Cuma 07 Şubat 2020

British Council’ın, Birleşik Krallık'ta yükseköğrenim görmüş ve fark yaratan başarılara imza atmış mezunları kutladığı Mezun Ödülleri 2020 sahiplerini buldu. 6 Şubat Perşembe akşamı gerçekleştirilen tören ile ödüllerini alan mezunlar, ‘Profesyonel Başarı’, ‘Girişimcilik’ ve ‘Sosyal Etki’ alanlarında değerlendirildi.

Birleşik Krallık'ın uluslararası mezunlarının dünya çapında fark yaratan başarılarını kutlayan Mezun Ödülleri 2020, 6 Şubat 2020 Perşembe günü Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosluğu, Pera House'da düzenlenen törenle sahiplerini buldu. 100’ün üzerinde kişinin katılım gösterdiği ödül töreni, İngiltere İstanbul Başkonsolosu Judith Slater ve British Council Ülke Direktörü Cherry Gough’un ev sahipliğinde düzenlendi.

Birleşik Krallık’taki yükseköğrenim deneyimini, içinde yaşadığı toplumun, mesleklerinin ve ülkelerinin yararı için kullanan mezunların olağanüstü başarılarını öne çıkarmayı amaçlayan Mezun Ödülleri 2020’ye bu sene yapılan başvurular arasından, üç kategoride en başarılı isimler belirlendi. Bu yıl Türkiye’de dördüncüsü düzenlenen ödül töreninde, ‘Profesyonel Başarı Ödülü’nün sahibi University of Kent mezunu Gökçe Yörükoğlu, ‘Sosyal Etki Ödülü’nün sahibi University of Birmingham mezunu Ali Ercan Özgür ve ‘Girişimcilik Ödülü’ ise University of Oxford mezunu Aslı E. Mert’in oldu. 

British Council Türkiye Direktör Vekili Nilgün Felchner, ödül töreninde yaptığı konuşmada “Mezun Ödülleri 2020’nin bu yılki kazananları, Birleşik Krallık’ta gördükleri eğitimleri, kariyerlerinde mükemmelleşmek, çevrelerindeki dünyayı şekillendirmek ve daha iyi bir yer haline getirmek için bir başlangıç noktası olarak kabul ettiler.  Bugün burada, sadece Birleşik Krallık mezunlarının çeşitliliğine ve çalışmalarına değil, aynı zamanda Birleşik Krallık eğitiminin dönüştürücü etkisine de tanıklık ediyoruz. Bu prestijli uluslararası ödül, Birleşik Krallık yüksek öğrenimini ve mezunların tüm dünyadaki başarılarını kutluyor. Mezun Ödülleri bu yıl, dünya çapında 100'den fazla ülkedeki Birleşik Krallık mezunlarından 1000'e yakın başvuru aldı. Bu akşam onlarca başvuru arasından başarıları ile öne çıkan ve dikkat çeken üç kazananı kutluyorum. Birleşik Krallık’taki deneyimlerini kullanarak çevrelerindeki insanlara, çalıştıkları sektöre ve ülkelerine katkı sağladıkları için tüm finalistleri tebrik ediyorum.” dedi.

3000 Sterlin değerinde burs fırsatı

British Council, Mezun Ödülleri 2020’nin kazananları için kariyer ve beceri geliştirme eğitim programlarına katılma hakkı sunuyor. 3000 Sterlin değerindeki burs ile kazananlar, Türkiye veya Birleşik Krallık’tan seçecekleri, çalışma alanlarına fayda sağlayacak kişisel kariyer gelişimi veya profesyonel beceri eğitim programına katılabilecek. Bu eğitimlerle, uluslararası alanda itibarlarını geliştirme, mesleki bağlantılarını genişletme ve kariyerlerini ilerletme fırsatı da elde edecekler. 

Kazananlar hakkında kısa bilgi:

Profesyonel Başarı Ödülü: Gökçe Yörükoğlu 

University of Kent mezunu Gökçe Yörükoğlu, doğanın korunması ve doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı konusunda bilimsel çalışmalar yürüten ulusal bir STK olan Doğa Koruma Merkezi'nde İş ve Biyolojik Çeşitlilik Sorumlusu ve Proje Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Yörükoğlu'nun çalışmaları, Türkiye'nin doğal kaynak kullanımına ilişkin ulusal politikalarını şekillendirmede etkili olmuştur. Politikalara yön vermek ve kolektif adımlar atılmasını sağlamak için yıllar boyunca hükümet ve özel sektörle yakın iş birliği içinde çalışmıştır. Yörükoğlu hala üniversitelerde iklim değişikliği üzerine dersler vermektedir. 

Girişimcilik Ödülü: Aslı E. Mert

Koç Üniversitesi Sosyoloji bölümünde Yardımcı Profesör olarak görev yapmakta olan Aslı E. Mert, aynı zamanda KOÇ-KAM Direktör Yardımcısı olarak çalışmakta ve UNESCO Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Sürdürülebilir Kalkınma Kürsüsü üyeliğine devam etmektedir. Mert, Türkiye'de hem kadınlar hem de toplumun geneli için Hollanda Krallığı Başkonsolosluğu tarafından finanse edilen ilk çok sektörlü liderlik projesi olan ‘Geleceğin Rol Model Lider Kadınları Projesi’ni tasarlayıp yönetmiş, daha sonra ise ‘Rol Model Lider Kadınlar Ağı’nı kurmuştur. University of Oxford’dan mezun olan Mert, toplumun her kesiminde toplumsal cinsiyet eşitliği ve refahla ilgili çözümlere yönelik farkındalığı artırmak ve çözüm üretmek için akademik projelere ve sivil katılım projelerine odaklanmaktadır.  

Sosyal Etki Ödülü: Ali Ercan Özgür 

University of Birmingham mezunu Ali Ercan Özgür, IDEMA Uluslararası Kalkınma Ortakları’nın (www.idema.com.tr) ve İhtiyaç Haritası’nın (www.ihtiyacharitasi.org) Yönetici Ortağı ve kurucuları arasındadır. Bu sosyal kalkınmaya yönelik girişimcilik çalışmalarından önce, Amerikan Ticaret Odası Türkiye ofisinin Genel Direktörü olarak çalışmıştır. Yeni nesil kuluçka merkezi INOGAR’ın kurucularından biridir. 2001'den beri Habitat için Gençlik Derneği için gönüllülük yapmıştır ve sürdürülebilir kalkınma ile ilgili ulusal ve uluslararası komitelere üyedir.