Barış Alpaslan 

IELTS Alumni

Merhaba,

Ben Barış Alpaslan, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Maliye Departmanı’nda Yardımcı Doçent Dr. titriyle akademisyenlik yapıyorum. Başlıca çalışma alanlarım; büyüme teorisi ve kalkınma makroekonomisi. 

British Council Türkiye için kaleme aldığım bu blog yazısıyla, hem IELTS sınavının kariyerimde ve hayatımda açtığı yeni kapılardan bahsetmek hem de elde ettiğim tecrübeler ışığında bu sınava hazırlanan adaylarla önem atfettiğim birtakım bilgiler paylaşmak isterim.

Benim IELTS Başarı Hikayem lisans öğrenimimi takiben girdiğim YLSY’de (Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme Sınavı) resmi burslu statüde İngiltere’de lisansüstü öğrenim görmeye hak kazanmamla başladı. Bildiğiniz üzere Birleşik Krallık üniversitelerinde öğrenim görebilmek için IELTS sınavını geçmek gerekiyor. Bu nedenle, ülkemizde sahip olduğu köklü geçmişiyle IELTS konusunda en güvenilir kurum olduğuna inandığım British Council üzerinden sınav başvurumu yaptım. 

Hazırlık aşamasında Oxford’da genel İngilizce ve IELTS sınavına yönelik bir eğitim sürecinden sonra Manchester’da akademik İngilizce eğitimi aldım. Bu süre boyunca da, sınava hazırlanırken yararlandığım temel kaynak Cambridge Üniversitesi tarafından yayınlanan ‘Cambridge Practice Tests for IELTS’di.

Her ne kadar sınav esnasında özellikle zorlandığım bir bölüm olmasa da, her bölümde başarı sağlama konusunda en önemli iki faktörün, eksiksiz temel İngilizce bilgisi ve geniş bir kelime dağarcığı olduğu kanısındayım. Bunun yanı sıra her sınavda olduğu gibi IELTS için de bolca örnek test çözmek ve her bir bölüm için ayrıca pratik yapmak başarı elde etmek için önem arz ediyor.

IELTS’te elde ettiğim başarının bana açtığı kapılara değinmem gerekirse, gerekli olan sonucu aldıktan sonra University of Manchester’da önce ‘distinction’ derecesi ile yüksek lisans ve sonrasında ise yine aynı üniversitede A(i) derecesi ile de doktora öğrenimimi tamamladım. Geçtiğimiz aylarda ise, British Council tarafından verilen ‘Newton Fund: Researcher Links Programme kapsamında araştımalarda bulunmak üzere University of Cambridge’de 6 ay süre ile misafir öğretim üyesi olarak bulundum. Ayrıca, İngiltere’de almış olduğum lisansüstü eğitim sonrası başta University of Manchester bünyesindeki Global Development Institute (GDI) olmak üzere Australian National University Centre for Applied Macroeconomic Analysis (CAMA) ve Economic Research Forum’da (ERF) öğretim üyesi olarak görev yapmaktayım. Kısacası, IELTS sınavını almamış olsaydım yukarıda söylediklerimin hiçbirini gerçekleştirme fırsatı bulamayacaktım.