Görselde, orta yaşlı bir kadın kameraya gülümsüyor. Kadının saçları ense hizasında ve sarı ve mor renkte aydınlatmalar var. Kadının sağ tarafında kalan transparan mor kutunun içerisinde '80. yılımızda 80 kadının hikayesine ortak oluyoruz' yazıyor. sağ üstte British council ve 80. yıl logosu yer alıyor.
Date
Perşembe 21 Mayıs 2020 - Cuma 22 Mayıs 2020

Haftanın önerisi

80 Yıl, 80 Kadın, 80 Hikaye

2020, British Council'ın Türkiye'deki 80. Yıldönümü! Bu zorlu yılda, Birleşik Krallık-Türkiye kültürel ilişkilerinin yıldönümünü kapsayıcılığa olan bağlılığımızı temel alan programlarımız aracılığıyla ve sizleri yaptığımız işin merkezine koyarak kutlamak istiyoruz.

Kapsayıcı ve açık toplumlar yaratmak için cinsiyet eşitliğinin ve kadınların güçlendirilmesinin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Türkiye'deki 80. yılımızı kutlamak için, son 80 yıl içinde yolları British Council ile kesişen 80 kadın bulmak istiyoruz. Böylece onların hikayelerini mümkün olabildiğince geniş şekilde paylaşabiliriz. Yolu bizimle kesişmiş olan tüm kadınları hikayelerini bizimle paylaşarak bu kutlamaya katılmaya davet ediyoruz.

Siz hikayenizi düşünürken, yolu daha önce British Council ile kesişen ilham verici bir kadının hikayesini de aşağıda paylaşıyoruz:

'Bir öğretmen olarak, meslek hayatım süresince hiç ‘Mesleki Öğrenme Toplulukları’ ile çalışmadım. Öğrencilerimin başarısını artıracak uygulamaları hep kendi imkanlarımla yaratmaya çalıştım. Bu durum, ta ki British Council ile yolum kesişene kadar sürdü… Nasıl mı? Bir gün, İngilizce öğretmelerinin mesleki gelişimlerinin ve dil becerilerinin desteklenmesine yönelik eğitici eğitimlerinin düzenlenmesiyle ilgili, okuluma resmi bir belge geldi. Belgede, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile British Council arasında yapılan işbirliği kapsamında bir programdan söz edilmekteydi. Seçilecek öğretmenler belli ki önemli görevler üstlenecekti. Şanslıydım ve ben de onlardan biri olarak seçildim. British Council’dan aldığımız eğitimler ve bizlere sağlanan fırsatlar hayal edemeyeceğim kadar farklıydı. Sadece İngilizce’ye yönelik dört dil becerisi kazandırmanın yanı sıra, eğitim ve öğretimde işbirliği kültürünü, yenilikçi ve yaratıcı olmanın yollarını da gösterdi. Dahası ve beni çok heyecanlandıran, her yıl Birleşik Krallık’ta yapılan Uluslararası İngilizce Öğretmenleri Topluluğu (IATEFL) konferansına katılma şansını bana sağladı. British Council, ulusal ve uluslararası boyutta ilham alacağım meslektaşlarımla bağ kurmamda bana büyük destek oldu.' - Reyhan Güneş

Siz de hikayenizi göndererek büyük kutlamamıza katılın.

Kaçırmamanız gerekenler! 

Newton Katip Çelebi Fonu Web semineri daveti

2020 Mayıs çağrısı süren Research Environment Links Programı hakkında bilgi edinmek için 22 Mayıs Cuma günü saat 12.00’de düzenleyeceğimiz web seminerine katılmak için hemen kaydolun. 

Festival Alanı

Açık Radyo program serisinin ikinci bölümünün konusu, 2020 Küresel Cinsiyet Uçurumu raporu verilerine göre kadınların siyasi temsiliyetteki durumu ve pandemi döneminde Politika, Liderlik ve Güç. 25 Mayıs Pazartesi günü saat 14.00’de ‘Festival Alanı’nın konukları Gülseren Onanç ve Asena Günal. 

Hay Festivali

British Council, 22-25 Mayıs tarihleri arasında Hay Festivali’yle ortaklaşa gerçekleştirilecek bir dizi ücretsiz online etkinlik için Birleşik Krallık ve tüm dünyadan yazarları ve düşünce insanlarını bir araya getiriyor.

Uluslararası mimarlar için açık çağrı

Yıllık Londra Mimarlık Festivali, kurum ve kişileri bu yılın festival teması olan ‘güç’ hakkında dijital içerik göndermeye çağırıyor. Son başvuru tarihi 27 Mayıs 2020.