Merhaba, ben İbrahim Cem Ö. Lisans eğitimimi İstanbul Teknik Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde tamamladım. Aynı zamanda, sinema ve kültür alanında online yayın yapan FilmLoverss’ta, yaklaşık beş yıldır editör olarak çalışmaktayım.

Lisans eğitimimi tamamlandıktan sonra, yurt içi ve yurt dışı yüksek lisans başvuruları için İngilizce konusundaki yeterliliğimi kanıtlamam gerekiyordu. Bu sebeple uygulanış yöntemi ve şekli itibarıyla benim için en uygun olduğunu düşündüğüm IELTS sınavını tercih ettim. IELTS hakkında araştırma yaparken sınavın bilgisayar tabanlı olarak da yapıldığını öğrendim ve hem tarihler konusundaki esnekliği, hem de hâlihazırda bilgisayar kullanarak yazı yazmaya oldukça alışkın olmamdan dolayı bilgisayar üzerinden IELTS’e girmeye karar verdim.

Bilgisayar üzerinden IELTS sınavının genel olarak beklentilerimi karşıladığını rahatlıkla söyleyebilirim. ‘Dinleme’ ve ‘Okuma’ bölümlerinin, kâğıt üzerinden yapılan sınava oranla çok önemli bir avantaj sağladığını düşünmüyorum fakat özellikle ‘Yazma’ bölümünde klavye kullanmanın zaman açısından büyük bir avantaj sağladığını gönül rahatlığıyla  söyleyebilirim. Ancak sınav salonundaki tüm adayların klavye ile yazdığını düşünerek, çıkan sesten zaman zaman dikkatinizin dağılabileceğini de unutmamak gerek. 

Sınav öncesi ya da sonrasında herhangi büyük bir sıkıntı ile karşılaşmadım. Yalnızca sınava girmeden önce yapılan son kontrolde, başvuruda kullanılan belgenin (kimlik ya da pasaport) aynısının getirilmesi zorunluluğu olduğunun daha net olarak vurgulanması gerektiğini düşünüyorum.

Bilgisayar üzerinden IELTS’i tüm adaylara tavsiye ederim. Fakat öte yandan da sınava kâğıt-kalem veya bilgisayar üzerinden girmenin biraz da kişiye bağlı olduğu kanaatindeyim. Aday, hangi şekilde kendisini rahat hissediyorsa o alternatifte sınavını gerçekleştirmeli. Kendi adıma, eğitim hayatım boyunca genel olarak kâğıt-kalem ile sınavlara girmemden dolayı, ilk etapta bilgisayar üzerinden IELTS’e girmek konusunda çekincelerim vardı fakat uğraşlarım gereği bilgisayarla fazlaca haşir neşir olmamdan ötürü tercihimi o yönde kullandım. Dolayısıyla, bu konudaki alışkanlıklarına daha sıkı sıkıya bağlı olanlara iki kez düşünmelerini tavsiye ederim  Ancak bilgisayar üzerinden IELTS’in, hem çok alternatifli  tarih seçeneği sunması yönünden hem de ‘Yazma’ bölümünde süre açısından avantajlı olduğu aşikâr.