Museums Talk
Museums Talk 2014 - 2015
Date
Salı 09 Aralık 2014 - 00:00 - Çarşamba 10 Aralık 2014 - 00:00
Yer
İstanbul, Bursa

MÜZELER KONUŞUYOR: Kentsel Dönüşümde Müzelerin Rolü

Turner Contemporary - Değişime İlham Veren Sanat
Victoria Pomery OBE, Direktör
Turner Contemporary

2011 yılında kurulan Turner Contemporary, Kent bölgesinde yer alan Margate şehrinin rehabilitasyonunda radikal bir rol oynadı. David Chipperfield Architects tarafından tasarlanan binasıyla yeni bir çekim merkezi yaratan müze, romantik dönemin en önemli ressamlarından JMW Turner’ın 19. Yüzyılın ilk yarısında Margate’e yaptığı ziyaretler sırasında kaldığı alanda bulunuyor ve ressamın şehirle ilişkisinden ilham alıyor. Turner Contemporary, uluslararası alanda ses getiren tarihi ve güncel sergilerin yanı sıra, dinamik bir eğitim ve kamusal etkinlik programına ev sahipliği yapıyor.  

2002 yılında müzeyi kurmakla görevlendirilen ve katkılarından dolayı İngiltere Kraliyet Nişanı’na layık görülen Victoria Pomery, sunumunda Britanya’nın Doğu Kent bölgesinde bulunan ve turistik cazibesini yitirmiş sahil şehri Margate’teki kentsel dönüşüm sürecinin katalizörü olarak Turner Contemporary’nin rolüne eğiliyor. Bir başarı öyküsünün perde arkasını aktarırken, fikrin oluşmasından binanın tasarımına, yerel ziyaretçilerin kurumu sahiplenmesinden uluslararası etki yaratacak programların oluşturulmasına yaşanan zorlukları dinleyicilerle paylaşıyor. Müzelerin toplumsal ve ekonomik etkileri üzerine düşüncelerini paylaşacak olan Pomery, Turner Contemporary örneğinden yola çıkarak sanatın değişime ilham verebileceğini öne sürüyor.

İngilizce'den Türkçe'ye simultane çeviri yapılacaktır.

İstanbul Etkinliği: 9 Aralık Salı 2014 Saat 19:00.

Istanbul’da gerçekleşecek konuşmaya katılım için rezervasyon gereklidir: etkinlik@istanbulmodern.org

Bursa Etkinliği: 10 Aralık Çarşamba Saat 14:00
Adres: 
Merinos AKKM Doğu Kapısı Girişi 2. Kat Müze Galeri Osmangazi / Bursa  

Bursa’da gerçekleşecek olan konuşmada yer sayısı az olduğundan yer bulamayabileceğinizi göz önünde bulundurarak erken gelmenizi öneririz. 

Katılım ücretsizdir.

Tag icon
Sanat