By IELTS Expert

11 Ekim 2023 - 15:50

Your Guide to UK Scholarships, blog image

Birleşik Krallık'ta öğrenim görmek için sunulan farklı burs türlerini ve bu burslardan birine hak kazanma şansınızı nasıl artırabileceğinizi öğrenin.

 • Birleşik Krallık'ta eğitim almanın faydaları 
 • Birleşik Krallık bursuna başvurma imkanı
 • Birleşik Krallık hükümetinin bursları 
 • Birleşik Krallık'taki eğitim kurumlarının bursları
 • Birleşik Krallık'ta eğitim almak için dünyadan burslar
 • Birleşik Krallık'ta lisans eğitimi için burslar
 • Birleşik Krallık bursuna nasıl hak kazanacağınıza dair en önemli ipuçları
 • Birleşik Krallık için IELTS 
 • Son düşünceler

Dünyanın en iyileri arasında gösterilen bir üniversiteye gitmek ve dünya çapında tanınan bir yeterlilik belgesi almak birçok kişinin hayalidir. Böyle bir adım, muhtemelen geleceğinizi güvence altına alacak iyi bir yatırım olacaktır. Bu aynı zamanda maddi anlamda yüklü bir yatırım olacaktır; özellikle de eğitim almak için yurtdışına taşınmanız gerekiyorsa. 

Yabancı bir ülkede eğitim almanın masrafları, her şeyin önceden iyi planlanması koşuluyla karşılanabilir hale gelebilir. Uluslararası bir öğrenci olarak masraflarınızı karşılamaya yardımcı olacak çeşitli finansman seçenekleriniz olabilir. 

Bu blog yazısında, dünyanın en iyi eğitim noktalarından biri olan Birleşik Krallık'ta eğitim almak için burs bulma konusunda yeterli bilgiyi bulacaksınız.

Birleşik Krallık'ta eğitim almanın faydaları

Yüzyıllardır akademide lider konumunda olan Birleşik Krallık, dünyanın dört bir yanından uluslararası öğrencilerin ilgisini çekmektedir. Dünyaca tanınan üniversiteleri, yenilikçi öğretim yaklaşımları ve yenilikçi eğitimcileri ile Birleşik Krallık, potansiyelinizi ortaya çıkarıp başarıya ulaşmak için ihtiyacınız olan her şeyi sunabilir. 

Birleşik Krallık, eğitim almak için harika bir destinasyon olmasının yanı sıra, seçtiğiniz alanda bir kariyere hazırlanmak için de idealdir. İşe yerleştirmeler, stajlar ve gönüllülük pozisyonları, sizin gibi uluslararası öğrencilerin yeni beceriler kazanmasına, yeni bağlantılar kurmasına ve öğrendiklerini gerçek dünya ortamında uygulamasına yardımcı olur. Birleşik Krallık'taki kursunuzu başarıyla tamamladıktan sonra, Lisansüstü Rotası ile iki yıla kadar kalıp çalışmak veya iş aramak için başvuruda bulunabilirsiniz.  

Ayrıca her dört dünya liderinden birinin Birleşik Krallık'ta eğitim gördüğünü biliyor muydunuz? Bu da demek oluyor ki yeterince azimliyseniz Birleşik Krallık'ta alacağınız eğitim, en büyük hayallerinizi bile gerçekleştirme yolunda size çok yardımcı olacaktır.

Birleşik Krallık bursuna başvurma imkanı

Uluslararası öğrenciler Birleşik Krallık'taki eğitimlerini finanse etmek için çeşitli finansal yardım türlerine başvurabilirler. Bazı burslar kısmi finansman sunarken (örneğin öğrenim ücretlerinizin belirli bir yüzdesini karşılar), öğrenim ücretleri, yaşam masrafları ve uçak biletleri de dahil olmak üzere tüm harcamalarınızı karşılayanlar da bulunmaktadır. 

Bu noktada her bursun kendi uygunluk kriterleri olduğunu hatırlamakta fayda var. Bununla birlikte, sağlamanız gerekebilecek bazı genel şartlar şunlardır:

 • Akademik başarı

Akademik burs verilirken dikkate alınan temel unsur, kişinin istikrarlı olarak iyi akademik notlar almış olduğunu kanıtlayan belgelerdir ve bazı başka burs türleri önceki eğitiminizdeki notları da dikkate alır.

