By Alina Promska

01 Nisan 2021 - 12:22

Close up of a man preparing for IELTS.

Küresel olarak 11 binden fazla kuruluş tarafından tanınan IELTS sınavı, yurtdışına okumak ya da yaşamak için gitmek isteyen binlerce insanın tercih ettiği bir İngilizce yeterlilik sınavıdır. Ve şu an siz de onlardan birisiniz!

Peki, IELTS sınav günü başarıya ulaşma şansını en iyi şekilde nasıl yakalayabilirsiniz? Bu yazıda, Global IELTS uzmanımız Alina Promska sınav günü neler beklemeniz gerektiğini anlatıyor, stres giderme ve performansınızı yükseltebilmeniz için öneriler paylaşıyor. 

IELTS sınav günü öncesinde bilmeniz gerekenler

IELTS sınavını almaya karar verdiğiniz andan itibaren, sınav tipini ve formatını seçmekten tutun bir çalışma planı yaratmaya kadar uzanan, hazırlık süreciniz başlar.

1. Öncelikle başvuru yapacağınız kurumla iletişime geçip, hangi IELTS sınav tipinin talep edildiğine dair bilgi almanız gerekir. İki tür sınavdan birini seçebilirsiniz; Akademik IELTS ya da IELTS Genel Eğitim. Eğer İngilizce eğitim veren bir üniversiteye kaydolmak istiyorsanız büyük ihtimalle IELTS Akademik sınavını almanız gerekir. Bazı profesyonel iş gruplarının da (doktorlar, hemşireler, avukatlar) bu sınavı almaları gerekebilir. IELTS Genel Eğitim sınavı ise daha çok yurtdışında yaşamak ya da çalışmak isteyenler için geçerlidir ve daha genel konular içerir.

2. Bir sonraki aşamada Take IELTS web sitesindeki puanlama açıklamalarına bakıp hedef skorunuzun tanımlamalarını okumanız gerekir: 

Kendinizi sınav değerlendirme uzmanının yerine koyup sınavda ne yapmanız gerektiğini daha net bir şekilde anlayabilirsiniz. 

3. Artık formatınızı seçebilirsiniz. IELTS sınavını kağıt kalem ile ya da bilgisayar üzerinden alabilirsiniz. İçerik anlamında tamamen aynı olan iki formatta iki önemli farklılık vardır. 

  • İlk olarak kağıt kalem ile sınavı alıyorsanız, dinleme, okuma ve yazma bölümlerinin cevaplarını elle yazacaksınız, bilgisayar üzerinden alıyorsanız cevaplarınızı ekrana yazacaksınız. Konuşma bölümü iki format için de aynı biçimde, yani sertifikalı bir IELTS sınav değerlendirme uzmanı ile mülakat şeklinde gerçekleşecek. 
  • İkinci olarak kağıt kalem ile girdiğiniz sınavın sonuçlarını sınav tarihinden 13 gün sonra alacaksınız, bilgisayar üzerinden girdiğinizde ise 3-5 gün içinde sınav sonucunuz elinize ulaşacak.

4. Güçlü ve zayıf olduğunuz alanları belirleyerek detaylı bir çalışma planı oluşturmak faydalıdır. Mümkün olduğunca pratik yapmanızı tavsiye ederim. Böylece bütün bölümlerle ilgili özgüven sahibi olacaksınız. 

5. IELTS sınav başvurusu için bir sınav merkezi seçip ve kayıt işlemlerinizi tamamlamanız gerekiyor. Kayıt esnasında size gönderilen e-postadaki bilgilerin doğruluğunu kontrol edin. Özellikle;

- sınav tarihi, günü ve saati,

- ödeme bilgileriniz ve iletişim bilgilerinizin doğruluğundan emin olun.

IELTS sınav kaydınız kesinleştikten sonra, British Council tarafından hazırlanan kaynak listesini içeren bir e-posta alacaksınız. Bu değerli kaynakları en iyi şekilde kullanmanız IELTS skorunuzu olumlu şekilde etkileyecektir.

Sınav günü performansınızı yüksek tutmak için yapılacaklar 

Haftalar süren bir hazırlık sürecinden sonra nihayet sınav günü geldi çattı. Sınav günü heyecanınızı azaltmak ve performansınızı yüksek tutmanız için bazı önerilerim olacak: 

1.Bir gece önce iyi uyuyun.

Yeterli uyku almak çok önemlidir. Uykusuzluk konsantrasyonuzu etkiler ve kaygılarınızı arttırır. O nedenle, bu büyük günden önce yeterince dinlendiğinizden emin olun. 

2.Güzel bir kahvaltı edin.

