Your results
Your results image

Sonuçların çoğu yazılı sınav tarihinden sekiz hafta sonra açıklanacaktır. Tam tarih Sınava Giriş Onay belgenizde belirtilmiştir. Eğer sonuçlarınız on hafta içerisinde elinize geçmezse, lütfen ilgili British Council merkeziyle iletişime geçin.

Bireysel adaylar

Adaylar artık Cambridge English Language Assessment Online Sonuç Hizmeti üzerinden sonuçlarına doğrudan erişim sağlayabilecekler. Her adayın kişisel çizelgesinde siteye giriş bilgileri bulunacak; adaylara aynı zamanda, sonuçların açıklanmaya başladığını bildiren bir e-posta gönderilecektir. Adaylar çizelgelerini sonuçlarını alana kadar saklamalıdır.

İngilizce Hazırlık Merkezleri

Cambridge English Language Assessment sınavlarına aday kaydettiren tüm hazırlık merkezleri, öğrencilerinin sonuçlarına ve sonuçlara dair açıklamalara Cambridge English Language Assessment’ın Hazırlık Merkezlerine yönelik sitesinden doğrudan erişebilecekler. Bu siteye kayıt olduğunuzda, giriş bilgilerini içeren bir e-posta alacaksınız. Bir merkez aracılığıyla kayıt yaptıran adaylar Online Sonuç Hizmeti sitesine kaydolabilirler.

Sertifikalar

Sınavı geçtiyseniz, sertifikanızı sonuçların açıklanmasından yaklaşık bir ay sonra alabileceksiniz. Sertifikanızı ofisimizden alabileceğiniz gibi, size posta yoluyla ulaştırılmasını da isteyebilirsiniz.

Cambridge English’in sertifikasını kaybetmiş adaylara özel bir Internet sayfası bulunuyor. Sertifikanızın kopyasını alıp alamayacağınızı ve izlemeniz gereken yolu öğrenmek için lütfen bu kılavuzu kullanın.

Çocuklar

Cambridge English Language Assessment’dan sınavın Dinleme, Okuma ve Yazma ve de Konuşma bölümlerinden her birindeki performansınızı gösteren bir ödül alacaksınız.

Sınavın her bölümü için bir ya da daha fazla Cambridge arması (en fazla beş tane olmak üzere) alacaksınız. Bütün sınav içinse toplamda 15 arma alma hakkınız olacak.

Çocuklara yönelik sınavların sonuçları, sınav tarihinden yaklaşık sekiz hafta sonra açıklanır. Sınavı tamamlayan her öğrenci, yapamadıklarının değil yapabileceklerinin altını çizen bir ödül alır. Böylece öğrenci, kendin sınava girmenin karşılığını almış hisseder.

Genişletilmiş sertifika

Cambridge English 2011’in Mart ayında başlattığı Genişletilmiş Sertifika uygulamasıyla, pek çok adaya Cambridge English sınavında gösterdikleri dil becerileri için ekstra kredi verme amacındadır. Uygulama aynı zamanda üniversiteler, işverenler ve diğer organizasyonların, adayların sonuçlarının Avrupa Ortak Dil Kriterleri’ndeki (CEFR) denkliği konusunda daha net bilgi edinmelerini amaçlar.

Ayrıntılı bilgi ve örnek sertifikalar için:

Sonuç Sorgulama

 

Eğer sınavınıza verilen notun adaletli olmadığını düşünüyorsanız, Cambridge English’in etkili ve kapsamlı Sonuç Sorgulama Prosedüründen faydalanarak sınavın tüm bölümlerinin yeniden kontrol edilmesi ve yeniden not verilmesini talep edebilirsiniz. Eğer aldığınız sonucu sorgulamak istiyorsanız, talebinizi sınav merkezine sizin adınıza British Council’ın bildirmesi gerekmektedir.

Sonuç Sorgulama Süreci iki aşamadan oluşur:

 

Aşama Sorgulama sürecinin niteliği Ne kadar sürer? What does it cost?
Aşama 1 Notun yeniden kontrol edilmesi Yaklaşık 5 gün 17 GBP
Aşama 2 Tüm yazılı kayıtların yeniden okunması* Yaklaşık 5 hafta**

KET/PET: 52 GBP
FCE/CAE/CPE: 79 GBP

   

 

* Bu süreç sınavın konuşma bölümü için geçerli değildir.

** İkinci aşamada bir sorgulama talep edebilmek için adayın sonuçlarını almış ve sonuç sorgulama sürecinin ilk aşamasını tamamlamış olması gerekir.