Date
Çarşamba 15 Temmuz 2020 - 16:00
Yer
Microsoft Teams çevrimiçi etkinliği

British Council’ın #EvdeKal programı kapsamında, bir sonraki Yükseköğretim Diyalogları oturumuna katılarak dünyanın farklı yerlerindeki meslektaşlarınızla iletişime geçin ve tecrübelerinizi paylaşın. 

Bu hafta son oturumunu gerçekleştireceğimiz seriye, “Bilimi takip etmek hiç günümüzde olduğu kadar önemli oldu mu?” sorusuyla iki özel konuk davet ettik. İlk İngiliz astronot Helen Sharman ve bilim alanında iletişimciler ödülü sahibi Jim Al-Khalili ile sohbet etmek için bize katılın.

Salgının başlangıcından bu yana, araştırma ve inovasyonda uluslararası işbirliği artarak devam ediyor. Küresel bilim topluluğunun bir araya gelmesinden kısa bir süre sonra COVID-19 için umut verici testler ve tedaviler geliştirildi. Birçok farklı medya kanalında geçmişte gördüğümüzden daha fazla bilim insanı görüyoruz.

Günümüzde bilimin rolü güçlendi mi ve Covid'den sonra bu durum devam edecek mi?

Konuşmacılar

Kraliyet ünvanına (CMG OBE) sahip olan Helen Sharman öncü, rol model ve ilham verici bir konuşmacıdır. 1991'de MIR uzay istasyonunda deneyler yapmak için Soyuz uzay aracında yer alan ilk İngiliz astronottur. Uzay uçuşundan sonra bilim alanında ileri gelen konuşmacılardan olan Helen, radyo ve TV programlarında bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik, ekip çalışması ve değişime ayak uydurma konusundaki konuşmalarıyla ödül kazanmış ve kurumsal konuşmacı olmuştur.

Kraliyet ünvanına (OBE FRS) sahip olan Jim Al-Khalili, fizikçi, yazar ve yayıncıdır. Aynı zamanda İngiltere'nin bilim alanında ileri gelen konuşmacılardan biri olan Al-Khalili, popüler bilim üzerine aralarında yirmi altı dile çevrilmiş on iki kitap ve bir roman yazmıştır. Bilim belgesellerinin ve uzun süredir devam eden Radio 4 programı ‘The Life Scientific'in’ düzenli sunucusudur. Son kitabı ‘Fiziğe Göre Dünya’, bu yıl Princeton Üniversitesi yayınevi tarafından basıldı.

Oturum moderatörü - British Council Azerbaycan Ülke Direktörü Summer Xia aynı zamanda Bakü İngiltere Büyükelçiliği Kültür Ataşesi görevini üstlenmektedir. İngiltere uzmanlığı ve deneyimini bölgeye getirerek bölgedeki ülkeleri eğitim dönüşümleri konusunda destekleyen Summer, British Council faaliyetlerine liderlik eder ve Genişletilmiş Avrupa Bölgesi Yükseköğretim Program Direktörlüğü görevini yürütüyor.

Daha fazla bilgi edinmek için ücretsiz oturuma katılabilirsiniz.