Date
Pazar 03 Eylül 2017 - 12:00 - Cuma 08 Eylül 2017 - 19:00

Rusya'da Yaratıcı Girişimcilik: Yaratıcı platformlar aracılığıyla ekonomiye yön vermek

Çehov APi 
3 – 8 Eylül 2017

Program Hakkında

British Council, Türkiye'den bir yaratıcı platform kurucusu ve/veya yöneticisini 3 – 8 Eylül 2017 tarihleri arasında British Council Rusya, Nesta ve Çehov APi işbirliğiyle düzenlenecek olan "Rusya'da Yaratıcı Girişimcilik: Yaratıcı platformlar aracılığıyla ekonomiye yön vermek" isimli eğitime katılımını destekliyor. 

"Rusya'da Yaratıcı Girişimcilik: Yaratıcı platformlar aracılığıyla ekonomiye yön vermek" yaratıcı platform yöneticilerini, başarılı olmak için ihtiyaç duydukları araçlar ve bilgi birikimiyle donatmayı amaçlayan dört günlük bir atölye çalışmasıdır.

Catherine Docherty ve Yan Yarmoshchuk'un vereceği eğitim katılımcıların iş dünyasına dair kavramları keşfetmelerine, iş bağlantılarını geliştirmelerine ve hedeflerine en uygun iş modelini belirlemelerini kolaylaştıracak birebir destek sağlayacak. 

Kimler başvurabilir?

 • Bir yaratıcı platform ya da yaratıcı toplulukları bir araya getiren ortak çalışma mekanı ya da yaratıcı komünite kurucusu veya yöneticisi (Projenizin yaratıcı platform tanımına uygun olup olmadığına buradan bakabilirsiniz
 • Projeniz, kendi izleyici kitlesine, mekanına ve internet sitesi ya da sosyal medya sayfası gibi online bir oluşuma sahip ve aktif bir şekilde gelişmekte olan bir platform 
 • 18 yaşından büyük 
 • İyi derecede Ingilizce anlayabilen ve konuşabilen (Eğitimler İngilizce dilinde gerçekleşecek ve çeviri yapılmayacaktır.)

Şartlar ve Koşullar 

Katılımcılara British Council tarafından sağlanacaklar: 

 • Bütün atölye malzemeleri
 • Vize ve uçak bileti ücretleri
 • Yemek 
 • Moskova'dan atölye mekanına gidişte ve dönüşteki transferler 

Ayrıntılı bilgi için lütfen iletişime geçin: arts.info@britishcouncil.org.tr   

Nasıl başvurabilirim?

Programa katılmak için lütfen İngilizce başvuru formunu doldurun ve 16 Temmuz'a kadar gönderin.

Türkiye'den katılımcı kontenjanının bir (1) kişiyle sınırlı olduğunu hatırlatmak isteriz. Başvurusu kabul edilen adayla 20 Temmuz tarihinden sonra iletişime geçilecektir.

Atölye Programı

4 Eylül Pazartesi: 1. Gün - Siz ve İşiniz

Katılımcıların, iş fırsatlarını tanımlayan ve şekillendiren yapı taşlarını anlamalarına odaklanacaktır.

 • Değerler, vizyon ve misyon kavramları irdelenecektir.
 • İşin yürütülmesi için kritik olan etmenleri gösteren modeller kullanılacaktır.

5 Eylül Salı: 2. Gün - Müşterileriniz

Katılımcıları, ev sahipliği yapılan sanatçıları ve izleyici kitlesini daha iyi tanımlamaya ve anlamaya teşvik etmeye yöneliktir. Bir işletmenin nasıl yürütüleceğinin ve büyütüleceğinin keşfedilmesi bağlamında şu konulara odaklanılacaktır:

 • İşinizi/işletmenizi tanıtmak  
 • Diğer yerel yaratıcı girişimlerin deneyimlerinden faydalanmak
 • Müşteri profillerini ve ihtiyaçlarını tanımlamak
 • İş fırsatlarının geliştirilmesi için ihtiyaç duyulan iş süreçlerini ve ilişkileri tanımlamak

6 Eylül Çarşamba: 3. Gün - İşletmeniz

İşin ana bileşenlerini görselleştirmeye ve Kanvas İş Modelinin (KİM) ilk taslağını oluşturarak katılımcıların iş planlarının kilit unsurlarını bir araya getirmelerine odaklanacaktır. Katılımcılara, aşağıdaki konularda destek sağlar:

