Date
Çarşamba 01 Temmuz 2020 - 16:00
Yer
Microsoft Teams Çevrimiçi Etkinliği

British Council’ın #Evde programı kapsamında bir sonraki Yükseköğretim Diyalogları oturumuna katılarak dünyanın farklı yerlerindeki meslektaşlarınızla iletişime geçin ve tecrübelerinizi paylaşın. 

1 Temmuz saat 16.00’da düzenlenecek oturumun konusu 'Yurtdışında eğitim geçmişte mi kaldı?' olacak.

İçlerinde Birleşik Krallık üniversitelerinin de olduğu pek çok üniversite, sonbahar dönemindeki yabancı öğrencilerin başvuru ve kayıt süreciyle ilgili şimdiden kaygılanmaya başladı. Virüsün hala etkinliğini sürdürmesi ve çeşitli seyahat kısıtlamalarının devam etmesi, bazı önemli soruları da akla getiriyor.

  • Öğrenciler hala yurtdışında okumak isteyecekler mi?
  • Öğrenciler, ülke içinde farklı bölgelerdeki üniversitelere gitmek için seyahat edeblecekler mi?
  • Öğrenci hareketliliğinin geleceği ne olacak?

Covid-19 krizinin, uzun vadede öğrenci hareketliğindeki talebi nasıl etkileyeceği konusunun ele alınacağı bu oturuma siz de katılın. Panel üyeleri sorularınızı oturum esnasında canlı olarak yanıtlayacaktır.

Konuşmacılar

Prof. Simon Marginson - Oxford Üniversitesi Yükseköğretim Profesörü, Global Yükseköğrenim Merkezi Direktörü ve uluslararası yüksek öğrenim araştırmaları dergisinin Yüksek Öğrenim Genel Yayın Yönetmeni’dir. Profesör Marginson, global ve uluslararası yükseköğrenim, Doğu Asya'da yükseköğrenim ile birlikte yükseköğrenim ve sosyal eşitsizliği araştırmaktadır. Bunun yanı sıra, eğitim politikası ile ilgili rapor ve açıklamalar hazırlamaktadır.

Alan Mackay - Edinburgh Üniversitesi, Edinburgh Global Direktörü ve Akademik Eğitimden Sorumlu Üst Yönetici Vekili’dir. Uluslararasılaşma konusunda stratejik liderliği yürüten Alan, üniversitenin uluslararası hedefini ve ortaklığını geliştirmek için üst düzey uzmanlarla birlikte çalışmaktadır. Uluslararası yükseköğretimde 20 yılı aşkın sürelik deneyime sahip olan Alan, üniversitenin uluslararası operasyonunu yönetmektedir.

Komiljon Karimov - Taşkent Westminster Uluslararası Üniversitesi (WIUT) Rektörü. Komiljon Karimov, daha önceki mesleki deneyimlerinde, UNESCO ve UNICEF gibi Birleşmiş Milletler ajanslarında kıdemli memur pozisyonlarında bulundu. Bu süreçte, eğitim ve sağlık alanındaki gelişim zorlukları ile ilgili çalışmalar yürüttü. Karimov, Taşkent Dünya Ekonomisi ve Diplomasisi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında doktoraya sahiptir.

Janet Ilieva – Education Insight Direktörü. Uluslararası yükseköğretimde uzmanlaşmış bir araştırma danışmanlığı kurumu olan Education Insight'ın Kurucusu ve Direktörü olan Janet’ın araştırma odağı, yükseköğrenim katılımı, global öğrenci hareketliliği ve ulus ötesi eğitim için ulusal politikalardır.

Moderatör Matt Durnin -  British Council İçgörü ve Danışmanlık Birimi Global Direktörü. Yükseköğrenim ekonomisi konusunda uzmanlaşan Matt, hızla gelişen uluslararası eğitim endüstrisinde başarılı olmak için gerekli olan veri, analiz ve bilgileri sağlamak için global analistlerden oluşan bir ekibe liderlik etmektedir.

Her hafta, bir kez, yükseköğretim profesyonelleri farklı konularda bilgi ve fikir alışverişinde bulunmak üzere bir araya geliyorlar. Daha fazlası için bizi takip etmeye devam edin. Bu serilere katılım ücretsizdir.