Pazartesi 18 Mart 2019

Bu yıl Türkiye’de üçüncüsü düzenlenen Mezun Ödülleri’nde bir ilke imza atılarak kazananlara, 1.500 Sterlin değerinde kariyer gelişimi ve profesyonel beceri eğitimi için burs imkanı sağlandı.

Birleşik Krallık'ın uluslararası mezunlarının dünya çapında fark yaratan başarılarını kutlayan prestijli Mezun Ödülleri 2019, 14 Mart 2019 Perşembe günü Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosluğu, Pera House'da düzenlenen törenle sahiplerini buldu. 80 kişinin katılım gösterdiği ödül töreni, Birleşik Krallık Başkonsolosluğu'nun ev sahipliğinde Aptis sınavlarının desteğiyle British Council tarafından düzenlendi.

İngiltere'deki yükseköğrenim deneyimini, içinde yaşadığı toplumun, mesleklerinin ve ülkelerinin yararı için kullanan Birleşik Krallık mezunlarının olağanüstü başarılarını öne çıkarmayı amaçlayan Mezun Ödülleri’ne bu sene yapılan başvurular arasından, üç kategoride en başarılı isimler belirlendi. Bu yıl dünyada beşincisi, Türkiye’de ise üçüncüsü düzenlenen ödül töreninde, ‘Profesyonel Başarı Ödülü’nün sahibi Ayşegül Buğra, ‘Sosyal Etki Ödülü’nün sahibi Didem Tali ve ‘Girişimcilik Ödülü’ ise Mehmet Akalın’ın oldu. 

British Council Türkiye Direktör Vekili Nilgün Felchner, ödül töreninde yaptığı konuşmada “Eğitimin, hayatları dönüştürme gücüne sahip olduğuna inanıyorum. Aynı zamanda Mezun Ödülleri 2019’da finalist olarak seçilen bireylerin tamamı, Birleşik Krallık’ta aldıkları eğitimi, seçtikleri kariyerlerinde başarılı olmak, kendilerini ileri taşımak ve çevrelerindeki dünyayı şekillendirmek için kullandılar. Bugün burada üç kazanan olabilir ancak Türkiye'de, son on yılda eğitimini tamamlayan 20 binden fazla Birleşik Krallık mezunu ile kutlanacak çok başarı bulunuyor. Birleşik Krallık üniversitelerinde eğitim görürken edindikleri deneyimleri kullanarak çevrelerindeki insanlara, çalıştıkları sektöre veya ülkelerine katkı sağlayan bireyler oldukları için ayrıca tüm finalistleri tebrik ediyorum.” dedi.

Bu sene, Mezun Ödülleri 2019’a etkileyici hikayeleriyle başvuran adaylar arasından 11 finalist seçildi. ‘Profesyonel Başarı Ödülü’, ‘Sosyal Etki Ödülü’ ve ‘Girişimcilik Ödülü’ olmak üzere üç kategoride verilen ödüller, Birleşik Krallık’ta aldıkları yükseköğrenimin mezunların hayatlarına kattığı etkiyi ve kazanımları göstermeyi ve onların başarılarını kutlamayı amaçlıyor.

‘Profesyonel Başarı Ödülü’nün sahibi Ayşegül Buğra ödülünü kabul ederken, “University of Southampton‘da eğitim görmenin bana esnek bir düşünce anlayışı, etkili araştırma yapma becerileri ve Türkiye'deki öğrencileri uluslararası bir vizyonla eğitme imkânı sağladığına inanıyorum.” dedi.

‘Girişimcilik Ödülü’nün sahibi Mehmet Akalın ise University of Sussex'teki eğitiminin, Türkiye ve diğer birçok ülkeyi kapsayan uluslararası bir ağ kurmasına yardımcı olduğunu ve Birleşik Krallık'ta aldığı eğitim sayesinde farklı geçmişlere sahip insanlarla çalışma konusunda kendisini daha fazla geliştirdiğini belirtti.

