Bu küresel yarışma, gençlere yenilikçi fikirlerini sergileyerek 5.000 Sterlin kazanma ve fikirlerini İngiltere'den uzmanlarla birlikte geliştirme ve uygulama fırsatı sağlamıştır. 

43 ülkeden 243 genç iklim inovasyonu yarışmamıza katılım sağladı. 10 #DestinationZero finalisti ile tanışın ve kazanan fikirlerini öğrenin. Türkiye'den Aysel Abasova'nın bu yarışmayı kazandığını açıklamaktan mutluluk duyarız!

Aysel Abasova, Türkiye – kazanan proje fikri

Aysel, şehirlerde oluşan tek kullanımlık plastik atıkları geri dönüştürerek gıda atıkları için kompost kutuları (Bokashi) oluşturuyor. Planı, Bokashi kovalarını oluşturmak için tek kullanımlık yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) plastikleri kullanmak ve plastiği, çöp sahasına gönderilmeden önce çöp toplama kurumlarından tedarik etmektir.

Bokashi kova sahipleri, özel bir maya sayesinde, koku veya böcek endişesi duymadan sadece 15 gün içinde yiyecekleri kompost etme imkanına sahip oluyor.

Aysel'in de açıkladığı gibi, bu proje sayesinde  'plastik, Bokashi kovası tarafından; gıda da insanlar tarafından geri dönüştürülmüş olur'.

Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Aysel'in kazanma hikayesini aşağıdan izleyebilirsiniz.