Merhabalar,

Ben Gülşah P, 32 yaşındayım. Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi mezunu bir kütüphaneci olarak özel bir okulda çalışıyorum.

Lisede okuduğum yıllardan itibaren, İngilizceye her zaman bir ilgim ve yeteneğim vardı. Üniversitede ise ilgim ve bilgim katlanarak devam etti. Klasik olarak karşılaştığımız ‘İngilizcen iyi mi?’ sorusuna verilecek en iyi cevabın bir IELTS skoru olduğunu düşündüm. Bunun yanı sıra, Kanada göçmenlik başvurusu için de skorumu kullanabileceğimi biliyordum.

‘Neden olmasın?’ dedim ve IELTS'in hem Akademik hem Genel modülüne girdim. Kayıt süreci oldukça basitti. Neredeyse zahmetsizce, herhangi bir siteden alışveriş yapar gibi kolay ve güvenli şekilde kayıt yapmak mümkün. Her an elinizin altındaki numaradan ulaşabileceğiniz görevliler son derece kibar ve aynı zamanda, sorun çözme süreleri bir dakikayı bile geçmiyor.

IELTS’in Genel modülüne bilgisayar üzerinden, Akademik olana ise kâğıt üzerinden yapılan oturumlarda katıldım, bilgisayar üzerinden olan sistem benim için çok daha rahattı. 

Bilgisayar üzerinde olan sınavda, ‘Okuma’ bölümünde hem okuyacağınız metin hem de eşleştirmeniz gereken cevaplar aynı sayfa üzerinde yer alıyor. Dolayısıyla göz gezdirmek ve bir bakışta hepsini görebilmek daha kolay. 

‘Dinleme’ bölümünde; büyük bir salonda hoparlörden dinlemektense, size ait bir bilgisayarda, son derece konsantre halde ve kulaklıkla dinlerken çok daha rahat edeceğinizi söyleyebilirim.

‘Yazma’ bölümüne gelirsek, bu benim en zorlandığım alanlardan biriydi. Kompozisyon hakimiyetim maalesef çok iyi değildir ancak ikinci kez sınava hazırlanırken IELTS'in kendi sitesinden ve kaynaklarından yararlanınca nispeten daha rahat bir sınav geçirdim diyebilirim. Bu bölümde, hatta özellikle bu bölümde, sınavın bilgisayar üzerinde olmasının çok daha avantajlı olduğunu söyleyebilirim. Kâğıtta yazıp silmek ne kadar zorsa, bilgisayarda yazmak, silmek ve bir daha yazmak bir o kadar kolay…

‘Konuşma’ sınavında ise nerede gördüğümü şu an hatırlayamadığım bir söz benim yoldaşım oldu. ‘Kimse sizin konuyla ilgili bilginize bakmıyor. İngilizce konuşmanın tadını çıkarın.’ yazıyordu. Ben de öyle yaptım. 

Şu an yurtdışındaki okulları araştırma sürecindeyim. Bizlerin deyimiyle ‘Kolumda bir altın bilezik’ olan IELTS ile başvurularımın kolaylıkla ve umduğum şekilde sonuçlanacağına inanıyorum.

Sınav öncesinde, sırasında ve sonrasında hiçbir zorluk çıkarmayan tüm IELTS sınav ekibine teşekkür ederim.