Pazartesi 27 Mayıs 2019

British Council Türkiye’nin hayata geçirdiği, zaman ve mekandan bağımsız bir sanat deneyimi sunan ‘Duvarları Olmayan Müze’nin dördüncü dijital sergisi küratörlerini arıyor. Bu yıl, Türkiye’nin dışına uzanarak Gürcistan ve Ukrayna’dan da küratör başvurularının kabul edileceği açık çağrıya son başvuru tarihi 13 Haziran 2019.

British Council Türkiye’nin 2017 yılında bu yana farklı temalardaki sergilerle hayata geçirdiği dijital sanat platformu ‘Duvarları Olmayan Müze’, dördüncü sergisi için küratörlerini arıyor. Sanatı dijital ortama taşıyarak yeni bir deneyim yaşatmayı hedefleyen British Council, ‘Duvarları Olmayan Müze’nin 2020’de açılacak sergisinin küratörlerini belirlemek için Türkiye, Gürcistan ve Ukrayna’da açık çağrı başlattı. 13 Haziran 2019 tarihine kadar devam edecek açık çağrıya, 18 yaşını doldurmuş ve görsel sanatlar alanında en az üç yıl tecrübeye sahip Türkiye, Gürcistan veya Ukrayna vatandaşı olan sanat profesyonelleri başvurabilir.

Türkiye’den Gürcistan ve Ukrayna’ya…

‘Geçen Gece Bir Rüya Gördüm’, ‘Tanışıyor muyuz?’ ve ‘Cadılarla Dans Etmek’ sergileriyle, geçtiğimiz senelerde 'En İyi Web Sitesi’ de dahil olmak üzere birçok Altın Örümcek ve Felis Ödülü’nün sahibi olan ‘Duvarları Olmayan Müze’ dijital sanat platformu, bugüne kadar dünya çapında 700 binden fazla ziyaretçiye ulaştı. Benzersiz bir sanat deneyimi yaşatan ödüllü platformun bu seneki sergisi için bu yıl Türkiye ile birlikte Gürcistan ve Ukrayna’dan üç farklı küratörün belirlenmesi ve seçilen küratörlerin, British Council Görsel Sanatlar Bölümü’nden Ying Tan’ı sanatsal yönlendirmesiyle, bu senenin teması üzerinde birlikte çalışarak sergiyi oluşturmaları isteniyor. British Council sanat koleksiyonundan seçilecek parçaların yanı sıra, Türkiye, Gürcistan ve Ukrayna’dan sanatçıların sanat eserlerinin de dijital sergide yer alması planlanıyor. 

13 Haziran 2019 tarihine kadar yapılan başvurular arasından seçilecek küratörler, Birleşik Krallık’a ve farklı ülkelere seyahat ederek birlikte çalışmanın yanı sıra, sergi konseptlerini, dijital alanda sanat bilgilerini ve uluslararası bağlantılarını geliştirmek için deneyimli görsel sanatlar profesyonelleriyle iş birliği yapma fırsatı ve British Council sanat koleksiyonunu ziyaret etme imkânı bulacak. 

Dördüncü serginin teması ‘Arada’

Internetin ülkeler arasındaki sınırları yıkması ve çok kültürlü toplulukların bir parçası haline gelen bireylerin hareketliliğini desteklemesi sayesinde, kesintisiz bir bilgi alışverişiyle tanımlanan günümüzün küreselleşmiş dünyasında, ‘ulusal’ kavramının tanımı, tartışılır hale gelmiş durumda. Bu uluslararası arka planda sahip olunan bilgi ve deneyimi artırmak yönündeki ortak amaç ise, eşitlik, çeşitlilik ve katılımcılığa anlamlı bir katkıda bulunulabilecek yolları keşfetmekten geçiyor. Sergi teması, bu koşullardan yola çıkarak, yer değiştirme, yerinden ayrılma, ayrılığın boyutları, kültürel kimlik ve mekanlar arası geçişlerde yakalanan anlara odaklanıyor. Küratörlerden, geçicilik, göç, yolculuklar ve değişen kimlikler üzerine düşünmeleri ve hem British Council Koleksiyonu hem de kendi ülkelerinin yerli sanatçılarının eserlerinden oluşan dijital bir serginin küratörlüğünü ortaklaşa üstlenmeleri bekleniyor.

Fiziksel sınırların olmadığı bir platform

Birleşik Krallık’ın kültürel ilişkiler ve eğitim fırsatlarından sorumlu uluslararası kuruluşu British Council’ın Sanat Direktörü Esra A. Aysun, “British Council Türkiye olarak 2017 yılından bu yana, her sene üzerine daha da fazla şey katarak geliştirdiğimiz ‘Duvarları Olmayan Müze’nin açık çağrısını bu sene Türkiye ile sınırlı kalmayıp Gürcistan ve Ukrayna’ya da açıyoruz. Sanat aracılığıyla iletişim kurmanın farklı yollarını bulma ve engelleri ortadan kaldırma arayışımıza, bu sene kitlemizi daha da geliştirerek başlıyoruz. ‘Duvarları Olmayan Müze’nin amacı en başından beri fiziksel sınırların olmadığı bir dijital sanat platformu oluşturmaktı. 13 Haziran’a kadar sürecek açık çağrının sonucunda seçilecek üç küratör de iş birliği içinde çalışarak tüm sınırları ortadan kaldıracak. Bu sergide Birleşik Krallık’tan, Türkiye’den, Gürcistan’dan ve Ukrayna’dan sanatçıların eserlerini bir arada sergilemeyi istiyoruz” dedi.

