Grayson Perry Map of Nowhere
Detail of Grayson Perry, Map of Nowhere, 2008 ©

British Council Collection

Sanatçı olarak oynadığım rolü, bir bakıma bir şamanın ya da büyücününkine benzetebiliriz. Kılık değiştiriyor, hikayeler anlatıyor, nesnelere anlamlar yüklüyor ve onları bir parça daha dikkate değer hale getiriyorum. - Grayson Perry

2003 Turner ödülü sahibi Grayson Perry, Britanya’nın en tanınmış çağdaş sanatçıları arasında yer alıyor. Büyük incelikle işlenmiş seramik eserlerinin yanında Perry nakış, fotoğraf, baskı ve heykel gibi geniş çeşitlilikte başka araçlarla da çalışıyor. Perry çalışmalarında şiddet, önyargılar, cinselliğin bastırılması ve insanların bel bağladığı alışılageldik davranış kalıpları ve inanışlar gibi ciddi konuları, yanlış anlaşılma kaygısı gütmeden işliyor. 

Perry’in sanatsal dışavurumunda, ağırlıklı fantastik ve mizahi öğelerin yanı sıra kendini kimliklendirme çabası da öne çıkıyor. Sanatçının işlerinin pek çoğu otobiyografik unsurlar taşıyor. Zaman zaman travesti kılığına bürünen Perry’nin dişil yansıması olan Claire, pek çok çalışmasında önemli bir karakter olarak yer alıyor. Perry’nin işlerinde sık rastlanan önemli karakterlerden bir diğeri ise “vekil baba” figürü ve sanatçının koruyucusu olarak okunabilecek Alan Measles adındaki oyuncak ayısı. 

Grayson Perry bugüne kadar hem ulusal, hem de uluslararası alanda, aralarında British Museum’da 2011 yılında sergilenerek büyük övgü toplayan ve kendi işlerini British Museum koleksiyonundan tarihsel yapıtlarla birleştirdiği Meçhul Zanaatkârın Mezarı’nın (Tomb of the Unknown Craftsman) da yer aldığı pek çok büyük bağımsız sergi düzenledi. Öncesinde ise Lüksemburg’da Musée d'Art Moderne Grand-Duc Jean’da (2008); Kanazawa, Japonya’da 21’inci Yüzyıl Çağdaş Sanat Müzesi’nde (2007); Pittsburgh’de Andy Warhol Müzesi’nde (2006); Londra Barbican Sanat Galerisi’nde (2002) ve Amsterdam Stedelijk Müzesi’nde (2002) olmak üzere, pek çok bağımsız sergi gerçekleştirdi. 

Perry’nin halılardan oluşan muazzam serisi Küçük Farklılıkların Kibri ise bugünlerde Arts Council Collection ve British Council öncülüğünde düzenlenen ulusal ve uluslararası sergilerle dünyayı turluyor. Sanatçının Channel 4 için hazırladığı, geçen senenin Ekim ayında yayınlanan Grayson Perry: Who Are You? (Grayson Perry: Sen Kimsin?) isimli ikinci televizyon serisinin yanında, portre ve İngiliz kimliği temalı işlerinin yer aldığı bağımsız sergisi de 2015’in Mart ayında Londra’da National Portrait Gallery’de seyirciyle buluştu. 1960 yılında Chelmsford, Essex’te doğan Grayson Perry, şu anda Londra’da çalışıyor ve yaşıyor.  

Bu bölümde