Grayson Perry Otoparkta Istırap
Grayson Perry, Otoparkta Istırap, 2012 ©

British Council Koleksiyonu ve Arts Council Koleksiyonu, Southbank Centre London. Sanatçı ve Victoria Miro Gallery’nin bağışı, Channel 4 Television, The Art Fund, Sfumato Foundation desteği ve AlixPartners’ın ek desteğiyle.

 

İstanbul’un tarihini ve mimarisini çok ilginç buluyorum. Fay hattının üzerinde, kelimenin gerçek anlamıyla, o kadar çok şeyin –kültür, tarih, hoşgörü– sınırında ki - Grayson Perry

British Council 2015’te Türkiye’deki faaliyetlerinin yetmiş beşinci yılını kutluyor. Birleşik Krallık ile Türkiye arasındaki sanatsal ve kültürel alışverişin bu yılki programında Turner ödüllü sanatçı Grayson Perry’nin ülkedeki iki büyük sergisi öne çıkıyor.  

Cer Modern, Ankara
Küçük Farklılıkların Kibri – 11 Eylül – 8 Kasım 2015
Pera Müzesi, İstanbul,
Küçük Farklılıklar - 13 Mayıs - 26 Temmuz 2015 

13 Mayıs 2015’te İstanbul Pera Müzesi’nde açılan Küçük Farklılıklar sergisinin küratörlüğünü British Council Görsel Sanatlar’dan Linsey Young’ın üstlendi. Perry’nin son on senede ürettiği seramik, tekstil ve kağıt üzerindeki diğer işlerinden örneklerin yer aldığı serginin merkezinde ise British Council Koleksiyonu’ndan Küçük Farklılıkların Kibri (The Vanity of Small Differences) bulunuyordu. Sergide bunların yanında, sanatçının olgunluk dönemine ait pek çok işine de yer verildi. Sergilenen en eski tarihli çalışma, Perry’nin Turner Ödülü’ne aday gösterildiği 2002 senesine ait seramik çömlekti ve sergi, Londra’da National Portrait Gallery’de görücüye çıkmış olan 2014 tarihli Günlerin Bir Haritası’nı da (A Map of Days) seyirciyle buluşturdu.

11 Eylül’de Cer Modern’de açılmış olan ikinci sergi ise British Council Koleksiyonu’ndaki Küçük Farklılıkların Kibri serisine yer verdi. 

Perry'nin altı duvar halısından oluşan serisi, Tim Rakewell'in mütevazı bir aileye doğumundan büyük bir şöhret olarak ölümüne kadar süren 'beşikten mezara' yolculuğunu çağdaş Britanya toplumu aracılığıyla anlatarak sınıf sistemine odaklanıyor. Her sahne, Perry'nin 2011 yılında İngiltere'deki seyahatlerinde karşılaştığı gerçek kişiler, yerler ve nesneler üzerine kurulu. Bunların yanında Perry, sanat tarihi imgelerinden, özellikle devlet koleksiyonlarında yer alan erken Rönesans dönemine ait dini eserlerden ve daha da önemlisi, William Hogarth imzalı Bir Hovardanın Seyri (A Rake's Progress) (1733) adlı bir dizi tablodan ilham almıştır. Bu seri, miras aldığı serveti verdiği kötü kararlar sonucu yitiren, Tom Rakewell adlı gencin yükselişini ve çöküşünü konu edinir.

Sergi ayrıca halıların yapımını inceleyen Grayson Perry ile Her Şeyin En Zevklisi (In the Best Possible Taste) (2012) adlı Channel 4 belgeselinin yanı sıra, Hogarth imzalı Bir Hovardanın Seyri (A Rake's Progress) (1735) serisinden sekiz orijinal gravürü de içeriyor.

Küçük Farklılıkların Kibri, İngilizlerin zevk ve sınıf düşkünlüklerinin izini süren altı büyük halıdan oluşan bir seri. Hem içerik, hem de renk bakımından zengin bu halılarda Birleşik Krallık’ta yaşamın, iç tasarımdan mutfağa, politik protestodan ünlü dedikodularına kadar her alanında, kendine has yanları ve de tuhaflıkları betimleniyor. 

Birleşik Krallık’ın en tanınmış çağdaş sanatçıları arasında yer alan Perry, bugüne kadar dünyanın belli başlı müzelerinde pek çok kapsamlı bağımsız sergi gerçekleştirdi. Aslen seramik sanatçısı olan Perry, çoğunu seramik işleriyle birleştirdiği baskı, çizim, nakış ve başka tür tekstil işleri de üretiyor. Perry’nin bunların yanında, filmleri ve performans sanatı yapıtları (çoğunlukla alt benliği Claire olarak) ve bir de resimli romanı bulunuyor.

Perry, 2013 senesinin Haziran ayında, Kraliçenin Doğumgünü Şerefine Verilen Onurlar Listesi’ne girerek, CBE nişanına layık bulundu.

Bu bölümde