Grayson Perry Otoparkta Istırap
Detay: Grayson Perry, Otoparkta Istırap, 2012 ©

British Council Koleksiyonu ve Arts Council Koleksiyonu, Southbank Centre London. Sanatçı ve Victoria Miro Gallery’nin bağışı, Channel 4 Television, The Art Fund, Sfumato Foundation desteği ve AlixPartners’ın ek desteğiyle.

Perry genelde seramik, dökme demir, bronz, baskı ve halı gibi geleneksel materyallerle çalışıyor. Seçtiği tarihsel kategorideki bu nesnelerin her biri, zamanın düşünsel ve duygusal birikimiyle yüklü. Genelde klasik mitlerin, tarihsel ve dinsel olayların ve de efsanevi savaşların resmedildiği halılar, ihtişamlı evlerde sık görülen bir sanat formu. Perry bu formdaki işlerinde, geçmişin bu alegorik sanatı üzerinden modern İngiliz yaşamının bildik dramatik sahnelerini yüceltme fikrinden yola çıkıyor.

Halılar için Perry’nin başlıca esin kaynağı ise William Hogarth’ın cimriliğiyle tanınan babasından miras kalan servetinin tümünü dönemin pahalı zevklerine ve kumara harcadıktan sonra para için evlenip, ikinci servetini de kumarda kaybederek, borçları yüzünden hapse düşen ve hayata gözlerini bir tımarhanede yuman Tom Rakewell’in hikayesini anlattığı Bir Hovardanın Seyri (A Rake’s Progress) adlı 1730’lara ait sekiz gravürü olmuş. Perry’nin marka isimleriyle ve pop kültürüne göndermelerle dolup taşan rengarenk tabloları ise Tom’un modern hali olan Tim Rakewell’in modern toplumda yükselişinin izini sürüyor.

Bu seride ikincil olaraksa, sanatçının favori sanat formu olan ve önemli bir kısmı National Gallery’nin Sainsbury Kanadı’nda sergilenen erken dönem Rönesans resimlerinin etkisi hakim. Bu bakımdan, bu altı resmin her birinin dini bir yapıta şu ya da bu ölçüde saygı duruşu niteliğinde olduğu söylenebilir. 

Tablolar aynı zamanda, Jan Van Eyck’in Arnolfini’nin Düğünü (The Arnolfini Portrait) ve Thomas Gainsborough imzalı Bay ve Bayan Andrews (Mr & Mrs Andrews) tablolarındaki gösterişli servet ve statü temsiline de gönderme yapıyor. Tabloların her birinde göze çarpan küçük köpek de, Hogarth'ın çok sevdiği köpeği Trump’ı anımsatıyor.

Canlı renkleri, çarpıcı dokuları, kontrast yaratan motifleri ve merak uyandıran yorumuyla sıradan insanın trajik yükselişi ve düşüşünü eksiksizce resmeden seri, başlı başına bir görsel şölen olmanın yanı sıra sınıf, zevk ve İngiliz toplumu temalı tartışmaları gündeme getiriyor.  

Küçük Farklılıkların Kibri, hem British Council Koleksiyonu, hem de Londra Southbank Centre bünyesindeki Arts Council Koleksiyonu’na dahil edildi. Sanatçının ve Victoria Miro Galerisinin hediyesi olan seri Channel 4 Televizyonu, Art Fund ve Sfumato Foundation’ın katkıları ve Alix Partners’ın ek desteğiyle alındı.