 • Bir işletmenin yürütülmesiyle ilgili yasal ve mali hususları öğrenmek
 • İşi değerlendirmek ve gelecek için planlar yapmak
 • Kanvas Modelini kullanarak bir iş planının ilk taslağını prototip haline getirmek

7 Eylül Perşembe: 4. Gün - Yaratıcı Platform Eğitim Seti

Yaratıcı Platform Eğitim Seti üzerinden geliştirilen, özel olarak tasarlanmış içerikler. Başlıca odak noktaları: 

 • Rusya ve Birleşik Krallık'taki platformlardaki iş modellerinin karşılaştırmalı analizi 
 • Platform yöneticisinin görev ve sorumlulukları 
 • Mali istikrar ve yatırımlar
 • Deneyimlerin paylaşılması 
 • Networking (ilişki geliştirme) etkinliği  

Eğitimciler:

Catherine Docherty – Nesta Yaratıcı Girişimcilik Programı ortağı 

Catherine, 20 yılı aşkın süredir tasarım ve yenilikçilik alanlarında çalışan bir araştırmacı, eğitimci ve yönetim danışmanı olarak alanında engin bir deneyime sahiptir. Devlet, kamu sektörü ve sanayi alanında üst düzey yöneticilerle çalışan Catherine, tasarım, yenilikçilik, girişimcilik ve sürdürülebilirlik konularının stratejik yönleriyle ilgili, ön plana çıkan bir dizi ulusal ve uluslararası projeyi ve yayını başarıyla yönetti. Catherine, 2015 yılında Lizbon'da düzenlenen Avrupa Yaratıcı Platformlar Forumu'nun başkanlığını yaptı. Halen, İskoçya Tasarım ve Mimarlık Merkezi The Lighthouse'un stratejik danışma grubu olan Reference Group üyesidir. Catherine hakkında ayrıntılı bilgi

Yan Yarmoshchuk – Rus küratör, danışman ve mekanların yeniden geliştirilmesi ve canlandırılması uzmanı, FlaconX direktörü. 

“FlaconX”, Rusya'daki en başarılı yeniden canlandırma projelerinden biri olan “Design factory Flacon”la bağlantılıdır. “FlaconX”, Rusya genelinde çeşitli şehirlerde faaliyetler yürütmekte olup, en başarılı projeleri arasında “Brusov gemisi”, “Khlebozavod” ve “Vernissage” (Moskova), “Flacon 1170” (Soçi), “Svoboda2” (Çelyabinsk), “Dorenberg” fabrikası (İrkutsk) vardır.  Genç girişimcileri destekleyen “FlaconX”, Moskova ve Rusya genelinde eğitimler ve seminerler düzenlemektedir.

Proje Ortakları:

NESTA

Nesta, günümüzün büyük zorluklarının üstesinden gelecek yeni fikirleri destekleyen uluslararası bir inovasyon vakfıdır.  Hükumetler, şirketler ve hayır kuruluşlarıyla ortak çalışmalar yürüten Nesta bilgi birikimini, bağlantılarını, mali kaynaklarını ve becerilerini en iyi şekilde kullanıyor. Bir bağış sermayesiyle desteklenen Nesta, dünyanın dört bir yanında faaliyetler yürüten, Birleşik Krallık merkezli bir hayır kurumudur. 

Ayrıntılı bilgi için www.nesta.org.uk sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Çehov#API

Bilim ve yaratıcılığın buluştuğu bir platform olan Çehov#API, iş ve yeni bilişim teknolojileri dünyasından temsilcileri, bilim insanlarını, sporcuları, kamuya mal olmuş isimleri ve beşeri bilimlerden akademisyenleri bir araya getiren; verimli bir iletişim ortamı sağlayan bir mekandır. Misafirhaneleri, çiftliği, ormanı ve içinden geçen nehriyle geniş bir arazi üzerine kurulu Çehov#API, hem bir çalışma, fikir üretme, iletişim ve akıllı eğlence mekanı; hem de iş eğitim ve araştırma toplantıları için bir platformdur. Ayrıca, Çehov'a özgü mimarisiyle benzersiz dijital nesneler barındıran bir sanat parkıdır.

Keşfetmek için http://chekhovapi.com/ adresini ziyaret edin.

Tag icon
Sanat