Görselde, orta yaşlı bir kadın kameraya gülümsüyor. Kadının saçları ense hizasında ve sarı ve mor renkte aydınlatmalar var. Kadının sağ tarafında kalan transparan mor kutunun içerisinde '80. yılımızda 80 kadının hikayesine ortak oluyoruz' yazıyor. sağ üstte British council ve 80. yıl logosu yer alıyor.

British Council’ın Türkiye’deki 80.Yıldönümü 

British Council, 1940 yılından bu yana Türkiye’de faaliyetlerini aralıksız olarak sürdürmekte ve bu sayede uluslararası fırsatların her gün gerçeğe dönüşmesini sağlamaktadır.
 

Tüm dünya zor bir dönemden geçiyor ve bu dönemde inanıyoruz ki hepimizin umutlu olmak için bir nedene ihtiyacı var. 2020, British Council'ın Türkiye'deki 80. yıldönümü. Bu zorlu yılda, Birleşik Krallık-Türkiye kültürel ilişkilerinin yıldönümünü bütünlük yaratma ve kapsayıcılığa olan bağlılığımızı temel alan programlarımız aracılığıyla ve kitlemizi, yaptığımız işin merkezine koyarak kutlamak istiyoruz.

Kapsayıcı, açık ve refah toplumlar yaratmak için cinsiyet eşitliğinin ve kadınların güçlendirilmesinin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Türkiye'deki 80. yılımızı kutlamak için, son 80 yıl içinde yolları British Council ile kesişen 80 kadın bulmak istiyoruz, böylece onların hikayelerini anlatabilir ve onları mümkün olabildiğince geniş şekilde paylaşabiliriz. 

Güvende olmak için evde kalırken, neden geçmişe yolculuk yapmayalım ve anılara dalmayalım… British Council ile yolunuz nasıl kesişti? British Council sizi nasıl etkiledi? British Council hayatınızı bir şekilde değiştirdi mi? Belki de kütüphanemizin bir üyesiydiniz, programlarımızdan birine katıldınız ya da bir proje ortağıydınız, veya IELTS sınavınızı Türkiye'deki British Council aracılığıyla aldınız…

Tüm seslerin çok değerli olduğuna inanıyoruz. Bu siz değilseniz bile, belki de bizimle yolu kesişen birini tanıyorsunuzdur. Eğer öyleyse, Türkiye'de son 80 yıl içinde hayatına dokunduğumuz kadınları bulmamıza yardımcı olmak için bu projemizi yayabilirsiniz.

Yaptığımız işin kalbindesiniz! Ve sizinle daha nice yılları birlikte kutlamak istiyoruz, bu nedenle lütfen #EvdeKal’mayı unutmayın.

#BirlikteDahaİyiye 

#80Yıl80Kadın

Nasıl katılabilirim?

  • 15 Mayıs - 30 Haziran 2020 tarihleri arasında hikayeleri toplayacağız.
  • Hikayenizi fotoğraf, video veya ses kaydı (eğer varsa) ile sosyal medya hesaplarınızdan #80Yıl80Kadın etiketiyle paylaşabilirsiniz ve British Council Türkiye’nin Instagram @turkeybritishcouncil, Twitter @trBritish veya Facebook @britishcouncilturkey sayfalarını etiketleyebilirsiniz.
  • Veya ‘80 Yıl, 80 Kadın, 80 Hikaye’ formunu doldurarak paylaşabilirsiniz.
  • Lütfen hikayenizi,150 kelimeyi aşmayacak şekilde anlatmaya çalışın. Adınızı, yaşadığınız şehri ve hikayenizin yılını eklemeyi unutmayın.

Hikayenizi düşünürken, yolları daha önce British Council ile kesişen ilham verici kadınlarla tanışalım.

Görselde, tiyatro salonunu andıran bir ortamda ortamda kameranın yukarısına doğru bakan bir kız var. Kızın arkasında dağınık şekilde oturmuş ve gülerek yukarıya doğru bakan 4'ü erkek 1'i kadın 5 kişi var. Ortadaki kız, esmer ve omuz hizasında siyah saçları var. Üzerinde siyah bir tişört var.

