Merhaba, ben Selim Can M., 21 yaşındayım. Vrije Universiteit Amsterdam’da, Bilgisayar Bilimi bölümüne kabul edildim. Bu yazıda, kabul almamda ve İngilizcemin gelişmesinde büyük pay sahibi olan IELTS sınavı hakkındaki düşüncelerimi ve tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.

Yurtdışında lisans eğitimine kabul olmam için öncelikle İngilizce yeterlilik sınavını vermem gerekiyordu. Yaptığım araştırmalar ve İngilizce hocalarım, bana genellikle IELTS’i önerdiler. Bu geri dönüşler ışığında IELTS sınavına girmeye karar verdim ve hemen sıkı bir çalışma maratonuna başladım.

Sınava hazırlık süresince, kendimi test edebilmek için IELTS ile ilgili sunulan kaynakları ve sınav formatını inceledim.  Gramer konularına hakim olabilmek için British Council Türkiye’nin web sitesinde ve sosyal medya kanallarında yer alan videolardan, webinarlarından ve titizlikle hazırlanmış dokümanlarından faydalandım. Bu çalışmalar süresince, sınav formatına hakim olmanın yanı sıra öğrendiğim yeni kelimeler, cümle kalıpları ve ifadeler, İngilizce seviyemi daha üst noktaya çıkarttı.

Kendimi IELTS sınavı için hazır hissettiğim anda, zaman kaybetmeden ülkemizde yıllardır IELTS sınavlarını düzenleyen ve güvenirliğine samimiyetle inandığım British Council’ın, bilgisayar üzerinden akademik IELTS sınavına başvurumu yaptım. Dinleme-Okuma-Yazma –Konuşma sınavlarının hepsini aynı gün içinde almayı seçtim. Kayıt sürecim, basit, zahmetsiz ve hızlıydı.

Başvurduğum üniversitenin dil yeterliliklerini yerine getirmek için, 2019’un Ocak ayında bilgisayar üzerinden akademik IELTS sınavına girdim. Sınav ortamı rahat, aydınlık ve ferahtı. Sınav görevlileri, herhangi bir sorunumuz olduğunda bizlerle samimiyetle ilgilendiler. Sınavı bilgisayar ortamında almak, kesinlikle dikkatimi toplamamda bana çok yardımcı oldu.

‘Dinleme’ bölümünde, İngilizce’nin farklı aksanlarını dinleyerek soruları cevapladım. Sınav için verilen kulaklık, odaklanmamı seviyemi bölümün sonuna kadar yüksek tutmamda çok etkili bir rol oynadı. ‘Yazma’ bölümünde, klavyede yazmaya alışık olduğum için bu seçenek bana hız kattı. ‘Konuşma’ bölümünde, sorulan sorulara detaylı, akıcı ve samimi cevaplar vermem, bu bölümünün benim için en kolay bölümlerden biri olmasını sağladı. ‘Okuma’ bölümü ise benim en zorlandığım kısım oldu. Bunda, ’Okuma’ üzerine sınav öncesinde yeterli çalışmayı yapmayışım da etkili olduğunu fark ettim.

Sonuçlar, sınavdan 6 gün sonra, British Council’ın internet sitesinden, hızlı bir şekilde açıklandı. IELTS sınavında yeterli puanı almam, hayatımda yeni kapılar açtı ve istediğim üniversitenin Bilgisayar Bilimi bölümüne kabul edilmemi sağladı.

Sınav öncesinde, sırasında ve sonrasında, IELTS sınav ekibine özverili, içten ve yardımsever çalışmaları için teşekkür ederim.