World War 1 Symposium
World War 1 Symposium ©

World War 1 Symposium

Date
Cuma 07 Kasım 2014 - 15:00
Yer
Casa d’Italia Theatre, İstanbul

Sempozyum - 1. Dünya Savaşı'na bir bakış

İtalya’nın Avrupa Birliği Konseyi dönem başkanlığını üstlenmesi nedeniyle İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Avusturya Kültür Ofisi, Boğaziçi Üniversitesi, British Council, İstanbul Cervantes Enstitüsü, Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu, Balassi Macar Kültür Merkezi, “Dimitrie Cantemir” Romen Kültür Merkezi, Slovakya Cumhuriyeti Başkonsolosluğu ve Slovakya Bilim Akademisi Tarih Enstitüsü, EUNIC çerçevesinde Birinci Dünya Savaşının yüzüncü yılını anmak üzere 7 Kasım tarihinde Casa d’Italia Tiyatrosunda (Meşrutiyet caddesi, no. 75, Tepebaşı, Beyoğlu) saat 15.00’te I. Dünya Savaşına bir bakış temalı bir sempozyum düzenlemekten onur duyarlar.

2014 yılı I. Dünya Savaşının 100. yıldönümüdür. Bu savaşla dünya çapında bir çatışmanın ilk kez gerçekleştiği ve 20.yy’da dünya tarihinin şekillendiği kabul edilir. Dünya çapında 40 civarında ülke savaşa dahil olmuştur. Ortadoğu’da, Afrika’da, dünya okyanuslarında ve Avrupa’da savaşılmış 17 milyonun üstünde can kaybına mal olmuştur ve bugün bile bu Büyük Savaş Avrupanın siyasal manzarasında etkisini sürdürmektedir. 

Bu önemli etkinlikte konuşmacı olarak yer alacak olanlar: Emilio Gentile (Roma La Sapienza Üniversitesi), Gabriela Dudeková (Slovakya Bilim Akademisi Tarih Enstitüsü), Tomáš Kykal (Prag  Askeri Tarih Enstitüsü), Zafer Toprak (Boğaziçi Üniversitesi), Tibor Balla (Budapeşte Askeri Arşivler ve Müzeler), Silvana Rachieru (“Dimitrie Cantemir” Romen Kültür Merkezi, İstanbul), Gudrun Harrer (Avusturya Diplomatik Akademi), Pablo Martín Asuero (İstanbul Cervantes Enstitüsü), Anne Bostancı (British Council). Sempozyumda İngilizce/İtalyanca/Türkçe simültane çeviri sağlanacaktır. 

Giriş ücretsizdir.

Daha fazla bilgi ve detaylı program için web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

1. Dünya Savaşı hakkında diğer yazılar