By IELTS Expert

04 Nisan 2024 - 14:36

Starting your new life in the UK, blog image

Birleşik Krallık’ta yeni bir hayata başlamaya hazır mısınız? Başarıya IELTS ile ulaşın. 

Bu makalede:

  • Doğru Birleşik Krallık vizesini bulmak
  • Birleşik Krallık’a taşınmadan önce göz önünde bulundurulması gerekenler
  • Secure English Language Test (SELT)  
  • Birleşik Krallık vizeleri için İngilizce gerekliliği  
  • Birleşik Krallık’taki hayatına hazırlanmak   
  • Son düşünceler 

Uluslararası öğrenciler Birleşik Krallık’ta eğitim görmek konusunda son derece ilgilidirler. Mart 2023 dönem sonunda verilen 477.931 sponsorlu öğrenim vizesi sayısı Mart 2022 dönem sonundan %22 ve pandemiden önceki son yıl olan 2019’dan %108 fazladır (gov.uk, 2023).

Birleşik Krallık’ın yüksek öğrenim için dünyanın en çok tercih edilen noktalarından biri olmasının birçok sebebi vardır. Diğer pek çok nedenle birlikte, Birleşik Krallık’a gelen öğrenciler yüzlerce yıllık kanıtlanmış akademik başarıdan faydalanabilir, dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarında öğrenim görebilir, herkese kucak açan çok kültürlü bir toplumda yaşayabilir ve Graduate Route ile eğitim sonrası çalışma fırsatlarını keşfedebilirler. Birleşik Krallık’ta çalışmak da çoğu kişi için çok caziptir. Neden öyle olmasın ki? Mezunlar için iş piyasası güçlüdür, çok çeşitli sektörler bulunur ve ülke çok sayıda iş fırsatı ile birlikte iyi çalışma koşulları sunmaktadır.  

Doğru Birleşik Krallık vizesini bulmak

Birleşik Krallık’ta kalmak için ihtiyacınız olan vize türü, burada çalışmayı mı yoksa eğitim görmeyi mi planladığınıza göre değişir. Ayrıca burada yapmayı amaçladığınız işi de düşünmeniz gerekir. Birleşik Krallık hükümetinin resmi web sitesini ziyaret ederseniz, hangi vizenin size uygun olduğuna karar verebilmek için tüm bilgileri bulabilirsiniz.   

Hangi İngilizce testine katılmanızın gerekli olduğu da ne için başvurduğunuza göre değişecektir. Farklı göç şekilleri için farklı düzeylerde İngilizce dil becerisi gerekir. Bazı başvuru yolları (örn. Öğrenci, Kalifiye İşçi), dinleme, okuma, yazma ve konuşmadan oluşan dört dil becerisini de değerlendiren bir onaylı dil testi gerektirirken; diğer başvuru seçenekleri (örn. sporcu, ebeveyn) yalnızca konuşma ve dinleme becerilerinizi değerlendiren bir teste girmenizi gerektirir. Doğru teste girebilmek için öncesinde bunu kontrol etmeyi unutmamalısınız. 

Birleşik Krallık’a taşınmadan önce göz önünde bulundurulması gerekenler

Kalacak bir yer bulmak, bir aile hekimine (GP) kaydolmak, Birleşik Krallık eğitim sistemini anlamak ve yerel topluluklar içinde aktif yer almak, Birleşik Krallık’taki yeni hayatınıza başlamak için size yardımcı olacak önemli unsunlardandır. Mali durumunuzu idare edebilmeniz, toplu taşımayı kullanabilmeniz ve Birleşik Krallık’ın sunduğu çok sayıda kültürel etkinlik ve festivali keşfetmeniz de buradaki yeni hayatınızı kolaylaştıracaktır. 

Ancak hepsi bu kadar değil - Birleşik Krallık’ta yeni bir hayata başlamanız için İngilizce dil becerinizi kanıtlamanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. İşte bu nedenle, Birleşik Krallık üniversiteleri, iş verenleri ve göç yetkilileri tarafından tanınan farklı İngilizce dil testleri hakkında bilgiler ve aynı zamanda bu testlere nasıl hazırlanacağınız hakkında ipuçları sunuyoruz.

Secure English Language Test (SELT)

Birleşik Krallık vizesine başvurabilmek için öncelikle bir Secure English Language Test (SELT) alarak İngilizce bilginizi kanıtlamanız gerekir. Bu testler, değerlendirmenin adil ve tarafsız olması ve sonuçların katılımcının gerçek İngilizce dil becerisini yansıtabilmesi için titiz güvenlik ve kalite standartlarını karşılar. 

Birleşik Krallık hükümetinin web sitesinde SELT olarak alabileceğiniz onaylı test sağlayıcılarının listesi bulunur. Birleşik Krallık’a öğrenim görmek için gitmek istiyorsanız, hangi testi almanız gerektiğini bilmeniz önemlidir. SELT sınavı 4. Seviye (Genel) Öğrenci Vizesi için standart gereklilik olmakla birlikte, öğrenim görmeyi planladığınız üniversite veya kurumun da bir dil belgesi isteyebileceğini unutmayın.  

