By Hazan Hayaloğlu

02 Mart 2021 - 13:03

A close up of a girl preparing for IELTS on her laptop.

IELTS sınavına hazırlanmaya karar verdiniz ama nereden başlayacağınız konusunda emin değilseniz, doğru yere geldiniz! Global IELTS uzmanımız Hazan Hayaloğlu hazırlık aşamasında kullanabileceğiniz en iyi 9 kaynak konusunda bilgi veriyor. 

Öncelikle;

IELTS sınavı hazırlığının ön önemli basamağı, sınava girmeden önce sınav formatı ve kaç üzerinden puanlama yapıldığını anlamaktır. Bunu bütün adaylara öneriyorum çünkü bunu yapmanın puanınıza katkısı büyük olacaktır.

Şimdi, gelin birlikte benim favorim olan dokuz adet IELTS test hazırlık ipucuna bakalım.

1. Road to IELTS - IELTS kursu

Road to IELTS, İngilizce olarak hazırlanmış ve çevrimiçi sunulan, British Council’in resmi IELTS hazırlık kursudur. Ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunuyor. Çevrimiçi olduğu için istediğiniz yerde istediniz zaman kursa devam edebiliyorsunuz. Bu kursta, hem kağıt kalem ile, hem de bilgisayar üzerinden IELTS için farklı çalışma kaynaklarına, öğretmen eğitim videolarına ve zaman tutarak yapacağınız deneme sınavlarına ulaşabilirsiniz.

Planlama ve gelişim izleme araçları, hedef puanınızı elde etmek için nasıl çalışmanız gerektiği konusunda yol gösteriyor. Kaynak bankasında bulunan puan hesaplama, test tarihine geri sayım ve diğer kaynaklar da puanınızı geliştirmenize destek oluyor. 

Ders Çalışma Planlayıcısı ile her bölümde ne kadar zaman harcadığınızı takip ederken, hangi alanlarda daha çok çalışmanız gerektiğini belirleyerek hazırlanma sürenizi en verimli şekilde kullanabilirsiniz.

Mevcut kurs paketleri (ücretli ve ücretsiz) ile ilgili bilgi almak için Take IELTS sitesini ziyaret edin. Ayrıca, Road to IELTS kursları ile ilgili bilgi veren YouTube eğitim videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz: 

All About Road to IELTS

Road to IELTS'i kullanmayla ilgili kullanışlı bir YouTube eğitimi de var.

2. Mobil uygulamalar

IELTS’in ücretsiz mobil uygulamaları hareket halindeyken bile, IELTS sınavına hazırlık yapma imkanı veriyor. 

IELTS Word Power kelime dağarcığınızı geliştirmenize yardımcı oluyor. Bildiğiniz üzere, kelime bilgisi IELTS sınavının bütün bölümleri için önemlidir. Özellikle yazma ve konuşma bölümlerinin ana kriterlerinden biridir. Kelime bilginizi aşama aşama geliştirin ve eğlenceli oyunlarla, arkadaşlarınızla ya da tek başına oynayabileceğiniz, yarışabileceğiniz oyunlarla yeni kelimeler öğrenin. 

Learn English Audio and Video uygulamasında değişik konularla ilgili bilgiler, örneğin Birleşik Krallık’ta yemek ve kültür, günlük hayat, hikayeler ve şiirler, podcast ve video formatında hazırlanmış. Alt yazı seçenekleri ve hız ayarlama fonksiyonuyla videolar kolay anlaşılır hale getirilmiş. 

3. Webinarlar

IELTS sınavı ile ilgili sorularınız varsa, belirli aralıklarla gerçekleştirilen webinarlara kaydınızı yaptırıp konusunda uzman IELTS eğitmenlerinden bilgi alabiliyorsunuz. Bu webinarlar, yetkin IELTS uzmanları tarafından verilmekte olup, her bir webinar sınavın belirli bölümleriyle ilgili detaylı bilgi ve rehberlik vermek üzere hazırlanmış. Webinarlara katılarak sorularınızı doğrudan sorabilirsiniz. 

Webinar tarihlerinden haberdar olmak için mail grubuna kaydolun.

