Çarşamba 18 Eylül 2019

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile British Council arasında yapılan iş birliği kapsamında, 18 Eylül 2019 tarihinde imzalanan Mutabakat Beyanı ile Türkiye genelinde, Ankara ilindeki 422 farklı okuldan 2400 İngilizce öğretmeninin mesleki ve alan gelişimleri desteklenecek.

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile British Council arasında, İngilizce öğretmelerinin mesleki gelişimlerinin ve dört dil becerilerinin desteklenmesine yönelik iş birliğini kapsayan Mutabakat Beyanı, 18 Eylül 2019 tarihinde imzalandı. Törene, MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Adnan Boyacı, British Council Ülke Direktörü Cherry Gough, British Council Eğitim Direktörü Ayşen Güven ve İngilizce öğretmenleri ile Bakanlık temsilcileri katıldı. 

Mutabakat Beyanı ile; İngilizce öğretmenlerimizin mesleki gelişimlerinin desteklenmesine yönelik eğitici eğitimlerinin düzenlenmesi, İngilizce öğretmenlerinin Birleşik Krallık’ta İskoçya Edinburgh’da dört dil becerilerini geliştirilmesine yönelik uygulamaya dayalı etkinlik temelli eğitimlerin gerçekleştirilmesi, basılı ve görsel eğitim içeriklerinin hazırlanması, uzaktan eğitimlerin planlanması hedeflenmektedir. 

Bu kapsamda, Ankara ilinde başlatılan pilot proje ile birlikte, Ankara ilindeki 422 farklı okuldan 2400 İngilizce öğretmeninin mesleki gelişim programına katılımları planlandı. Programın en önemli özelliği ise; Türkiye’deki İngilizce öğretmenlerinin mesleki gelişimlerinin akademik ve uzman desteğiyle, yine Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı İngilizce öğretmenleri tarafından şekillendirilecek olmasıdır.

İmza töreninde Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Adnan Boyacı yaptığı konuşmada, yabancı dil öğretmenlerinin mesleki gelişimlerinin 2023 Eğitim Vizyonu'nun öncelikli hedefleri içerisinde yer aldığına işaret etti. Bu doğrultuda sivil toplum örgütleri, üniversiteler, özel sektör, öğretmenler, okul yöneticileri, akademisyenler ve konuya ilişkin tüm tarafların katılımıyla Uluslararası Yabancı Dil Forumu'nu yaptıklarını anımsatan Boyacı, forumda İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça dil öğretimine ilişkin mevcut sorunların çözüm önerileriyle tartışıldığını, temel politikalara yönelik önceliklendirilmiş bir yapının ortaya konulduğunu ve bu yapıya ilişkin bir eylem planının hazırlandığını kaydetti.

Sayın Boyacı, “Eylem planı doğrultusunda ilk önce Arapça öğretmenlerinin mesleki gelişimlerine Türkiye ve Katar'da, ikinci olarak Fransızca öğretmenlerimiz için Fransız Büyükelçiliği ve Fransız Kültür Merkezi desteğiyle birlikte Türkiye ve Fransa’da, üçüncü olarak Almanca öğretmenlerimizin için Türkiye ve Almanya’da öğretmenlerimizin mesleki becerilerinin geliştirilmesine yönelik eğitim programları düzenledik.  British Council ile yapmış olduğumuz bu iş birliği ile 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında, İngilizce öğretmenlerimizin mesleki ve alan becerilerinin geliştirilmesine yönelik eğitim projesini başlatmış oluyoruz” dedi.

British Council Ülke Direktörü Cherry Gough, “British Council olarak imzaladığımız bu Mutabakat Beyanı ile Millî Eğitim Bakanlığı’nın 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda, İngilizce öğretmenlerinin mesleki gelişim becerilerine katkıda bulunmaktan dolayı çok heyecanlıyız. Hem İngilizce öğretmenlerine hem de öğrencilerine dokunacak olan bu projenin heyecanını yaşıyor ve uzun soluklu olmasını diliyoruz” dedi.

22 İngilizce öğretmeni, Edinburgh’ta iki hafta süreyle eğitici eğitimi alacak 

Projenin detayları ile bilgi veren MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Adnan Boyacı, “Projenin birinci fazında, Millî Eğitim Bakanlığı ve British Council Türkiye tarafından belirlenen 22 İngilizce öğretmeni, mesleki gelişim programı çerçevesinde 23 Eylül-6 Ekim tarihleri arasında, İngiltere’nin Edinburgh kentinde ortaklaşa düzenlenecek eğitici eğitimi programına katılacaklar. Edinburgh’da iki hafta sürecek bu programın ardından, projenin ikinci aşaması Kasım ayında 150 İngilizce öğretmeninin eğitimi Ankara’da devam edecek” dedi.