Birleşik Krallık’taki eğitimi esnasında, daha önce hiç karşılaşmadığı fikirlere, iş ağlarına ve ekinliklere erişim hakkına sahip olduğunu belirten ‘Sosyal Etki Ödülü’nün sahibi Didem Tali, London School of Economics gibi dünyadaki en iyi medya ve iletişim bölümlerinden birine sahip olan bir üniversitede yüksek lisans yapmasının, gazetecilik ve medya gibi rekabetçi bir iş piyasasında kendisine büyük avantaj sağladığına değindi.

1.500 Sterlin değerinde burs imkanı

British Council bu yıl bir ilke imza atarak Mezun Ödülleri 2019’un finalist ve kazananları için kariyer ve beceri gelişimi eğitim programlarına katılma hakkı sağlıyor. 1.500 Sterlin değerindeki burs imkanı ile kazananlar, Türkiye veya Birleşik Krallık’tan seçecekleri, çalışma alanlarına fayda sağlayacak kişisel kariyer gelişimi ve profesyonel beceri eğitim programına katılabilecekler. Bu eğitimlerle, uluslararası alanda itibarlarını geliştirme, mesleki bağlantılarını genişletme ve kariyerlerini ilerletme fırsatı da elde edecekler. 

Finalistlere ise British Council’ın Nesta ile ortak geliştirdiği, yaratıcı girişimcilerin iş fikirlerini hayata geçirmesine yardımcı olan üç günlük uygulamalı bir eğitim olan Yaratıcı Girişimcilik Programı’na veya KUSIF tarafından düzenlenecek ve iki gün sürecek sosyal etki yönetimi eğitimine ücretsiz olarak katılma fırsatı sunuluyor. 

Kazananlar hakkında kısa bilgi:

•Ayşegül Buğra - University of Southampton

Dr. Ayşegül Buğra, Dr. Nüsret-Semahat Arsel Uluslararası Ticaret Hukuku Araştırma Merkezi Direktörüdür. Koç Üniversitesi Taşımacılık ve Sigortacılık Hukukunda Yardımcı Doçent olarak çalışmakta ve Türk Sigorta Hukuku Derneği İcra Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

•Didem Tali - London School of Economics

Didem Tali şu anda, National Geographic ve diğer yüksek profilli medya kuruluşları ile iş birliği içinde uzun form projelerine odaklanmaktadır. Kamboçya'dan bir bayan tekerlekli sandalye basketbol takımı hakkındaki belgeseli şu an yapım aşamasındadır.

•Mehmet Akalın – University of Sussex 

Mehmet Akalın, fon sağlama ve şirketlerini küresel pazarlarda büyütme konusunda 23 Türk girişimcisine yardım etti. Kısa bir süre önce, Türkiye'deki bir sonraki küresel internet şirketini kurmak için edindiği deneyimi kullanmayı ümit ederek kendi start-up firmasını kurmaya karar verdi.

Notes to Editor

Editöre Notlar

British Council hakkında:

British Council, Birleşik Krallık’ın kültürel ilişkiler ve eğitim fırsatlarından sorumlu uluslararası kuruluşudur. 100'ü aşkın ülkeyle, kültür-sanat, İngilizce, eğitim ve sivil toplum alanlarında çalışıyoruz. Geçen yıl 65 milyondan fazla kişiyle yüz yüze, 731 milyonun üzerinde kişiye de internet üzerinden, radyo ve TV programlarımızla ve basılı yayınlarımızla iletişim kurduk. Fırsatlar yaratarak, bağlantılar kurarak ve güven inşa ederek değiştirdiğimiz yaşamlarla, beraber çalıştığımız ülkelere olumlu katkılar sunuyoruz. 1934 yılında kurulan British Council, Kraliyet Tüzüğü ile tüzel kişilik kazanmış bir hayır kurumu ve bir kamu kuruluşudur. Gelirimizin yüzde 15’i ise Birleşik Krallık hükümet tarafından karşılanmaktadır.

Basın mensuplarına detaylı bilgi için: 

Mirel Akdemir, Kurumsal İletişim Müdürü
Tel: +90 212 355 56 77
E-posta: mirel.akdemir@britishcouncil.org.tr