Legal and Financial English
Legal and Financial English image

Bu yeterlilik dereceleri işverenlere, uluslararası hukuk, uluslararası finans ya da muhasebe alanlarında çalışmak için gerekli ileri seviye İngilizce dil becerilerine sahip olduğunuzu gösterir.

Cambridge English: Legal (ILEC)

Cambridge English: Legal, aynı zamanda Uluslararası Hukuk İngilizcesi Sertifikası (ILEC) olarak da bilinir. Bu yeterlilik derecesi işverenlere, uluslararası hukuk alanında başarılı olmak için gerekli ileri seviye İngilizce dil becerilerine sahip olduğunuzu gösterir.

Yeterlilik seviyesi: İleri seviye Advanced = Avrupa Ortak Dil Kriterleri’ne göre B2 ve C1.

Bu sınava kimler girmeli?

Bu sınav uluslararası hukuk alanında hâlihazırda çalışmakta olan ya da çalışmayı arzu eden adaylar için uygundur. ILEC, işverenlere, iletişim dili İngilizce olan hukuk alanında etkili olabileceğinizi kanıtlar. Sınava girebilmek için şu becerileri kazanmış olmanız gerekir:

  • Sözleşmeleri, kanunları ve yasal görüşleri okuyup anlayabilmek,
  • Yasal tartışmaları ve sunumları anlayabilmek, bunlarda rol alabilmek ya da not tutabilmek, 
  • Yasal mektuplar, mahkeme tutanakları ve teklifler yazabilmek.

Sınavın işleyişi nasıldır?

ILEC sınavı dört bölümden oluşur. İlk üç bölüm aynı gün yapılır. Konuşma sınavına ise başka bir gün girmeniz gerekebilir. Konuşma sınavı, iki sınav gözetmeni ve diğer sınav adaylarından birinin katılımıyla yapılır. Sınav sorularının tümü hukuk alanında karşınıza çıkacak konu ve görevler üzerine olacaktır.

ILEC Okuma Yazma Dinleme Konuşma
Verilen süre 1 s. 15 dk. 1 s. 15 dk. 40 dk. 16 dk.
Puanlar (toplamın %’si) 25% 25% 25% 25%

Cambridge English: Financial (ICFE)

Cambridge English: Business Financial, Uluslararası Finans İngilizcesi Sertifikası (ICFE) olarak da bilinir. Bu yeterlilik derecesi, işverenlere uluslararası finans ya da muhasebe alanında başarılı olmak için gerekli ileri seviye İngilizce dil becerilerine sahip olduğunuzu gösterir.

Yeterlilik seviyesi: İleri seviye Advanced = Avrupa Ortak Dil Kriterleri’ne göre B2 ve C1.

Bu sınava kimler girmeli?

Bu sınav uluslararası finans ya da muhasebe alanında hâlihazırda çalışmakta olan ya da çalışmayı arzu eden adaylar için uygundur. ICFE işverenlere iletişim dili İngilizce olan finans alanında etkili olabileceğinizi kanıtlar.

Sınava girebilmek için şu becerileri kazanmış olmanız gerekir:

  • İş toplantılarında aktif rol alarak, fikirlerinizi ifade edebilmek ve bakış açınızı savunabilmek, 
  • Mali durum tablolarını ve risk değerlendirme, kurumsal yönetim, bankacılık, birleşme ve alımlar gibi konular üzerine iş raporlarını anlayabilmek,
  • Detaylı iş teklifleri ve iş mektupları yazabilmek.

Sınav süreci nasıl işler?

ILEC sınavı dört bölümden oluşur. İlk üç bölüm aynı gün yapılır. Konuşma sınavına ise başka bir gün girmeniz gerekebilir. Konuşma sınavı, iki sınav gözetmeni ve diğer sınav adaylarından birinin katılımıyla yapılır. Sınav sorularının tümü finans ve muhasebe alanında karşınıza çıkacak konu ve görevler üzerine olacaktır.

ICFE Okuma Yazma Dinleme Konuşma
Verilen süre 1 s. 15 dk. 1 s. 15 dk. 40 dk. 16 dk.
Puanlar (toplamın %’si) 25% 25% 25% 25%

Cambridge English Hukuk ve Finans İngilizcesi sınavlarına Türkiye’den girmek

Cambridge English: Hukuk ve Finans İngilizcesi sınavlarına Türkiye’den kaydolun.

Türkiye’den girilebilecek Cambridge English: Hukuk ve Finans İngilizcesi sınavlarının zaman ve yerini ve de sınav ücretlerini öğrenin.

Sınav gününde sizi neler bekliyor?

Kağıt üzerinde tamamlanan sınavların sonuçları, sınav tarihinden sonraki dört ile altı hafta içerisinde açıklanır; bilgisayar ortamında girilen sınavlar içinse bu süre iki haftadır. 

Cambridge English: Hukuk ve Finans İngilizcesi sınavlarına neden British Council ile girmeliyim?