 • Uygun iş deneyimi

Bazı burs başvurularında, tam zamanlı istihdam, yarı zamanlı istihdam, gönüllü çalışma veya ücretli/ücretsiz staj tarzında uygun iş deneyimi istenir. Çoğu durumda, bu şartı sağlamak için farklı istihdam dönemlerindeki deneyimleri göstermenize izin verilir. Mülakat aşamasına geçerseniz, burs başvurusu sırasında gösterdiğiniz iş deneyimine dair daha ayrıntılı bilgi vermeniz istenebilir.

 • Müfredat dışı etkinlikler

Spor kulüplerine veya çeşitli topluluklara katılmak gibi müfredat dışı etkinlikler, kendiniz hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olur. Ayrıca bu tür etkinlikler size yeni beceriler geliştirmeniz ve bilgi dağarcığınızı farklı bağlamlarda genişletmeniz için mükemmel bir fırsat sunar. Sizin nasıl bir insan olduğunuza dair fikir vereceğinden, pek çok burs programı doğal olarak, müfredat dışı etkinliklerinize dair bilgi ister. Bunu kendi avantajınıza kullanın.

 • Gelecek planları / uzun vadeli hedefler

Burs başvurularında genellikle geleceğe yönelik planlarınızı bir deneme yazısı şeklinde ayrıntılı olarak anlatmanız istenir. Bu yazı, seçtiğiniz çalışma alanına olan ilginizi göstermenize, bursu neden hak ettiğinizi açıklamanıza ve gelecek için net hedefler belirlediğinizi göstermenize olanak tanır.

 • İngilizce dil yeterliliği şartı

Burslara hak kazanabilmek için, ilgili burs veren kurum tarafından belirlenen İngilizce dil yeterliliği şartını sağlamanız gerekebilir. Bu şartı sağlandığınızı da genellikle IELTS gibi uluslararası bir İngilizce dil sınavına girerek gösterebilirsiniz. Dil testi, uygun olmayan adayların elenmesine yardımcı olmanın yanı sıra, İngilizce konuşulan bir ortamda eğitim almaya hazır olduğunuza dair kanıt da sağlayabilir.

Birleşik Krallık hükümetinin bursları

Birleşik Krallık'ta okumak isteyen uluslararası öğrenciler, Birleşik Krallık hükümeti tarafından yürütülen çeşitli burs programlarına başvurabilirler. Üç ana burs programı aşağıda verilmiştir:

Chevening Bursları

Chevening, Birleşik Krallık'taki herhangi bir üniversitede herhangi bir yüksek lisans programına katılmak için tam finansman sağlayan burs olanakları (uçuş, konaklama ve kurs ücretleri dahil) sunmaktadır. Bu burslar genellikle liderlik potansiyelini gösterebilen ve güçlü akademik geçmişi olan kişilere verilir. Birleşik Krallık'ta eğitim alma fırsatının yanı sıra, genç liderlerin, toplumu etkileme gücü olan kişilerin ve karar vericilerin Birleşik Krallık ile daimi olumlu ilişkiler geliştirmesi için eşsiz bir fırsattır. Chevening, 1983'te kurulmasından bu yana alanlarında uzman 50.000'den fazla profosyonelin Birleşik Krallık'ta yaşamasına ve eğitim görmesine olanak tanıyarak onların mesleki ve akademik açıdan gelişmelerine yardımcı oldu. Daha fazla bilgi edinmek isterseniz Chevening Bursları'nın resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

GREAT Bursları

Birleşik Krallık hükümetinin GREAT Britain Campaign programı ve British Council'in yanı sıra katılımcı Birleşik Krallık yüksek öğretim kurumları tarafından ortaklaşa finanse edilen GREAT Burs programı, şu ülkelerden gelen öğrencilere sunulan fırsatları önemli ölçüde artırmayı amaçlamaktadır: Bangladeş, Brunei, Çin, Mısır, Gana, Kenya, Hindistan, Endonezya, Malezya, Meksika, Nepal, Nijerya, Pakistan, Singapur, Sri Lanka, Tayland, Türkiye ve Vietnam. 

Program, 2021'de Birleşik Krallık'taki 43 yüksek öğretim kurumuyla ortaklaşa 309 burs sundu. Kazananlara, bir yıl süreyle, geniş bir yelpazede lisansüstü derslerinin öğrenim ücreti için en az 10.000 £ verilir. GREAT Bursları hakkında daha fazla bilgiyi Study UK web sitemizde bulabilirsiniz.

