Alev Yaraman                                            

Antakya doğumlu olan Alev Yaraman, Orta Doğu Teknik Üniversitesi kimya bölümünden mezun olmuş, 1971 yılında Sheffield Üniversitesi’nden Cam Teknolojisi alanında Teknik Bilimler Lisansüstü Derecesi almıştır.

Kariyerine Şişecam’da Ar-Ge Mühendisi olarak başlayan Yaraman, 1977 yılında aynı şirkette Ar-Ge Yöneticisi ve 1984 yılında Ar-Ge’den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı görevine getirildi. 1991 yılında Şişecam Cam Eşyası Grubu Başkanlığı’na getirilen Yaraman, 1998 ve 2007 yılları arasında Şişecam Düz Cam Grubu Başkanlığı’nı üstelendi ve 1991 ile 2007 yılları arasında da Şişecam Başkan Yardımcısı olarak İcra Kurulu Üyeliği yaptı. Yaraman daha sonra 2008 ve 2015 yılları arasında Şişecam Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. Yaraman, Birleşik Krallık Cam Teknolojisi Cemiyeti'nin cam teknolojisine katkıda bulunan kişilere verdiği ‘‘Fellow’’ unvanına sahip olup, Amerika Seramik Cemiyeti’nin de asil üyesidir.  

Meslek hayatı boyunca birçok uluslararası ve ulusal cam sektörü yayınına kendi ve ortaklaşa kaleme aldığı bilimsel makaleleriyle katkıda bulunmuş ve cam bilimi ve teknolojisi konusunda düzenlenen pek çok konferansa panelist ve başkan olarak katılmıştır. Ulusal ve uluslararası pek çok ödülün sahibi Yaraman, 1999 yılında da 29. Phoenix Ödülünü alan kişi olarak Yılın Cam Uzmanı seçilmiştir.  Uluslararası ve ulusal anlamda cam teknolojisine yaptığı katılarıyla 1999 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi M. Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı Üstün Hizmet Ödülüne layık görülen Yaraman’a, cam bilimi ve teknolojisi alanındaki ilerlemelere destekleri nedeniyle 2007 Uluslararası Cam Konferansı (ICG) tarafından Başkanlık Ödülü takdim edilmiştir. Yaraman'a ayrıca 2014 yılında Sheffield Üniversitesi tarafından mühendislik alanında Fahri Doktora unvanı verilmiştir.

Mini Yarışma

Yarışmamız 2 Ağustos'ta sona erdi. Sonuçlar ise Ağustos'un ilk haftası açıklanacaktır.