Unicorn Şehri'nde gelecek haberciliği

Genç gazeteci Burcu Cura, British Council tarafından İskoçya’nın başkenti Edinburgh’da düzenlenen Future News Worldwide 2017 Konferası’nda Türkiye’yi temsil etti. Uluslararası basın camiasının duayen isimleriyle bir araya gelme fırsatı yakalayan Cura, aynı zamanda 42 ülkeden gelen meslektaşlarıyla tanışarak profesyonel ağını genişletme imkanı da buldu. Kendisinin kaleme aldığı aşağıdaki blog yazısıyla Future News Worldwide 2017 izlenimlerini bizimle paylaşma nezaketini gösteren Burcu Cura’ya teşekkürlerimizi sunuyoruz.

British Council’ın düzenlediği “Future News Worldwide 2017” programına gitmeye nasıl hak kazandığımı ve dört gün boyunca Edinburgh’da 42 farklı ülkeden gelen genç gazetecileri buluşturan konferansın içeriğini, kendi görüş açımla, paylaşmak istiyorum. Gelecek seneler için başvurmak isteyenlere dilerim faydası olur.

İlanı gördüğümde tek bir kriter dikkatimi çekmişti: “1 Temmuz 2017 tarihinde 25 yaşını doldurmamış olmak”. İki gün avantajıyla, bu tecrübenin bir anlamda bana yaş günü hediyesi olduğunu söylemeliyim. Gerçekten sizin için uygun olduğunu düşündüğünüz her fırsatı denemekten çekinmeyin. Bir diğer şey, başvurularda benim gibi son dakikacıysanız, elinizin altında sizi anlatan özenli bir kısa yazı bulundurmanızda fayda var. Hemen hemen başvurduğunuz her program kendinizi ve o programa neden uygun olduğunuzu anlatmanızı isteyecektir. Bu bakımdan zaman kazanabilirsiniz.

Kabul alırsanız, British Council tarafından belirlenen danışmanlar vize işlemlerinden, havaalanı transferlerine kadar hemen her anda size yardımcı olacak. Telaşa kapılmadan, detayla organize edilmiş dört dolu gün geçireceğiniz Edinburgh seyahati için hazırlanmanız çok kolay olacak. 

Benim gözlemim ve aslında konferanslar boyunca da çokça tartışılan, dünyada yükselen bir başka gazetecilik yönelimi var. Haberde görsele olan ilgi, video yapım yeteneği ve kodlama bilgisine sahip gazeteci ihtiyacını arttırdı. Öte yandan, bilgi sunmadan salt görsel olarak gazeteciliğin idame ettirilmesi de mümkün değil. Buna referansla seçilen öğrencilerin kabaca ikiye ayrıldığını söyleyebiliriz. Ya geleneksel medya alanında(yazı) çok iyi olmanız, ya da dijital medya alanında yetenekli olduğunuzu kanıtlamanız seçim sürecinde avantaj sağlayacaktır. 

İki tam günden oluşan konferansta 42 ülkeden 100 genç gazeteci adayı için BBC ve Reuters gibi küresel çaplı medya kuruluşlarında çalışan gazetecileri dinlemek önemli bir tecrübe aktarımı sağladı. Ayrıca yaptıkalrı atölye çalışmalarıyla Google ve Facebook tarafından desteklenen program, veri analizinde kendini geliştirmek isteyen öğrenciler için de oldukça zengindi. 

Her katılımcı için farklı anlar akılda kalmıştır muhakkak. Fakat benim için gerçekten ilgi çekici iki konuşmacıdan bahsetmem gerekirse, biri BBC Dünya Servisi Editörü Mary Hockaday diğeri de City Üniversitesi’nden Prof. Tom Felle. 

Hockaday’ın editör masasından seçtiği haberlerin içerik oluşumuna dair sunumu son derece ilgi çekiciydi. İster televizyon, ister radyo için olsun ilettiğiniz haberde yaratıcılığın her şeyden önce geldiğini çok basit bir örnekle anlattı: Irak’ın işgalinde ve bugün IŞİD ile mücadelede atılan anlık mermi sayısını, her atılan mermiye karşılık bir ses sinyali vererek karşılaştırmak dinleyici açısından bazen sayılardan daha anlamlı olabilir. 

Birleşik Krallığın en iyi gazetecilik okullarından birinde öğretim görevlisi Prof. Tom Felle ise sosyal medya üzerinden yayılan haberlerin doğruluğunun hangi sorularla teyit edilebileceğini aktardı. Tüm sorular pratikte de karşılığı olan ve uygulanabilir bilgilerdi. 

Alanında uzman pek çok gazetecinin tecrübelerini paylaştığı iki günün ardından, bir gün daha kalıp şehri gezme olanağı da sunuluyor. Bozulmamış mimarisiyle Edinburgh sokakları sizi 18. Yüzyıla götürebilir. Şehrin mistik yapısı Harry Potter’ın yazarı J.K. Rowling dahil birçok yazara ilham vermiş, hatta film çekimlerinde Grassmarket’in(şehrin eski pazarı) bulunduğu sokaktan esinlenilmiş. Bir diğer ilginç bilgi Unicorn’ların (Tekboynuz) ana vatanı İskoçya. Royal Mile’de kocaman bir Unicorn heykeli İskoçya’nın ve Edinburgh’nun sembolü olarak yükseliyor. 

Hızlı bir şekilde geçen dört günün ardından ülkenize, hayallerinize olan inancınız tazelenmiş olarak döneceksiniz. Bence başvurmaya değer…