Commonwealth Bursları

İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinden birinin vatandaşı veya bu ülkelerden birinde daimi oturma izni sahibiyseniz ve mali yardım almadan Birleşik Krallık'ta eğitim almanız mümkün değil ise Commonwealth Burslarına başvurma hakkınız bulunmaktadır. Üstün yetenekleri Birleşik Krallık üniversitelerine çekmek için tasarlanan bu program, geniş bir burs yelpazesi sunmaktadır:

 • Commonwealth Doktora Bursları (az gelişmiş ülkeler ve hassas bölgeler için)
 • Commonwealth Split-site Bursları (düşük ve orta gelirli ülkeler için)
 • Commonwealth Yüksek Lisans Bursları
 • Commonwealth Paylaşımlı Bursları
 • Commonwealth Uzaktan Eğitim Bursları
 • Commonwealth Doktora Bursları (yüksek gelirli ülkeler için)
 • Commonwealth Tıp Bursları
 • Commonwealth Meslek Bursları

Commonwealth Burslarının çoğu tam finansman sunar. Dolayısıyla öğrenim ücretlerinizin yanı sıra, Birleşik Krallık'a gidiş-dönüş uçak biletiniz ve kaldığınız süre boyunca yaşam masraflarınız da karşılanır. Bu burslardan birine nasıl başvuracağınızı öğrenmek için şurayı ziyaret edebilirsiniz: CSC apply page.

Birleşik Krallık hükümeti ayrıca sizin gibi uluslararası öğrencilere yüzlerce burs ve ek mali destek sunmaktadır. Hangi yardımların verilebildiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için şurayı ziyaret edebilirsiniz: UK Council for International Student Affairs (UKCISA) website.

Birleşik Krallık'taki eğitim kurumlarının bursları

Birleşik Krallık'taki birçok yüksek öğretim kurumu kendi burs programlarını yürütmektedir. Bu burslar, olağanüstü yetenekleri çekmenin yanı sıra, Birleşik Krallık'ta öğrenim görmek için maddi imkanı olmayan öğrencilere hayatlarında bir kez karşılaşabilecekleri fırsatlar yaratmayı da amaçlamaktadır. 

Birleşik Krallık'taki üniversiteler ve yüksekokullar, uluslararası öğrencilere farklı etkenler temelinde burs vermektedir. Kategorilendirme genel olarak aşağıdaki gibidir:

Kategori Kimin için?
Akademik, liyakat ve mükemmellik bursları Güçlü akademik geçmişi olan kişiler
Performansa dayalı burslar Müfredat dışı bir etkinlikte (örneğin spor, müzik, drama, dans) olağanüstü yetenek sergileyen kişiler
Alan odaklı burslar Belirli bir ders veya konuda (örneğin hukuk, mimarlık, biyoloji) eğitim almak isteyen kişiler
Eşit erişim veya sığınma bursları Kendi ülkelerinden kaçmak zorunda kalan ve Birleşik Krallık'a sığınan veya sığınma talebinde bulunan kişiler
Engelli bursları Engelli, uzun süreli zihinsel sağlık sorunu olan, öğrenme güçlüğü çeken veya diğer özel ihtiyaçları olan kişiler

Birleşik Krallık'ta belirli bir yüksekokul veya üniversitede eğitim almak istiyorsanız hangi finansman desteğinin sunulduğunu öğrenmek için ilgili kurumun web sitesini ziyaret etmeniz en doğru yaklaşım olacaktır. Örneğin, Cambridge Üniversitesi'nin resmi web sitesinde, öğrencilerine sunulan çeşitli finansal destek kaynakları şu şekilde listelenmiştir: uluslararası lisans öğrencileri için finansman desteği, lisansüstü öğrencilere finansman desteği, Cambridge Commonwealth, European & International Trust tarafından verilen burslar, Gates Cambridge bursları ve engelli öğrencilere finansal destek.

