DNA yapılı ilk antibiyotik geliştiriliyor

Ege Üniversitesi’nden Doçent Doktor Serap Evran, Newton-Katip Çelebi Fonu kapsamındaki Institutional Links programının, birçok insanın hayatını kurtarma potansiyeli olan çözümü geliştirmesine nasıl yardımcı olduğunu anlatıyor. 

Bu saygın program, bu alanda öncü bir araştırma grubuyla iş birliği geliştirmemize olanak sağladı. – Doçent Doktor Serap Evran, Ege Üniversitesi

‘Dünya Sağlık Örgütü’nün raporlarına göre, Türkiye, antibiyotik kullanımında Avrupa'da birinci sırada yer alıyor ve antibiyotik tüketimi hızla artıyor. Antibiyotik kullanımı aynı hızla artmaya devam ederse, on yıl içinde, çoğu antibiyotik birçok bakteriyel enfeksiyona karşı etkisiz kalacak.

Newton Fonu’nun sunduğu, Institutional Links İkili İşbirliği Programı kapsamında, Imperial College London'dan (ICL) araştırmacı arkadaşım Shiranee Sriskandan ile yaptığımız iş birliğiyle Türkiye'de DNA yapılı moleküllere sahip ilk antibiyotiği üreterek bu yaygın sağlık sorununu çözecek bir proje başlattık.

Alternatif bir antibiyotik geliştirmenin yaklaşık iki yıl aldığı kimyasal yöntemin aksine, yeni geliştirilen DNA yapılı moleküller, yapıyı kolayca değiştirmemize olanak sağlayacak. Böylece geleneksel yöntemlerin yarısı kadar sürede, yeni ve etkili bir antibiyotik üretebileceğiz.

Bakteriyel enfeksiyon konusunda uzman Birleşik Krallık ekibi, enfeksiyonun moleküler temelini klinik bir bakış açısından anlamamıza yardımcı oldu. Türk ekibi ise bu çalışmaya, yeni antibiyotiğin geliştirilmesine fayda sağlayan, DNA temelli moleküllerin keşfedilmesi için kullanılan teknolojiyi ve Ege Üniversitesi'nin teknik kapasitesini sundu.

Newton Fonu, bu antibiyotik keşif platformunu ilk kez Türkiye'de oluşturmamıza imkan sağladı. Uzun bir geliştirme yolculuğunun başındayız; Birleşik Krallık'taki ortağımızla iş birliği içinde antibiyotiklerin etkisini kanıtladığımızda, bu süreci yerel veya küresel ilaç şirketlerine sunabileceğiz.

Yakın zamanda, çalışmalarımızı genişletmek için ulusal bir fon programına başvurduk ve araştırmamızı daha da ileriye taşımak için ilave finansman fırsatı arıyoruz’.