Date
Cuma 05 Ekim 2018 - 19:00

Birleşik Krallık merkezli Tasarım Yönetimi, İnovasyon ve Yaratıcı Endüstriler danışmanı Colum Lowe ile Tasarım Odaklı Düşünme konuşmasına davetlisiniz. 

Tasarım Odaklı Düşünme, son zamanlarda çok popüler ve tartışılan bir konsept haline geldi. Sanat, müzik, teknoloji ve iş dünyasının öncüleri bu yaklaşım üzerine çalıştı, global markalar bu yaklaşımı benimsedi ve en iyi üniversitelerde Tasarım Odaklı Düşünme öğretilmeye başlandı.

Colum Lowe konuşmasında Tasarım Odaklı Düşünme'nin neden fark yarattığını ve iyi ile kötü tasarımlardan neler öğrenebileceğimizi irdeliyor olacak. Konuşma, TED Üniversitesi Öğr. Üyesi Dr. Ersan Ocak moderatörlüğündeki tartışma ile devam edecek. 

İngilizce – Türkçe simultane çeviri yapılacaktır.

Yer: Çok amaçlı salon, TED Üniversitesi, Ziya Gökalp Caddesi, Kolej 
Tarih: 5 Ekim 2018 Cuma

  • 19.00 - 19.30 - Networking
  • 19.30 - 20.30 - Konuşma
  • 20.30 - 21.00 - Networking

Colum Lowe

Colum son 27 yıldır yaratıcı endüstrilerde başarılı ve zorlu birçok farklı pozisyonda görev aldı.  Colum iç mimarı, ürün, grafik tasarım ve markalaşma alanlarında,  büyük ulusal organizasyonlardan küçük özel danışmanlıklara tasarım ve yönetim uzmanlığı tecrübesiyle katkı sağladı. Colum, tasarım sektörünün önde gelen ajanslarını yönetti ve Sainbury’s ile Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Hizmetleri Servisi’nde üst düzey pozisyonlarda görev aldı.

Ersan Ocak

Ersan Ocak, 1993 yılında, ODTÜ Şehir ve Bölge Plânlama Bölümü’nden mezun oldu. ODTÜ’de Kentsel Politika Plânlaması programından yüksek lisans; Bilkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden doktora derecesi aldı. ODTÜ-GİSAM’da ve Başkent Üniversitesi Radyo, Televizyon, Sinema Bölümü’nde öğretim elemanı olarak çalıştı. ODTÜ'de, Medya ve Kültürel Çalışmalar Yüksek Lisans Programı'nın kurucuları arasında yer aldı ve bu programda görsel kültür ve belgesel sinema dersleri verdi. Bilkent Üniversitesi,  İletişim ve Tasarım Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışırken NewMedia_OpenLab’i kurdu.

Şehircilik, (görsel) kültürel çalışmalar, sinema, belgesel, film yapımı, yeni medya üzerine lisans ve yüksek lisans dersler vermiş; kent, kentsel yoksulluk, sözlü tarih, bellek,  belgesel, yeni medya hikaye anlatıcılığı alanlarında araştırmaları bulunmaktadır. Ersan Ocak aynı zamanda deneysel video işleri ve belgesel filmler yapan bir sinemacıdır. Ayrıca, video performans ve video yerleştirme biçiminde sanat projeleri gerçekleştirmektedir.

Öğretim Üyesi Dr. Ersan Ocak, TED Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi kadrosuna 2017 Ağustos’unda katıldı. Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde lisans; Mimarlık ve Kent Çalışmaları Programı’nda yüksek lisans dersleri veriyor.