Birleşik Krallık'ta eğitim almak için dünyadan burslar

Bazı bursların hedef kitlesi belirli ülkelerdeki aday öğrencilerken, uluslararası öğrencilerin erişebileceği daha uygun başka burslar da vardır. Birleşik Krallık'ta eğitim almanız için size mali yardım sağlayacak bazı dünya çapında burslar şu şekildedir:

Uluslararası Öğrenciler için Global Wales Bursları

Galler'de üniversiteye gitmek isteyen uluslararası öğrenciler, Global Wales tarafından sunulan dört burs programından birine hak kazanabilirler. Şu anda Kuzey Amerika, Hindistan, Vietnam ve AB ülkelerinden öğrencilerin başvuruları kabul ediliyor.

Daha fazla bilgi almak için lütfen buraya tıklayın

STEM alanlarında çalışan kadınlar için British Council bursları

STEM alanlarından (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) birinde diploması veya doktorası olan ve alanında tutkuyla çalışan bir kadın mısınız? Beklediğiniz fırsat bu olabilir. Bu burs programı Amerika, Güney Asya, Güneydoğu Asya, Mısır, Türkiye ve Ukrayna'dan kadınlara açıktır.

Daha fazla bilgi almak için lütfen buraya tıklayın

A.S. Hornby Trust Bursu

Kendini mesleğinde geliştirmek isteyen deneyimli bir İngilizce öğretmeniyseniz Hornby Bursları ile Birleşik Krallık'taki Warwick Üniversitesi'nde TESOL alanında Yüksek Lisans programında eğitim alabilirsiniz. Üstelik bu burs Birleşik Krallık'taki konaklama ve yaşam masrafları için aylık cep harçlığı, öğrenim ücretleri, gidiş-dönüş uçak biletleri, vize ve dil testi masrafları dahil tüm masraflarınızı karşılıyor. Hornby Trust, 130'dan fazla ülkenin yer aldığı DAC Listesindeki ülkelerden gelen başvuruları kabul etmektedir. 

Daha fazla bilgi almak için lütfen buraya tıklayın.

İskoçya Saltire Bursları

Bu burs programı İskoç Hükümeti tarafından İskoç üniversiteleri ve yüksekokulları ile iş birliği içinde yürütülmektedir. İskoçya'nın herhangi bir yüksek öğrenim kurumunda Yüksek Lisans öğrenimi görmek isteyenler için ideal bir burs programıdır. Program, bir yıllık tam zamanlı eğitim programlarının öğrenim ücretleri için her biri 8000 £ değerinde en fazla 50 kişiye burs sunmaktadır. Kanada, Çin (Hong Kong dahil), Hindistan, Japonya, Pakistan ve ABD'den gelen öğrencilere açıktır.

Daha fazla bilgi almak için lütfen buraya tıklayın.

Birleşik Krallık'ta lisans eğitimi için burslar

Birleşik Krallık'ta lisans eğitimine yönelik bursların sayısının, lisansüstü eğitim burslarına göre daha az olduğu bilinmektedir. Ancak bu durum, lisans burslarına ulaşmanın zor olduğu anlamına gelmez; nereye başvurmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. 

Birleşik Krallık'ta bir lisans programına katılmayı umuyorsanız ve mali yardıma ihtiyacınız varsa iki burs kategorisine bakmanız gerekir: Birleşik Krallık'taki yüksek öğretim kurumları tarafından sunulanlar ve kendi ülkenizde hükümet veya başka bir kuruluş gibi üçüncü taraflarca sunulanlar. Birleşik Krallık'taki kuruluşlar tarafından hangi burs olanaklarının sunulduğunu öğrenmek için Birleşik Krallık'a ait Universities and Colleges Admissions Service (UCAS) resmi web sitesi ile başlamak için iyi olacaktır.

Birleşik Krallık bursuna nasıl hak kazanacağınıza dair en önemli ipuçları

Burs kazanmak düşünüldüğünün aksine çok zor değildir ancak kazanmak için gerekli zaman ve çabayı harcamaya istekli olmanız gerekir. Bu ipuçlarını takip ederek Birleşik Krallık'ta eğitim için burs alma şansınızı artırabilirsiniz. 

 • Araştırmanızı yapın

Birleşik Krallık bursları hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri içeren tek bir kaynak bulmanız pek olası değildir. Bu nedenle, uluslararası bir öğrenci olarak erişebileceğiniz tüm finansman seçeneklerini belirlemek için yeteri kadar araştırma yapmanız şarttır. İnternet üzerinden kapsamlı bir araştırma yapmak iyi bir fikir olabilir: Yerel British Council web sitenize, kendi ülkenizde burs veren kuruluşların web sitelerine ve Birleşik Krallık'taki yüksek öğretim kurumlarının web sitelerine göz atın. Yurtdışında eğitim almak için fon ararken ufkunuzu geniş tutmanız sizin için iyi olacaktır.

