Ödülü alan bilir

Bir iş yerinde adınızdan söz ettiriyorsunuz, kendi işini kurmuş parlak bir girişimcisiniz veya sosyal projelerde çalışan bir lidersiniz. Hakettiğiniz takdiri almanın zamanı geldiğini düşünüyorsunuz.  Biz de aynı fikirdeyiz! 

Tırmandığınız basamaklarda yanınıza gelip “burada iyi şeyler oluyor!” diyebilmek için sizi arıyoruz.

İşte İngiltere’de okumanın bir avantajı daha. Mezuniyetinizin üzerinden 15 yıl geçmiş olsa bile başarılarınızı izlemeye ve takdir etmeye devam ediyoruz 

Birleşik Krallık’taki üniversitelerden mezun olan kişilerin başarılarını kutlamak için tasarlanan Education UK Alumni Ödülleri, British Council tarafından 14 ülkede düzenleniyor. Mesleki başarı, girişimcilik ve toplumsal etki alanlarında verilen ödüllere sahip olmak hem uluslararası arenada yaptığınız işin fark edilmesini sağlıyor hem de yeni iş bağlantıları kurmak için bir fırsat yaratıyor.

2017 yılı için başvurular başlamışken biz de “ödülü alan bilir” diyerek geçen yılın kazananlarıyla bir konuşalım istedik. Bakın Sevil Yazıcı ve Okan Kara neler söyledi. 

Mesleki başarı ödülünü alan Sevil İstanbul Teknik Üniversi’nden (İTÜ) doktora tez danışmanının haberdar etmesi ve teşvikiyle UK Alumni Awards'a katılmış (İyi de olmuş hani!). Londra Architectural Association School of Architecture (AA)  Mimarlık Fakültesi’nden 2006 yılında mezun olan Sevil, “AA mezunu olmak bana çağımızın gelmiş geçmiş en önemli mimarlarından biri olan Zaha Hadid'in Londra ofisinde çalışma, farklı ölçeklerde çok sayıda projede önemli sorumluluklar alarak, olağanüstü bir deneyim kazanma fırsatını verdi” diyor. Sevil’in AA çatısı altında geliştirdiği, buluş niteliği taşıyan ve İngiltere'de patentle korunan İki-Kararlı Yapılar isimli malzeme-odaklı projesi, mezuniyetinden sonraki çalışmalarına ilham vermiş. Bu proje doktoraya ve doktora sonrasına uzanan araştırmalarının temelini oluşturmuş, yine bu konudaki doktora tezi yılın en iyi tezi ödülüne layık görülmüş. Model şu anda patent aşamasında.

Sevil “Farklı alanlardan, onlarca güçlü profesyonel adayla yarışarak ödülü kazanmış olmaktan gurur ve büyük mutluluk duydum.” diyor ve ekliyor “bilimsel çalışmalar ve mimari tasarım  odaklanma ve sabır isteyen, yıllar alabilen süreçler. Ben de bir mimar ve araştırmacı olarak, teknoloji odaklı yenilikçi mimari tasarım uygulamalarının geliştirilmesine ve yapılı çevrenin iyileştirilmesine yönelik olarak uzun süredir çalışmaktayım. Bu ödülle, amacıma ulaşmak için olan motivasyonumun daha da arttığını söyleyebilirim.” 

Girişimcilik ödülünü kazanan Okan ise, University College London’da (UCL) İnnovasyon Ekonomisi okumuş. UCL’de okurken yatırım sermayesi fonu kurma fikrinin doğduğunu söylüyor. Türkiye’ye döndüğünde yatırım stratejisini geliştirmiş ve ortaklarıyla ACT Venture Partners’ı kurmaya karar vermiş. Şirket, 25 milyon Euro’luk bir erken dönem girişim sermayesi fonunu yönetmekte. Uzmanlık alanları ise teknolojinin ticarileşmesi. Okan’ın bu girişimi Türk üniversitelerinde geliştirilen teknolojilerin ticarileştirilmesinin yolunu açmış ve 34 üniversite bu girişiminde kendisiyle çalışmayı kabul etmiş. Okan aynı zamanda, 2013’te yenilikçiliğin finanse edilmesini desteklemeyi amaç edinen, 40 ülkenin üye olduğu devletlerarası EUREKA Network’ün başkanlığını yapmış. 

Okan, “Mevcut işimi geliştirmekte aslında gerek İngiltere’de yürüttüğüm akademik çalışmalar gerekse de risk sermayesi alanında dünya çapında bir merkez olan Londra’da yakından tanıma imkanı bulduğum sektör oyuncularından elde ettiğim bilgiler çok faydalı oldu” diyor. Okan ödülden Linkedin’deki duyurular sayesinde haberdar olmuş  (bu arada Linkedin’deki mezunlar grubumuza üye misiniz?), kendisi gibi Chevening bursiyeri olan eşinin de desteğiyle katılmaya karar vermiş. Okan, ödül kazandığı alanda çok iyi adaylar olduğunu görmekten çok memnun olduğunu söylüyor. “Diğer adayların bir kısmı ile daha sonra sosyal ortamlarda bir araya gelme imkanı buldum. Elbette böylesi prestiji yüksek bir ödül almaktan dolayı çok memnunum. Linkedin’de paylaştığımda 100’ün üzerinde like almak da ayrı bir mutluluk” diyor. 

Bu iki başarılı profesyonelden ilham almamak mümkün değil. Ama henüz başvuru yapmadıysanız bakın Sevil ve Okan bu yıl katılacaklara ne tavsiye ediyor;

Sevil:  “Başvurunun yapılmasından, finalistlerin açıklanmasına ve ödül törenine uzanan UK Alumni Awards sürecinin tümünün çok heyecan verici olduğunu düşünüyorum. Ayrıca British Council tarafından düzenlenen bu başarılı organizasyonda yer almak oldukça keyifli bir deneyimdi. Türkiye'de Mesleki Başarı dalında ödülü kazanan ‘ilk kişi’ olmak ise benim için ayrıca anlamlı. Bu ödülle sağladığım kazanımların en önemlisi, çalışmalarımın mimarlık ortamı dışında da ödüllendirilmesi oldu. Ayrıca ödülün uluslararası nitelik taşımasının, profesyonel kariyerim adına önemli bir kazanım olduğunu düşünüyorum.” 

Okan: “İş hayatında girişimcilik ile ilgili bir ödülün üstelik British Council markası ile desteklendiğinde oldukça olumlu etkileri olduğunu belirtmeliyim. Henüz karar verememiş olan diğer mezunlara tavsiyem mutlaka başvuru yapmaları yönünde olacaktır.” 

Geçen yıl neler oldu diye merak ediyorsanız videomuzu izleyebilir, Flickr albümümüze bakabilirsiniz. Hazır buralardayken başvuru koşullarına da göz atmayı unutmayın.