Didem Tali ile tanışın! British Council’ın Mezun Ödülleri’nin kariyerine nasıl bir yol çizdiğini kendi ağzından dinleyelim…

“2013’te London School of Economics’te medya ve kalkınma çalışmaları alanındaki yüksek lisansımı bitirdiğimden beri gazeteci ve belgesel yapımcısı olarak çalışıyorum. Mesleğim sayesinde, dünyanın dört bir yanında çalışma şansım oldu. National Geographic, The New York Times ve BBC gibi birçok lider medya kurulusu için insan hakları ve kültürler hakkında haberler ve belgeseller ürettim. 

2019 yılında British Council, bu emeklerimden dolayı ‘Mezun Ödülleri’nde beni ‘Sosyal Etki’ kategorisinde ödüle layık gördü. Bu vesileyle, British Council ile daha aşina oldum. British Council’ın bu ödülün yanı sıra bana sunduğu eğitim ve destek fırsatının, alanımda kendimi ve kariyerimi geliştirmem ve liderlik becerilerim için büyük faydası oldu. 

Hibeyi uzun zamandır üzerinde çalıştığım bir kitabı geliştirmek ve İngilizce yayın sektöründe yeni bağlantılar kurmak üzere değerlendirdim. Bu sayede New York’ta saygın bir konferansa katıldım ve halen işinin ehli yayıncılardan kitabımı en iyi hale getirebilmek için editöryel destek alıyorum.” 

Reyhan Güneş ile tanışın! British Council’ın, İngilizce öğretmenlerine yönelik gelişim programı ile kariyerinde nelerin değiştiğini kendisinden dinleyelim…

 “Bir öğretmen olarak, meslek hayatım süresince hiç ‘Mesleki Öğrenme Toplulukları’ ile çalışmadım. Öğrencilerimin başarısını artıracak uygulamaları hep kendi imkanlarımla yaratmaya çalıştım. Bu durum, ta ki British Council ile yolum kesişene kadar sürdü… Nasıl mı? Bir gün, İngilizce öğretmelerinin mesleki gelişimlerinin ve dil becerilerinin desteklenmesine yönelik eğitici eğitimlerinin düzenlenmesiyle ilgili, okuluma resmi bir belge geldi. Belgede, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile British Council arasında yapılan işbirliği kapsamında bir programdan söz edilmekteydi. Seçilecek öğretmenler belli ki önemli görevler üstlenecekti. Şanslıydım ve ben de onlardan biri olarak seçildim. British Council’dan aldığımız eğitimler ve bizlere sağlanan fırsatlar hayal edemeyeceğim kadar farklıydı. Sadece İngilizce’ye yönelik dört dil becerisi kazandırmanın yanı sıra, eğitim ve öğretimde işbirliği kültürünü, yenilikçi ve yaratıcı olmanın yollarını da gösterdi. Dahası ve beni çok heyecanlandıran, her yıl Birleşik Krallık’ta yapılan Uluslararası İngilizce Öğretmenleri Topluluğu (IATEFL) konferansına katılma şansını bana sağladı. 

British Council, ulusal ve uluslararası boyutta ilham alacağım meslektaşlarımla bağ kurmamda bana büyük destek oldu.” 

Rümeysa Çamdereli ile tanışın! British Council ile 2017’den günümüze olan yolculuğunu onun ağzından dinleyelim…

“British Council ile yollarımız ilk kez, 2017’de gerçekleştirdikleri Next Generation Türkiye araştırması esnasında kesişti. Reçel Blog adına, araştırma raporunun danışma kurulunda Batuhan Aydagül, Hansın Doğan ve Nilay Erdem’le birlikte yer alma şansına eriştim. Bu isimlerle aynı yapıda olabilmek ve gençlik teması etrafında ortak fikir alışverişleri yapmak oldukça öğretici ve ilham verici bir süreç oldu. Şimdi de bir önceki karşılaşmamızın üzerinden çok zaman geçmeden, WOW-Women of the World Festivali İstanbul’un danışma kurulunda bu kez de Havle Kadın Derneği ve Yaşama Dair Vakıf adına yer alarak, yine alanında birbirinden yetkin isimler Özlem Ece, İpek Bozkurt, Asena Günal ve Ülker Uncu ile çok güzel bir tasarım ve fikir alışverişi süreci geçiriyoruz. 

