımcı WWF’den 150 TL değerinde hediye çeki kazanacak. Son katılım tarihi 22 Ekim 2021 saat 18.00. Şimdi hemen imzanızı atıp hediye çekini kazanma şansını yakalayın.