Grayson Perry Milliyet Sanat

Egzotik aşırılıklar avlamanın peşinde değilim. Hepimizin çevresinde, sürekli olarak gözümüzün önünde, genellikle bilinçsiz bir biçimde olup biten şeyler beni hep büyülemiştir.

Grayson Perry ‘Sen Kimsin?’ başlıklı portreleri Natıonal Portraıt Gallery’de  ziyaretçi rekoru kırdı.

“Channel 4’un Grayson Perry: Sen Kimsin? Başlıklı serisi ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilen ücretsiz sergi çeyrek milyon seyirci toplarken, yaklaşık 850.000 kişinin de Perry’nin galeride sergilenen işlerinden en az birini gördüğü tahmin ediliyor. 

Odağına kimlik temasını alan, 23 Ekim 2014 tarihinde açılan ve galerinin tarihindeki en çok seyirci toplayan süreli etkinlik olan sergi, senelik ziyaretçi sayısını da iki milyonun üzerine çıkarmış oldu.

Perry yeni portrelerinde, modern Britanya’nın kimlik arayışındaki bireyleri, aileleri ve grupları resmediyor”.

The Independent

Grayson Perry – Küçük Farklılıkların Kibri, Sunderland Müzesi 

“Küçük Farklılıkların Kibri, farklı düzeylerden okunabilecek bir sergi. İlk bakışta, dokuma tabloların estetik cazibesi hemen göze çarpıyor ve bizi ‘ötekilerin’ hayatlarına olan merakımızdan yakalıyor. Tablolar, daha derine inmek isteyenlere ise sanat tarihine göndermelerden kurulu ve bir yandan geleneklere, köklere ve miras aldıklarımıza duyduğumuz saygıya düşkünlüğümüzü yansıtan, bir yandan da daima ilerleme yönünde sergilediğimiz yoğun arzunun tehlikeleri konusunda bizi uyaran çağdaş göstergelerle bezeli kompleks bir dil sunuyor.”

Corridor8

Grayson Perry: Meçhul Zanaatkârın Mezarı – değerlendirmeler

 “Sanatçı, seramikçi, yazar, travesti ve çağdaş Yunan vazolarına modern hayatı işleyen çok yönlü gözlemci Grayson Perry, British Museum’da düzenlenecek bir sergiye küratör olarak davet edildi. Hem, bu iş için ondan iyisi de düşünülemezdi. Perry'nin işlerinde çarpıcı olan, tarihin obje ailesine ne zamandır aranan kayıp çocuklar misali dahil olmasının yanında, geçmişin onun gözlerinden böylesine capcanlı bir şekilde hayat kazanması”. 

The Guardian