IELTS sınav günü 3 saat ara vermeden sınavda olacaksınız. Bu süre boyunca gerekli enerjiye sahip olmak için kahvaltınızı sağlam yapın. 

3.Doğru kıyafetler seçin.

Bir kıyafet uygulaması olmasa da, sınav gününe ve görüşme ortamına uygun ciddi ve rahat kıyafetler giymenizi önerebilirim. Üzerinde İngilizce kelimeler olan kıyafetler giymekten kaçının. 

4.Zamanında sınav merkezinde olun.

Sınav merkezine varış sürenizi, trafik veya hava durumunu da gözönüne alarak iyi hesaplayın. Sınav öncesinde orada olun. Eğer geç kalırsanız sınava alınmayacaksınız. 

5.Kimliğinizi unutmayın.

Sınav merkezine alınırken, kayıt olduğunuzda kullandığınız kimlik belgesini göstermeniz şarttır. Kurallar gereği, bu ya TC Kimlik belgeniz veya pasaportunuz olabilir. Ehliyet ve diğer çeşit kimlikler kabul edilmemektedir. Eğer kimlik belgeniz yanınızda yoksa, o gün sınava girmeniz mümkün değildir. 

6.Fotoğrafınızın ve parmak izinizin alınmasına hazırlıklı olun.

Bu belgeler sizin sınav sonuç belgenizde kimliğinizi doğrulama amacıyla kullanılmaktadır. 

7.Sınav salonuna yiyecek ya da içecek getirmeyin.

Buna izin verilmemektedir. Sadece üzerinde kağıt ambalajı olmayan şeffaf bir şişe içinde su getirebilirsiniz.

8.Telefonlarınızı ve elektronik aletlerinizi salon dışında bırakın.

Sınav salonuna bunları getirmeniz yasaktır. Telefonlarınızı kapatın ve kişisel eşyalarınızla beraber, belirlenmiş olan odaya teslim edin. 

9.Sınav başlamadan önce tuvalet ihtiyacınızı karşılayın.

Ara verilmeyeceğinden tuvalet ihtiyacınızı sınav başlamadan karşılayın. Eğer sınav esnasında gerçekten ihtiyaç duyarsanız elinizi kaldırın ve sınav görevlisinden sizi yönlendirmesini isteyin. Bu esnada geçen zamanın, çok değerli sınav zamanınızı kısaltacağını bilmelisiniz. 

10.Kaleminiz var mı?

Eğer kağıt kalem ile yapılan IELTS sınavına girecekseniz kalem, tükenmez kalem ve silgi kurum tarafından size verilecektir, dilerseniz kendi kaleminizi de getirebilirsiniz. 

11.Saate dikkat edin.

Kağıt kalem ile yapılan sınava giriyorsanız salonda herkesin görebileceği şekilde bir saat bulunacaktır. Sınav görevlisi sınavın bitimine 40, 20, 10 ve 5 dakika kaldığını duyuracaktır. Bilgisayar üzerinden yapılan sınava giriyorsanız, ekranda bir saat göreceksiniz. Sınav bitimine 10 ve 5 dakika kala saatin ışığı kırmızı yanacaktır. 

12.Bitirdiniz mi?

Sınav görevlisi salondan ayrılabileceğinizi söyleyene kadar ayağa kalkmayın. 

 

13.Kaygı Yönetimi.

Kimse sınav gününde nasıl hissedeceğini bilemez ancak olası bir moral bozukluğunun size etkilemesine izin vermemek çok önemlidir. Kaygıyı yenmenin bir yolu farklı nefes alma yöntemleri kullanmaktır. Mesela gözlerinizi kapatın, 7’e kadar sayarak yavaş ve derin bir nefes alın ve yine 7’ye kadar sayarak nefesinizi verin. Bunu rahat ve sakin hissedene kadar tekrarlayın. Olumlu düşünme, kaygıyı iyi yönetebilmenin bir yoludur. Her zaman öğretmenimin bana söylediklerini hatırlarım. Demişti ki; ‘olumlu düşün, şanslı olduğunu düşün. Her şey mümkün, mümkün olmayan hiç bir şey yoktur’. Sınavı stresli ya da zorlu bir şey olarak düşünmektense, bunu bir sonraki başarınıza giden bir fırsat olarak düşünmek önemlidir. 

Umarım bu öneriler size yardımcı olur. IELTS yolculuğunuzda hepinize başarı diliyorum. 

Yaklaşan IELTS tarihlerini görmek veya testin fiyatlarını kontrol etmek isterseniz, lütfen IELTS kayıt sayfasını ziyaret edin.