Perşembe 24 Ekim 2019

British Council, ‘Kültürde Kadın Gücü’ programı kapsamında 17 ve 18 Kasım tarihlerinde ünlü İngiliz yazar Dame Marina Warner’ı, ‘kadın’ ana teması altında Yapı Kredi Kültür Sanat - Loca ve Kadın Eserleri Kütüphanesi’nde iki konuşma ile sanatseverlerle buluşturuyor.

British Council, kültür-sanat alanındaki kadın profesyonellerin mesleki ilerlemesini desteklemeyi ve alanlarında değişim gerçekleştirebilme potansiyellerini teşvik etmeyi amaçladığı ‘Kültürde Kadın Gücü’ programı kapsamında, The British Academy tarafından ‘Yaşam Boyu Başarı’ madalyasına layık görülen ve 2015 yılında İngiliz Onur Nişanı olan Dame unvanını alan kurgu, eleştiri ve tarih yazarı Marina Warner’ı ağırlıyor. ‘Bir Zamanlar, Bir Ülkede... Masalların Kısa Tarihi’ kitabının ünlü İngiliz yazarı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Kadın Araştırma Uygulamaları ve Araştırma Merkezi ve Kadın Eserleri Kütüphanesi iş birliğiyle 15-24 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Kadın Yazısı Festivali’nin konuğu oluyor.

British Council’ın desteğiyle, festival kapsamında 17 ve 18 Kasım tarihlerinde iki önemli konuşmaya imza atacak olan Marina Warner, odağında ‘kadın ve peri masalları’ konusunun işlendiği söyleşileriyle sanatseverlerle buluşacak. Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi’nde 17 Kasım Pazar günü saat 16.30’da gerçekleştirilecek ilk söyleşi ve okumada Warner’a, ‘Otopsi’ romanının yazarı Özge Lena eşlik edecek. ‘Dilek ve Uyarılar: Klasik masallardaki Cadı ve Kız’ ana başlığıyla Marina Warner’ın ‘Bir Zamanlar, Bir Ülkede... Masalların Kısa Tarihi’ kitabına da atıfta bulunan söyleşide, Pamuk Prenses, Rapunzel ve Uyuyan Güzel gibi Avrupa’dan yayılmış peri masalları tartışılacak ve dramatize edilen kadınlar arasındaki mücadelelerin anlamları ve amaçları ortaya çıkartılacak. Konuşmada, İngilizce simültane çeviri sunulacaktır.

‘Edebiyatta Eve Dönüş: Kelimeler, Hikayeler, Bölge’ başlığıyla, 18 Kasım Pazartesi günü saat 18.30’da Yapı Kredi Kültür Sanat - Loca’da gerçekleştirilecek ikinci konuşmada ise Marina Warner, ‘Şiddetli çatışma ve ekolojik tehlike zamanlarında, milyonlarca insan yerinden edildiğinde, edebiyat yardım edebilecek kadar güçlü olabilir mi?’ sorusuna cevap olarak hem miras alınan hem de icat edilen hikayelerin, bir yer duygusu geliştirmede ve zorla göç eden topluluklar arasında ortak bir zemin oluşturmadaki rolünü araştıracak. Çalışmalarında, sanat ve edebiyatta hayal gücü ve gerçekliğin etkileşimini ve bunların hem bireyler hem de toplumlar üzerindeki etkilerini inceleyen ünlü yazara bu konuşmasında, kitabının çevirmeni Güven Turan eşlik edecek. 

18 Kasım Pazartesi günü Yapı Kredi Kültür Sanat – Loca’da gerçekleştirilecek konuşma, herkesin katılımına açık ve ücretsizdir. Yer kapasitesinden ötürü kayıt yapılması tavsiye edilmektedir. Kayıt için sanat.ykykultur.com.tr/etkinlikler web sayfası ziyaret edilebilir. Konuşmada, Türkçe işaret dili tercümesi ve İngilizce simültane tercüme olacaktır.

Editöre Notlar:

British Council hakkında:

British Council, Birleşik Krallık’ın kültürel ilişkiler ve eğitim fırsatlarından sorumlu uluslararası kuruluşudur. 100'ü aşkın ülkeyle, kültür-sanat, İngilizce, eğitim ve sivil toplum alanlarında çalışıyoruz. Geçen yıl 65 milyondan fazla kişiyle yüz yüze, 731 milyonun üzerinde kişiye de internet üzerinden, radyo ve TV programlarımızla ve basılı yayınlarımızla iletişim kurduk. Fırsatlar yaratarak, bağlantılar kurarak ve güven inşa ederek değiştirdiğimiz yaşamlarla, beraber çalıştığımız ülkelere olumlu katkılar sunuyoruz. 1934 yılında kurulan British Council, Kraliyet Tüzüğü ile tüzel kişilik kazanmış bir hayır kurumu ve bir kamu kuruluşudur. Gelirimizin yüzde 15’i ise Birleşik Krallık hükümet tarafından karşılanmaktadır.

Basın mensuplarına detaylı bilgi için: 

Mirel Akdemir, İletişim Müdürü 

mirel.akdemir@britishcouncil.org.tr    90 212 355 56 77