Our Shared Europe

Avrupa Birliği (AB) üyelik süreci, AB üyeliğinin Türkiye’ye kazandıracakları ve ‘Avrupalılık’ kavramının, ilköğretim, orta öğretim ve lise öğrencilerine en iyi ve doğru şekilde aktarılmasını sağlamak amacıyla British Council ve AB Bakanlığı tarafından düzenlenen “Paylaştığımız Avrupa Proje Yarışması” sonuçlandı. Üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen yarışmada dereceye giren öğrenciler, 26 Haziran 2014’de TBMM'de yapılan törenle ödüllerini Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu ile British Council Türkiye Direktör Yardımcısı Chloe Ewing’den aldılar. 

Geçtiğimiz yıl açıklanan ve çeşitli değerlendirme ve eleme aşamalarıyla süren yarışmaya Türkiye'deki 170 üniversite ve yüksekokuldan toplam 30 proje katıldı. Proje yarışması sonunda birincilik ödülünü "Benim Okulum Benim Avrupa’m" projesiyle Boğaziçi Üniversitesi’nden Cansu Erbaş alırken, "Çocuk Hakları İhlallerinin Önlenmesinde AB’nin Yaklaşımı" projesiyle Kapadokya Meslek Yüksekokulu'ndan Sezen Tüfekçi ikinci, "Avrupa Ağacı" isimli projesiyle İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Arzu Başkan üçüncü oldu.

Kazananlara projelerini uygulamaları ve uygulama süreçlerini görüntülemeleri için 10.000TL değerinde hibe ve yarışmanın 3 kazananına toplam 7.500TL değerinde ödül verildi. Ödül kazanan projeler, TRT Okul tarafından hafta sonu yayınlanan "Kampüs Aktüel" programında gösterilecek.