Hukuk alanına mı ilgi duyuyorsunuz? Hukuk kariyerinize Birleşik Krallık'ta başlayın.

Hukuk alanında kariyer yapmayı düşünüyorsanız, dünyanın neresinde çalışırsanız çalışın başarılı bir kariyere sahip olmanızı sağlayacak becerileri, bilgileri ve özgüveni edinmek için ihtiyaç duyacağınız her şeyi Birleşik Krallık'ta bulabilirsiniz.

Dünyanın en iyi üç hukuk fakültesine ev sahipliği yapan Birleşik Krallık, hukuk kariyerinin kendine özgü zorluklarına karşı kendinizi geliştirmek için size yardımcı olabilecek yüzlerce program sunuyor. Birleşik Krallık'ta eğitim görmüş hukukçular, hukukun farklı dallarında sahip oldukları üst seviye uzmanlık sayesinde dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar her zaman en iyiler arasındadırlar. Ayrıca, burada tanışacağınız seçkin öğretmenler, yaratıcı ve bağımsız düşünme becerilerinizi geliştirebilmeniz için tasarlanmış ilerici bir eğitim anlayışını benimsemişlerdir.

Eğitiminizi ihtiyaçlarınıza göre uyarlayın

Birleşik Krallık'taki tüm hukuk programları, ihtiyaç duyacağınız teorik bilgiler ve pratik beceriler hakkında kapsamlı ve eleştirel bir anlayış geliştirmenize olanak tanıyacak şekilde yapılandırılmıştır. Hukukun ve analizin esaslarını öğrenecek olmanın yanı sıra, savunma ve tartışma becerilerinizi, örnek mahkeme salonlarında geliştirebileceksiniz. Yoğunlaştırılmış modüler programlar, uluslararası öğrencilerin diğer birçok ülkedekine kıyasla daha erken mezun olmalarını sağlarken, kendileri için en uygun olduğunu düşündükleri alanlarda uzmanlaşmalarına da olanak tanımaktadır. Dolayısıyla, insan hakları konusuna büyük ilgi duyuyorsanız ya da programda ilerledikçe kendinize uygun bir alan keşfedebileceğinizi düşünüyorsanız, eğitiminizi, kariyer planlarınızı gerçekleştirmenize yardımcı olacak şekilde kendinize göre tasarlayabilirsiniz

Ne öğreneceksiniz?

Zorunlu modüller

Birleşik Krallık'taki tüm hukuk bölümlerinde, aralarında Sözleşme Hukuku ve Ceza Hukuku gibi temel alanların da bulunduğu yedi tane zorunlu modül bulunmaktadır. Bunlar, hangi alanda uzmanlaşmak istiyor olursanız olun, ihtiyaç duyacağınız hukuk anlayışına ilişkin bir temel oluşturmanızı sağlayacaktır.

Uzmanlık modülleri

Programınıza, bireysel modüller halinde uzmanlık alanları ekleme şansınız da olacak. Her üniversitenin kendi belirlediği farklı modüller bulunmaktadır. Bunlar; insan hakları, çevre, aile hukuku, terörizm gibi çok çeşitli alanlar olabilmektedir. Bu alanların her biri, eğitiminizi ilgi alanlarınıza ve kariyer planlarınıza uyarlayabileceğiniz şekilde tasarlanmıştır.

Hukuk tarihi

Birleşik Krallık'ta alacağınız hukuk eğitimi sayesinde, hukuk tarihini derinlemesine kavrama şansı bulacaksınız. Günümüz duruşmalarına yön veren teamüllerden sözleşme hukukuna dair önemli ayrıntılara kadar hukuku tam olarak tarihsel bağlamı içinde görecek ve bu bağlam içinde nerede durduğunuzu görebileceksiniz. 

Tartışma ve savunma

Savunma oluşturmanın temellerini öğrenecek, uzmanlaştığınız alan hangisi olursa olsun her zaman en ince bakış açısına sahip olacaksınız. Kariyerinizi ister avukat olarak isterse başka bir pozisyonda sürdürün, geliştireceğiniz çözümleme ve dil becerileri, tüm dünyada işverenlerce el üstünde tutulmanızı sağlayacak. 

Hukukun toplumsal rolü

Tüm bunların yanında, hukukun toplumsal rolünü kavrayacak, yasaların oluşturulma sürecinden devletin işleyişini ve vatandaşların özgürlüklerini nasıl desteklediğine kadar birçok konuda bilgi sahibi olarak mezun olacaksınız. Yasalar, haksız fiiller hukukunun tıp alanında doğurduğu sonuçlardan aile hukukunun sosyolojik etkilerine kadar her insanın hayatını etkiler. Birleşik Krallık'ta alacağınız hukuk eğitimi, büyük resme odaklanmanızı sağlayacak ve hangi kariyeri seçerseniz seçin size çok değerli bir bakış açısı kazandıracaktır.

Birleşik Krallık'ta hukuk 

Genel hukukumuzun tarihi 900 yıldan daha öncesine dayanmaktadır ve dünyanın her bir yanında, çağdaş toplumun temeli olarak model alınmıştır. Tıpkı Birleşik Krallık hukuk anlayışının dünyaya yayıldığı gibi, hukuk mezunlarımız da dünyanın dört bir yanına yayılmıştır.

Akademik mükemmeliyet ve hukuki titizlik konusunda uzun yıllara dayanan itibarımız sayesinde, Birleşik Krallık'ta hukuk eğitimi görmüş mezunlarımız her zaman revaçtadır. Uluslararası öğrencilerin Birleşik Krallık'taki hukuk eğitiminden elde ettikleri en önemli avantajlardan biri, İngilizceye tam olarak hâkim olmalarıdır. Anadili İngilizce olan birçok insanla birlikte yaşayarak ve eğitim görerek, İngilizce dersleri alarak üst seviye yazma ve konuşma becerileri edinebilir ve bu sayede dünyanın dört bir yanındaki işverenlerin dikkatini çekecek bir özgüvene kavuşabilirsiniz.

Birleşik Krallık'taki eğitiminizin sonunda alacağınız hukuk diploması, hukuk veya başka alanlarda her türlü kariyer için size kapılar açacaktır. Birçok hukuk öğrencisi gazeteciliği veya siyaseti tercih ederken, suçla mücadele yolunu seçenler için kriminoloji alanı farklı kariyer olanakları sunmaktadır. Her dört dünya liderinden biri Birleşik Krallık'ta eğitim görmüştür ve bunların birçoğu hukuku tercih etmişlerdir. Halen görevde olan Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, hukuk alanındaki en ünlü mezunlarımızdan biridir. Siz de bir gün onların arasına katılabilir, kendi ülkenizde adil ve özgür bir toplumsal ortamın sürdürülmesi için gerekli yasaların çıkarılmasına katkı sağlayabilirsiniz. 

Yani Hukuk alanında daha fazla uzmanlaşmak niyetindeyseniz, Birleşik Krallık'tan daha iyi bir başlangıç noktası yoktur.