 • Uygunluk kriterlerini iyice inceleyin

Başvurmadan önce bursiyer profiline uygun olduğunuzu teyit etmek için her bursun uygunluk kriterlerini dikkatlice incelemeniz önemlidir. İdeal olarak, yalnızca uygun olduğunuz ve kazanma şansınızın yüksek olduğu burslara başvurmak için zaman harcamalısınız.

 • Başvurunuzu özelleştirin

Genel olarak burs başvuruları birbirinin aynısı olmayacaktır. Farklı soruları yanıtlamanız ve farklı gereklilikleri yerine getirmeniz gerekebilir. Doğal olarak, içeriği kopyalayıp yapıştırmak yapmanız gereken en son şeydir. Aksine, gönderdiğiniz her burs başvurusunu, bursu veren kurumun belirlediği gereklilikleri tam olarak yerine getirecek şekilde uyarlamak için gerçekten çaba gösterin. Belirli bir kurumda belirli bir programa katılmak istemenizin nedenleri konusunda dürüst olun. Elbette bunu yapmak çok fazla zaman alabilir ancak bursu kazanma şansınızı artıracaktır.

 • Son teslim tarihlerine uyun

Uluslararası öğrenci olmak demek, birtakım son teslim tarihlerine uyma zorunluluğu demektir. İster burs başvurusu olsun ister dil sınavı ya da vize başvurusu olsun, son teslim tarihlerine mutlaka uyun. Unutmayın, sadece bir son teslim tarihine uymamak bile, Birleşik Krallık'ta eğitim görme hayalinizin sona ermesine neden olabilir. Burada önemli olan planlı hareket etmektir.

 • Yardım isteyin

Burs başvurunuzu göndermeden önce başka birinden göz atmasını istemek her zaman iyidir. Bir arkadaşınız, kardeşiniz ya da eski bir öğretmeniniz bunu yapabilir; başvurunuzun üzerinden geçip nesnel görüş bildirebilecek biri olsun yeter. Eğer bu tür bir destek ağınız yoksa sosyal medya üzerinden, başvurduğunuz üniversitelerin mevcut/eski bursiyerlerine ulaşmaya çalışın. Size yardım etmeye istekli ne kadar fazla insan olduğunu gördüğünüzde şaşırabilirsiniz.

Birleşik Krallık için IELTS

Üniversite, burs veya vize başvurularında, Birleşik Krallık için özel bir İngilizce dil sınavını (SELT) geçerek İngilizce’ye hakimiyetinizi kanıtlamanız gerekebilir. Birleşik Krallık'ta eğitim almak için vize başvurunuzu desteklemeniz gerekiyorsa IELTS for UKVI Academic sınavı idealdir. Birleşik Krallık'taki yüksek öğretim kurumlarının güvendiği bir sınav olmasının yanı sıra, uluslararası öğrencilere burs veren kuruluşlar da bu sınavı tercih ederler.   

British Council'den UKVI için IELTS randevusu aldığınızda, sınava hazırlanmak için kapsamlı destek alırsınız. Yepyeni UKVI için IELTS hazırlık paketimiz olan GEL IELTS Prep'e ücretsiz erişim içerir.

Son düşünceler

Birleşik Krallık'ta yaşamak ve okumak, heyecan verici bir olanak olsa da büyük miktarda para yatırımı gerektirebilir. Dolayısıyla, eğer bu konuda kararsızsanız bu dönüştürücü deneyimin iş olanaklarınızı nasıl artıracağını ve gelecekte size benzersiz fırsatlar sunacağını düşünün. Birleşik Krallık'ta eğitim, özellikle ortalama maliyetlerin ABD ve Avustralya gibi ülkelerden daha az olduğu göz önüne alındığında, paranızın karşılığını almanız için iyi bir yatırımdır. 

Tam finansman sağlayan veya daha farklı bir burs kazanmak, bu hayat değiştirici yolculuğun başında size güven verecektir. Bursu alıp alamayacağınızı denemeden bilemezsiniz; o yüzden sizi hiçbir şey alıkoymasın. İyi şanslar!