Cuma 01 Kasım 2019

British Council’ın kağıt ve kalem ile gerçekleştirdiği iş, eğitim ve göçmenlik konusunda dünyanın en bilinen sınavı IELTS, bilgisayar seçeneğiyle İstanbul, Ankara, İzmir, Erzurum ve Antalya’dan sonra şimdi Karabük’te! 13 Kasım 2019 itibariyle Karabük Üniversitesi’nde gerçekleşecek ilk bilgisayar üzerinden IELTS sınavı için kayıtlar British Council Türkiye web sitesi üzerinden açıldı.

Kağıt ve kalem ile girilen IELTS sınavına alternatif olarak geliştirilen bilgisayar üzerinden IELTS, şimdi sadece British Council ile Karabük’te gerçekleştiriliyor.  İlki 13 Kasım tarihinde Karabük Üniversitesi’nde, sabah, öğlen ve akşamüstü olmak üzere gerçekleştirilecek bilgisayar üzerinden IELTS sınavı için kayıtlar, British Council web sitesi (www.britishcouncil.org.tr) üzerinden gerçekleştiriliyor. 

Bilgisayar üzerinden IELTS, ilk defa British Council ile Karadeniz’de

Karadeniz bölgesinde ilk defa British Council tarafından sunulan bilgisayar üzerinden IELTS sınavı, daha fazla sınav tarihi, daha fazla sınav lokasyonu ve sınav sonucunu daha hızlı öğrenebilme seçeneği sunuyor.  Katılımcılar, bilgisayar üzerinden gerçekleştirilen IELTS sınavı sayesinde artık kendilerine en uygun sınav yöntemini ve sınav tarihini seçebiliyor ve sınav sonuçlarını, sınavın tamamlanmasının ardından, 5-7 iş günü içinde çok daha hızlı bir şekilde öğrenebiliyorlar. Bilgisayar üzerinden IELTS sınavında kişiye özel sunulan kulaklıklar, aynı zamanda katılımcılara daha odaklı ve rahat dinleme avantajı sunuyor.

Haftanın yedi günü, sabah-öğle ve akşamüstü seansları

Bilgisayar üzerinden gerçekleştirilecek IELTS, kağıt ve kalem ile girilen IELTS sınavının yerini almamakla birlikte, daha fazla sınav tarihi ve sonuçların ulaştırılması anlamında daha geniş seçenek sunuyor. Karabük’te, talep doğrultusunda haftanın yedi günü, sabah-öğle ve akşamüstü olmak üzere üç seans olarak gerçekleştirilecek bilgisayar üzerinden IELTS sınavına, aynı zamanda hafta sonu da girilebiliyor.

Sınav içeriği, yapısı ve sınav süreleri her iki seçenekte de aynıdır. Bilgisayar üzerinden IELTS sınavına girmeyi tercih edenler ‘Dinleme’, ‘Okuma’ ve ‘Yazma’ bölümlerini bilgisayar kullanarak tamamlamaktadır. ‘Dinleme’ kısmı, kişiye özel sağlanan kulaklık sayesinde avantaj sunmaktadır. ‘Konuşma’ sınavı ise konuşma becerilerinin daha iyi değerlendirilebilmesi için yüz yüze yapılmaya devam edilmektedir. Katılımcılar, girdikleri IELTS sınavının kağıt ve kalem ile ya da bilgisayar üzerinden yapıldığından bağımsız olarak, aynı güvenilir İngilizce sınavına girdiklerinden emin olabilirler.

British Council, eğitim, iş veya göçmenlik konusunda dünyanın en bilinen sınavı olan IELTS ile dünyanın dört bir yanındaki farklı fırsatlar arayan milyonlarca insana, hayatlarını değiştirecek yeni kapılar açıyor. IELTS sınavı hakkında detaylı bilgi için www.britishcouncil.org.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Editöre Notlar:

Bilgisayar Üzerinden IELTS Hakkında

Bilgisayar üzerinden IELTS, ilk kez Aralık 2017'de Avustralya'da uygulandı ve 2018 boyunca IELTS sınav ağındaki farklı ülkelerde de uygulanmaya başladı.

İçerik, puanlama, zorluk derecesi, soru formatı ve güvenlik düzenlemeleri açısından kağıt ve kalem ile yapılan IELTS ile hiçbir farkı yoktur. 

Bilgisayar üzerinden IELTS, Dinleme, Okuma ve Yazma sınavlarını kapsar. Konuşma sınavı yüz yüze gerçekleştirilmeye devam edecektir. Zira bu yöntem, iletişim kurabilme becerisinin daha güvenilir bir göstergesidir ve katılımcılar bu yöntemin çok daha doğal hissettirdiğini belirtmektedirler.

Bu yeni seçenek, kağıt ve kalem ile yapılan IELTS sınavının yerini tamamen almayacak; yalnızca sınav tarihleri ve sonuçlarının ulaştırılması anlamında daha geniş seçenekler sunacaktır.

Bilgisayar üzerinden IELTS sınavının sonuçları, sınavın tüm bölümlerinin tamamlanmasının ardından 5-7 gün içinde hazır olmaktadır.

IELTS ortakları, daha iyi bir IELTS deneyimi sunmak amacıyla sınavın geliştirilmesi için sürekli yatırıma bağlılığını sürdürmektedir.

IELTS - Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı

IELTS'in açılımı Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavıdır. Geçen yıl üç milyon katılımcının girdiği IELTS, yüksek eğitim ve küresel göç için dünyanın en bilinen İngilizce yeterlilik sınavıdır. 

10 binin üzerinde kurum, eğitim, göç ve mesleki akreditasyon gibi amaçlarla İngilizce dilinde iletişim kurabilmek konusunda IELTS'i gerçek hayatı yansıtan, güvenli, tutarlı ve geçerli bir sınav olarak kabul etmekte ve güvenmektedirler. 

IELTS'in resmi ortakları British Council ile IELTS Australia ve Cambridge Assessment English kurumlarıdır.

British Council, Birleşik Krallık’ın kültürel ilişkiler ve eğitim fırsatlarından sorumlu uluslararası kuruluşudur ve 100'ün üzerinde ülkede, 800'den fazla sınav merkezinde IELTS sınavı yapmaktadır.

Basın mensuplarına detaylı bilgi için: 

Mirel Akdemir, Kurumsal İletişim Müdürü

Tel: +90 212 355 56 77

E-posta: mirel.akdemir@britishcouncil.org.tr