Benim için tüm bu süreçler hem kendi yetkinlik alanlarımı ve potansiyelimi, hem de alandaki önemli tartışma ve paylaşımları görmeme, tanımama olanak sağladı. Ayrıca iki çalışma kapsamında da Londra’ya yolumun tekrar düşmesi yine önemli bir tecrübe ve hafıza olarak hayatımda yer etti." 

Prof. Dr. Zülal Balpınar ile tanışın! British Council’ın kariyerine desteğini ve hikayesini onun ağzından dinleyelim…

''British Council ile ilk tanışmam, 1982 yılında Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin kurulduğu günlerde, üniversitede kurum tarafından görevlendirilmiş olan Michael Smith sayesinde oldu. 

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi eğitim çalışmalarına başladığı zaman, uzaktan öğretim ilkelerine göre hazırlanması gereken dersler arasında İngilizce dersi de bulunuyordu. O dönemde ülkemizde daha önce hiç uygulanmamış, dünyada da az örnekleri olan uzaktan öğretimle dil öğretme konusunda bilgi ve desteğe çok ihtiyacımız olduğunu biliyorduk. 

Bilgi ve destek arayışlarımız, British Council’ın yardımıyla son buldu. Michael Smith ve ben, British Council bursu ile Brigton Polytechnic’de yürütülen üç haftalık bir uzaktan öğretim seminerine katıldık. Yine kurumun desteğiyle, BBC’nin hazırlamış olduğu ‘Follow Me’ programının yapımcılarıyla ve bu programı Çin’de başarıyla uygulamış olan uzman arkadaşımızla görüşmeler yapabildik. Hem kitapların yazımı hem de televizyon programlarının adaptasyonunu içeren uzun bir çalışma süreci yaşadık. O yoğun çalışma döneminde British Council hep yanımızda oldu, hatta kitaplarımızı İngilizce yazabilmemiz için o zamanlar çok az bulunan IBM daktilomuzu bile bize onlar sağladı. 

Uzaktan öğretimle İngilizce öğreten ve ülkemizde ilk olan bu programlar, yalnızca öğrencilerimizden değil halktan da büyük ilgi gördü. British Council’ın bu başarı ve ilgideki katkıları ve payı azımsanamaz. Kanımca bu destek, Türkiye’de gerçekleştirdiği en önemli projelerden birisidir.” 

Hikayemi gönderdiğimde ne olur?

80. yıldönümü paneli, farklı yaş gruplarından, bölgelerden ve konulardan temsilin sağlanabilmesi için tüm hikayeleri okuyacaktır. Hikayelerinizi, www.britishcouncil.org.tr ve British Council Türkiye sosyal medya hesapları, Instagram (@turkeybritishcouncil)Twitter (@trBritish) veya Facebook (@britishcouncilturkey) üzerinden paylaşacağız. 

Hikayenizi paylaştığınız sosyal mecra aracılığıyla sizinle iletişime geçeceğiz. Lütfen hesabınızın herkese açık olduğundan ve mail listenize 80yil.80kadin@britishcouncil.org e-posta adresini ekleyerek bu adresten e-posta alabileceğinizden emin olun.

Toplamda 80 hikaye seçilecek ve hikayelerin sahipleri, son 80 yılda birlikte yaptığımız çalışmaların kutlamasında bize katılmaları için davet edilecek. 

80 hikaye, 15 Eylül 2020 tarihinde duyurulacaktır.

Dış bağlantılar