Merhaba, ben Uğur Ü.

2018 yılında On dokuz Mayıs Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi’ndeki eğitimimi tamamlayarak, fakültemin ikinci nesil mezunlarıyla, hekim ünvanına layık görüldüm.

Mezuniyetimden sonra eğitimime Birleşik Krallık’ta alan uzmanlığıyla devam etmek istediğime karar verdim ve IELTS hikayem tam da bu dönemde başladı. Uzmanlığımı, Birleşik Krallık’ta yapabilmek için diploma denkliği almam gerekliydi ve bu yolda ilerlemek için ön koşulların ilki dil yeterliliğiydi. Dil yeterliliğinin kabul edilebilir olması için ise IELTS’in dört ana bölümünün her birinden alınacak puanın ve ayrıca ortalama puanın hatırı sayılır alt limitleri vardı. Kaybedilecek her puan fazlasıyla önemliyken, hayatımın büyük çoğunluğunda zorlayıcı unsur olan okunaklı el yazısı yazma sorununun çözümü olarak bilgisayar üzerinden IELTS seçeneğiyle karşılaştım.

Bilgisayar üzerinden sınava girmek, ben ve muhtemelen benim kuşağımdaki kişiler için, el yazısı ile sınava girmekten, sınavın üç bölümde daha avantajlıydı. ‘Konuşma’ kısmı dışındaki her bölümde ekranın orta üst kısmında kalan süreyi takip edilebiliyor, ‘Okuma’ kısmında metin üzerinde ‘renkli vurgulamalar’ işaretleyebiliyor, ‘Dinleme’ kısmında silip tekrar yazma avantajıyla ile zaman kaybetmeden düzeltmeler yapılabiliyordu. Özellikle ‘Yazma’ kısmı en büyük avantajı sağlayan bölümdü. Kelime sayısını ekranda anlık olarak görebiliyor; çoğumuzun aşina olduğu basit klavye kısa yolları sayesinde de paragrafların ve cümlelerin yerleriyle oynayabiliyor, metin üzerinde ciddi bir hareket alanına sahip oluyordum. Sınav esnasında Türkçe Q klavyeyle karşılaşmam da yazım hatası yapma endişemi hafifletmeme yardımcı oldu. Tüm bunların yanı sıra bilgisayar üzerinden IELTS sınavının sonuçlarının daha kısa sürede açıklanması vaadi, sınav biçimi seçiminde ihtiyaç duyduğum son motivasyon zerresini sağlamış oldu. El yazısı ile sınava girmiş olmasam da bilgisayarla haşır neşir bir birey için iki sınav arasındaki tek farkın basit sayılabilecek fiyat farkı olacağını tahmin ediyorum.

Sınav kayıt işlemleri, internet sitesi aracılığıyla rahatlıkla tamamlanıyor. Sınav günü de herhangi bir olumsuzlukla karşılaşma ihtimali, kendi tecrübeme dayanarak, pek olası değil. Yetkililer güler yüzlü, yardımsever, cana yakın. Her ne kadar ilk tecrübem sırasında ‘Konuşma’ bölümünde robotik bir tavırla karşılaşmış olsam ve ertesinde sınav sonucumun tekrar gözden geçirileceği tarafıma bildirilerek sonucuma kavuşabilmem yaklaşık bir ayı bulmuş olsa da araştırdığımda bunun nadir bir durum olduğunu öğrendim. Nitekim, ikinci tecrübemde oldukça kısa sürede sonucumu aldım. Bu noktada en büyük eleştirim, sonucunuza dair herhangi bir geri bildirim ya da detaylı puanlandırmaya ulaşma şansınızın kesinlikle olmaması. Ne yazık ki bölüm içi puanlandırmalarınız erişiminize açılmıyor, erişebildiğiniz tek sonuç, her bir bölümden aldığınız puanlar ile ortalama puanınız oluyor.

Özetle, Y kuşağının ve devamındaki her neslin de sahip olduğu bilgisayar teknolojileriyle iç içe olma şansına sahip her bireye, yukarıda sıraladığım sebepler doğrultusunda sınav tecrübelerini bilgisayar aracılığıyla edinmelerini içtenlikle tavsiye ederim. Şimdiden bol şans!