Her yıl 140 ülkede 3,5 milyondan fazla insanın girdiği IELTS Akademik ve IELTS Genel Eğitim testlerinin yanında, IELTS aynı zamanda Birleşik Krallık vize başvuruları için Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanan Secure English Language Test (SELT) de sunmaktadır. 

IELTS Yaşam Becerileri testleri yalnızca geçti veya kaldı şeklinde sonuç verilen bir testtir ve bu teste Birleşik Krallık vize uygulamasının bir parçası olarak sadece İngilizce konuşma ve dinleme becerilerini kanıtlaması gereken kişiler katılır. Bu test türü iki CEFR düzeyinde mevcuttur – IELTS Yaşam Becerileri A1 ve IELTS Yaşam Becerileri B1.

UKVI için IELTS (Akademik) lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim görmek ve Birleşik Krallık’ta profesyonel kayıt amacıyla teste girecekler için idealdir. 

UKVI için IELTS (Genel Eğitim), Birleşik Krallık’a göç etmeyi planlayan ve lisans altı düzeyde eğitim ve öğrenim görmek isteyenler için doğru testtir. 

IELTS Yaşam Becerileri ve UKVI için IELTS hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, internet sayfamız üzerinden yeterli bilgiye ulaşabilirsiniz. Buradan test tarihlerini görebilir ve IELTS testi için rezervasyon yapabilirsiniz. 

Hangi teste girmeniz gerektiği konusunda emin olmak için test rezervasyonu yapmadan önce başvurmayı planladığınız üniversite veya kurumdan bilgi almak iyi bir fikir olacaktır.  

Birleşik Krallık vizeleri için İngilizce gerekliliği

Birleşik Krallık vizesi alabilmek için İngilizcem hangi düzeyde olmalıdır? 

Bu sorunun yanıtı öncelikle iki şeye bağlıdır. İlk olarak, Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı tarafından izlemek istediğiniz vize süreci için belirlenen İngilizce gerekliliğini öğrenmelisiniz. Ayrıca Birleşik Krallık’ta eğitim için bir üniversiteye veya yüksekokula başvuruyorsanız, dil yeterlilik belgesi isteyip istemediklerini öğrenmeniz gerekir. Bazen öğrenim süreci için kurumun belirlediği İngilizce dil gerekliliği Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı’nın minimum düzeyinden daha yüksek olabilir. 

Genellikle Birleşik Krallık Öğrenci vizesine başvurabilmek için İngilizce seviyeniz, lisans ve lisansüstü öğrenim için CEFR B2 seviyesi dengi olmalıdır. Lisans altı eğitim tercih ediyorsan, İngilizce seviyeniz CEFR B1 seviyesinde olmalıdır. Çalışma vizesine başvuracaksanız, sahip olmanız gereken İngilizce seviyesi yapmak istediğiniz iş türüne göre değişir. Örneğin, Kalifiye İşçi vizesi için başvuran birinin en az CEFR B1 seviyesinde İngilizce bildiğini kanıtlaması gerekir.  

Birleşik Krallık’taki hayatına hazırlanmak

Mevcut İngilizce düzeyiniz nasıl olursa olsun, Birleşik Krallık’ta yaşamaya başlamadan önce dil becerileriniz üzerinde çalışmak için yeterince zaman ayırın. Genel İngilizce becerilerinizi geliştirmenin yanında, girmeniz gereken İngilizce yeterlilik sınavı için bir hazırlık kursuna gitmek de iyi bir fikir olabilir. Bu şekilde dil becerilerinizi geliştirebilir ve sınav tekniğini daha iyi anlayabilirsiniz. Unutmayın, test katılımcılarından bazıları yetersiz hazırlık ve kötü sınav tekniği yüzünden almaları gereken puanları alamamaktadır. 

British Council ile UKVI için IELTS testine rezervasyon yaptırdığında, çok sayıda ücretsiz hazırlık materyaline erişiminiz olacak. Bunlar arasında çevrimiçi IELTS hazırlık testleri ve British Council’in çevrimiçi IELTS’e hazırlık kursu olan IELTS Ready: Premium yer almaktadır. Ayrıca, British Council ile UKVI için IELTS testlerine kaydolan adaylarımız, uzman desteği sunan çevrimiçi bir platform olan GEL IELTS’e ücretsiz erişim sağlayabilirler.  

Son düşünceler

Yurt dışına yerleşmek zor olabilir, ancak aynı zamanda son derece heyecan vericidir ve fırsatlar sunar. Çoğu kişi bunu yeni bakış açıları ve deneyimler kazanmalarına yardımcı olması bakımından hayat değiştiren bir deneyim olarak görür. 

Dil beceriniz ortalamanın üzerindeyse bile karşınıza başka zorluklar çıkabilir. Bu yüzden, zorluklarla karşılaştığınızda umutsuzluğa kapılmayın. Birleşik Krallık’ın yaşamak ve çalışmak için en iyi yerlerden biri olduğunu unutmayın ve şüphelerin sizi engellemesine izin vermeyin. 

Birleşik Krallık’ta eğitim almaya ve yeni hayatına başlamaya hazır olduğunu düşünüyorsan IELTS iyi bir başlangıç noktası olacaktır. İyi şanslar!