‘Duvarları Olmayan Müze’nin tüm sergileri, https://www.britishcouncil.org.tr/programmes/arts/museum-without-walls adresinden internet bağlantısı olan tüm masaüstü ve mobil cihazlardan ziyaret edilebiliyor. Sergi alanı, ziyaretçilere zaman kısıtlaması ya da fiziksel erişim engeli olmadan sergiyi serbestçe dolaşma ve keşfetme özgürlüğü tanıyor. 

Notes to Editor

Mirel Akdemir, İletişim Müdürü
mirel.akdemir@britishcouncil.org.tr   90 212 355 56 77

About the British Council

British Council hakkında:

British Council, Birleşik Krallık’ın kültürel ilişkiler ve eğitim fırsatlarından sorumlu uluslararası kuruluşudur. 100'ü aşkın ülkeyle, kültür-sanat, İngilizce, eğitim ve sivil toplum alanlarında çalışıyoruz. Geçen yıl 65 milyondan fazla kişiyle yüz yüze, 731 milyonun üzerinde kişiye de internet üzerinden, radyo ve TV programlarımızla ve basılı yayınlarımızla iletişim kurduk. Fırsatlar yaratarak, bağlantılar kurarak ve güven inşa ederek değiştirdiğimiz yaşamlarla, beraber çalıştığımız ülkelere olumlu katkılar sunuyoruz. 1934 yılında kurulan British Council, Kraliyet Tüzüğü ile tüzel kişilik kazanmış bir hayır kurumu ve bir kamu kuruluşudur. Gelirimizin yüzde 15’i ise Birleşik Krallık hükümet tarafından karşılanmaktadır.

Duvarları Olmayan Müze hakkında:

Duvarları Olmayan Müze, ilk defa British Council Türkiye'nin sanat ekibi tarafından 2017 yılında başlatılan ve internet bağlantısı ile herkesin erişim şansına sahip olduğu British Council Koleksiyonu'ndan ve Türkiyeli sanatçılardan seçilen eserlerin yer aldığı sanal bir sergi platformudur. 

Küratörlüğünü İstanbul Bienali'nin Sergi Koordinatörü Elif Kamışlı'nın üstlendiği platformun ilk sergisi olan 'Geçen Gece Bir Rüya Gördüm', Birleşik Krallık'ın iki kuvvetli sanat geleneği olan manzara resimleri ve heykellerden örnekler içermektedir. Sergi 110 bin kişi tarafından ziyaret edilmiş ve 'Yılın En İyi Web Sitesi Özel Ödülü' de dahil olmak üzere toplam dört dalda Altın Örümcek Web Ödülü kazanmıştır.

Dijital platformun ikinci sergisi 'Tanışıyor muyuz?'un küratörlüğünü ise Pera Müzesi'nin Koleksiyon Müdürü Ulya Soley üstlenerek seçkisini bir kapsayıcılık aracı olarak kavramsallaştırdığı portre geleneği içinden oluşturmuş ve bu geleneğin son 80 yıl içerisindeki değişimine dikkat çekmiştir. 'Tanışıyor muyuz?' üç ayda toplam 159 bin kişi tarafından ziyaret edilmiştir ve 16. Altın Örümcek Web Ödülleri'nde ‘En İyi Etkinlik ve Kültür – Sanat’ ile ‘En iyi Mikrosite’ ödüllerini kazanmıştır. Ayrıca Felis ödüllerinde ‘En İyi Mikrosite’, ‘En İyi Kullanıcı Deneyimi’ ve ‘En İyi Kullanıcı Arayüzü’ kategorilerinde de başarı ödülünün sahibi olmuştur.

Duvarları Olmayan Müze'nin üçüncü küratörü 'Cadılarla Dans Etmek' başlıklı sergi konseptiyle kar amacı gütmeyen küratöryel kolektif Collective Çukurcuma kurucularından Mine Kaplangı oldu. Bir cadı/kadın olmanın güç sembolü olarak değerlendirilmesine odaklanan ‘Cadılarla Dans Etmek’, özellikle İngiliz edebiyatının kadınların hak ve eşitlik arayışlarına öncülük eden eserlerinden ilham alıyor. Sergide, British Council Koleksiyonu’ndan seçilen Batı sanat tarihi yazımında kadınların gizli rollerinin ve gizlenmiş, üstü örtülmüş izlerinin altını çizen eserlerle, Türkiye’den öne çıkan güncel sanatçıların işlerinin de bir arada yer aldığı bir yolculuğa davet ediliyor.