''British Council ile ilk tanışmam, 1982 yılında Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin kurulduğu günlerde, üniversitede kurum tarafından görevlendirilmiş olan Michael Smith sayesinde oldu. 

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi eğitim çalışmalarına başladığı zaman, uzaktan öğretim ilkelerine göre hazırlanması gereken dersler arasında İngilizce dersi de bulunuyordu. O dönemde ülkemizde daha önce hiç uygulanmamış, dünyada da az örnekleri olan uzaktan öğretimle dil öğretme konusunda bilgi ve desteğe çok ihtiyacımız olduğunu biliyorduk. 

Bilgi ve destek arayışlarımız, British Council’ın yardımıyla son buldu. Michael Smith ve ben, British Council bursu ile Brigton Polytechnic’de yürütülen üç haftalık bir uzaktan öğretim seminerine katıldık. Yine kurumun desteğiyle, BBC’nin hazırlamış olduğu ‘Follow Me’ programının yapımcılarıyla ve bu programı Çin’de başarıyla uygulamış olan uzman arkadaşımızla görüşmeler yapabildik. Hem kitapların yazımı hem de televizyon programlarının adaptasyonunu içeren uzun bir çalışma süreci yaşadık. O yoğun çalışma döneminde British Council hep yanımızda oldu, hatta kitaplarımızı İngilizce yazabilmemiz için o zamanlar çok az bulunan IBM daktilomuzu bile bize onlar sağladı. 

Uzaktan öğretimle İngilizce öğreten ve ülkemizde ilk olan bu programlar, yalnızca öğrencilerimizden değil halktan da büyük ilgi gördü. British Council’ın bu başarı ve ilgideki katkıları ve payı azımsanamaz. Kanımca bu destek, Türkiye’de gerçekleştirdiği en önemli projelerden birisidir.”