Ben Aslı Ç., profesyonel voleybolcuyum. TED İstanbul Koleji'nden bu sene mezun olacağım. Üniversite için ABD'deki bir okuldan tam sporcu bursu aldım ve eğitim hayatıma orada devam edeceğim.

Başvurduğum okulun, dil yeterlilik seviyesini ölçmek için IELTS'i baz almasından dolayı IELTS sınavına girdim. Daha önce, kağıt-kalem ile gerçekleştirilen IELTS'e de girmiş biri olarak, bilgisayar üzerinden IELTS sınavını tercih etmemin en önemli nedeni sonuçların 5 gün gibi hızlı bir sürede açıklanmasıydı.

Bilgisayar üzerinden IELTS sınavına girmek beklentilerimi karşıladı. Özellikle ‘Okuma’ bölümünde, soruları ve metinleri aynı anda, yan yana görebilmek ve önemli bulduğum yerlerin altını çizebilmek benim için büyük kolaylık sağladı. Kağıt-kalem ve bilgisayar üzerinden gerçekleştirilen IELTS sınavları karşılaştırıldığında tek dezavantaj, ‘Dinleme’ kısmında, kağıt-kalem ile yapılan IELTS sınavındaki gibi cevapların bir yere geçirilmesi için ekstra 10 dakika tanınmıyor olması ve cevaplarınızı duyduğunuz an yazmak zorunda olmanızdı.

Sınava kayıt aşamasından bahsetmem gerekirse süreç gayet basit ve kolay kullanım sunuyordu, aynı zamanda çalışanlar da çok ilgiliydi. Sınav sonucumu da bana belirtilen süre içerisinde aldım ve hiçbir sıkıntı yaşamadım. Başından sonuna kadar tüm süreç, bana aktarıldığı gibi oldu ve çok memnun kaldım.

Bilgisayar üzerinden IELTS’i, hem sınav sonuçlarının açıklanma süresinin kısa olması, hem de klavye ile kısa sürede hızla yazı yazabilme fırsatı sunduğu için sınava girecek herkese tavsiye ederim. IELTS sınavında zaman çok önemli bir unsur olduğu için klavyede yazabilmek zaman kazandırıyor ve büyük kolaylık sağlıyor.