İnsanların şifa bulmasına yardımcı olmak mı istiyorsunuz? Tıp kariyerinize Birleşik Krallık'ta başlayın.

Tıp alanında bir kariyer mi planlıyorsunuz? Kariyerinize başlamak için Birleşik Krallık'tan daha iyi bir yer yoktur. Yüzyıllardır tıp öğretimi alanında önde gelen bir ülkeyiz. Yaptığımız yenilikler sayesinde milyonlarca hayatın kurtulmasını sağladık. Dünyadaki ilk aşı, ultrason teknolojisi ve genetik dizilim, buluşlarımızdan sadece birkaçıdır. Tüm bunlar sayesinde, tıp alanında en fazla Nobel ödülü alan ikinci ülkeyiz. 

Uzmanlığımız sayesinde birinci sınıf tıp becerileri edinmek ve bu becerileri dünyanın farklı yerlerine taşımak isteyen uluslararası öğrencilerin ilk tercihiyiz.

Birinci sınıf nitelikler

Birleşik Krallık'taki tıp fakültelerinden mezun olanlara talep yüksektir. İşverenler, Birleşik Krallık'ta eğitim görmüş olmanın öğrencilere birinci sınıf nitelikler kazandırmanın yanı sıra onların dil becerilerini geliştirmeleri ve yüksek kalite standartlarındaki araştırmaları takip edebilmeleri için benzersiz fırsatlar sunduğunu da biliyor. Birleşik Krallık'taki tıp araştırmaları dünyanın en iyileri arasında. Birleşik Krallık'ta tıp eğitimi almayı seçtiğinizde, keşiflerin yapıldığı üniversitelerde okuyacaksınız.

Dolayısıyla hangi tıp alanına tutku duyuyor olursanız olun, Birleşik Krallık'ta alacağınız diploma başarılı bir kariyer için size olabilecek en iyi hazırlığı sunacak.

Ne öğreneceksiniz?

Birleşik Krallık dünyanın en iyi üç tıp fakültesinden ikisine ev sahipliği yapmaktadır. Bunun dışında, ülke çapında birinci sınıf tıp eğitimi veren birçok seçkin üniversite de bulunmaktadır. Birleşik Krallık'ta dünyanın en gelişmiş öğrenme ortamlarından bazılarına erişebilir, tüm disiplinlerde eğitiminizi en bilgili araştırmacıların liderliğinde sürdürebilirsiniz.

Uzmanlık alanları

Tıp öğrencileri için 60'ın üzerinde uzmanlık alanı bulunmaktadır. Birleşik Krallık'taki modüler esnek programlar, uzmanlık konunuzu eğitiminizde ilerledikçe belirlemenize imkân sağlar. Uzmanlık alanları genellikle şu kategoriler dâhilindedir:

  • Tıp 
  • Aile Hekimliği
  • Cerrahi
  • Anestezi
  • Patoloji
  • Radyoloji
  • Psikiyatri

En gelişmiş ekipmanlar ve araştırmalar

Birleşik Krallık'ın, tıp ve klinik araştırmalar alanındaki dünya liderliği sayesinde, en gelişmiş ekipmanların ve en yeni klinik bulgulardan yararlanacaksınız. Ayrıca Birleşik Krallık üniversitelerinin sunduğu zengin bilimsel uzmanlık birikiminin sağladığı içgörülerden de faydalanacaksınız.

Tıp İngilizcesi

Dünyanın dört bir yanındaki doktorların ve tıp profesyonellerinin açık ve net bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerekir. Bu nedenle tıp İngilizcesi, bu mesleğin olmazsa olmazlarındandır. İngilizcenin ana vatanında eğitim aldığınızda, meslek hayatınızda ihtiyacınız olacak dili yerinde yaşayacak ve sözlü ve yazılı iletişim becerilerinizin yanı sıra öz güveninizi de geliştireceksiniz.

Gerçek klinik ortamlar

Birleşik Krallık'taki üniversiteler ve hastaneler arasındaki iyi yapılandırılmış ilişkiler sayesinde, öğrenciler eğitimlerinin erken dönemlerinden itibaren pratik deneyim kazanabilirler. Mezun olmadan çok önce, gerçek hastalarla çalışmanın zorluklarına aşina olacaksınız. Bu da derslerde öğrendiğiniz teoriye bağlam kazandırmanızı ve gerçek klinik ortamlarda çalışmaya başladığınızda tıbbi yardım sunabileceğiniz konusunda öz güvene sahip olmanızı sağlayacak.

Birleşik Krallık'ta Tıp

Tıp bilimi, Birleşik Krallık üniversitelerinde 13. yüzyıldan bu yana okutulmaktadır. O günden bu yana dünya standartlarında bir bilgi birikimi ve klinik becerilerin öğretimine dair dünyanın dört bir yanında itibar gören bir yaklaşım geliştirdik. 

Ancak Birleşik Krallık'ı diğerlerinden ayıran yalnızca tıp eğitiminin kalitesi değildir. Ulusal Sağlık Hizmetimiz, finansmanı devlet tarafından sağlanan sağlık hizmetleri için tüm dünyaca bilinen bir modeldir. 1948 yılında kurulan sistem, kaliteli sağlık hizmetlerinden herkesin ücretsiz olarak yararlanması gerektiğine dair kökeni çok eskilere dayanan bir inanç üzerine inşa edildi. Sistem, Birleşik Krallık çapında 65 milyon kişinin tıbbi, psikolojik, optik ve diş sağlığından sorumludur. Birleşik Krallık'ta eğitim almak, bu entegre sisteme kişisel olarak erişebilmenizi sağladığı gibi kişiye özel seçkin uygulamaları da gözlemleme şansı sunacak. 

Yürüttüğümüz araştırmalardan ve ilham verici öğretmenlerimizden, tıp biliminin gelişmekte olan yanlarına ve dijital teknolojinin sağlık hizmetlerine giderek daha fazla entegre edilmesine kadar, en ileri tıbbi uygulama bilgilerini alacaksınız. Üstelik bu, dünyanın her yerinde uygulamaya geçirebileceğiniz bir bilgidir.

Dış bağlantılar