IELTS sınav kaydınızı tamamlamadan önce hazırlık kaynaklarını incelemek ve ücretsiz deneme sınavından faydalanmak için ‘IELTS’e Hazırlanın’ sayfasını ziyaret edebilirsiniz: https://www.britishcouncil.org.tr/exam/ielts/prepare

4. Bilgisayar üzerinden IELTS sınavı örneği (Computer-delivered IELTS)

IELTS sınavınızı bilgisayar üzerinden almadan önce, ücretsiz deneme testi sayesinde, o gün sizi nelerin beklediği hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Kayıt için bu linke tıklayın: 

https://www.britishcouncil.org.tr/exam/ielts/prepare/computer-delivered-ielts-familiarisation-test

Bilgisayar üzerinden IELTS sınavını ve özelliklerini tanıtmak  için hazırlanan eğitim videolarına aşağıdaki sayfadan ve Youtube üzerinden ulaşabilirsiniz: 

https://www.britishcouncil.org.tr/exam/ielts/prepare/computer-delivered

5. IELTS Nedir? - IELTS kursu

Üç haftalık çevrimiçi ve ücretsiz olarak sunulan bu kursta, IELTS sınavı hakkında bilmek istedikleriniz anlatılıyor. Deneyimli IELTS eğitmenleri tarafından IELTS sınavının her bölümü için hazırlanan bilgilendirici eğitim videolarında sorularınızın yanıtlarını bulacaksınız. 

Kursun interaktif özelliği sayesinde deneyimlerinizi, taktiklerinizi ve fikirlerinizi diğer katılımcılarla da paylaşabiliyorsunuz.

6. IELTS çalışma kitapçıkları

Basılı kaynaklarla daha rahat çalışıyorsanız, Academik ve Genel Eğitim IELTS testlerine yönelik hazırlanan resmi IELTS kitapçıklarını satın alabilirsiniz. Bu kitapçıklarda deneme testleri, cevap kağıtları ve örnek cevapları bulabilirsiniz. Mevcut iki kitapçık aynı zamanda CD-ROM ve kayıt metinlerini içeriyor. 

7. Top Tips for IELTS - IELTS sınavı ipuçları kitapçığı

‘Top Tips for IELTS’ kitapçığı ve CD-ROM’larında, interaktif çalışma sınavları ve örnek cevapların yanısıra, IELTS skorunuzu yükseltecek öneriler sunulmuş. Kitapçık deneyimli Cambridge ESOL sınav değerlendirme uzmanları tarafından hazırlanmış olup, dileyenler. bu linkten satın alabilirler.

8. Alıştırma testleri

Çalışmak, ustalaştırır diye bir deyiş vardır. British Council, bunu dikkate alarak, IELTS sınavının her bir dört bölümü için alıştırma testleri geliştirmiş. Zaman tutarak çalışabileceğiniz  bu testler tekniklerinizi geliştirmenize yardımcı oluyor ve gerçek IELTS sınavı koşullarını deneyimlemenizi sağlıyor. 

9. IELTS Progress Check 

IELTS sınav kaydınızı tamamlamadan önce, skor seviyenizi merak ediyorsanız, IELTS Progress Check tam size göre! Resmi çevrimiçi deneme testleri ile gösterge niteliğinde verilen genel bir skora erişirken, gelişim alanlarınız ile ilgili kısa bir geri bildirim alabiliyorsunuz. Böylelikle, çalışma planınızda değişiklikler yaparak, skorunuzu yükseltebilirsiniz. 

Bu kaynakta sunulan ve ücretli olan sınavlar yetkin IELTS sınav değerlendirme uzmanları tarafından değerlendiriliyor ve beş gün içinde gösterge niteliğinde genel skor ve geri bildirim içeren bir rapor sunuluyor. 

Aşağıdaki linkten daha fazla bilgi alabilirsiniz.

https://www.britishcouncil.org.tr/exam/ielts/prepare/progress-check

Ve unutmayın ki…

IELTS sınavına hazırlanmak, özellikle zaman kısıtınız varsa, yoğun bir çalışma süreci gerektirebilir. Hazırlanmak için kendinize yeterli zaman ayırın ve emin olana kadar sınav başvurusu için acele etmeyin. Hazırlık için kendinize gerçekçi bir süre tanıyın ve sizi yormayacak makul bir planlama yapın. Geliştirilmesi gereken noktaları belirleyin ve bunlar üzerine yoğunlaşın. Gerçekçi bir planlama ile hedeflediğiniz IELTS skorunu elde etmeniz hiç zor değil.