By IELTS Expert

18 Haziran 2024 - 16:00

Benefits of IELTS blog, image

Bu makalede IELTS testinin başlıca avantajları ve IELTS testinin neden diğer İngilizce yeterlilik sınavlarından farklı olduğu incelenmektedir.

 • IELTS birçok ülkede yaygın olarak kabul edilen bir testtir 
 • IELTS size daha fazla seçenek sunar
 • IELTS One Skill Retake seçeneğine sahiptir
 • IELTS sizi İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamaya hazırlar

İngilizce konuşulan bir ülkeye göç etmeyi mi planlıyorsunuz? Eğitim almak, iş bulmak veya göç şartlarını karşılamak istediğinizde okullar, üniversiteler, işverenler ve devlet kuruluşları tarafından tanınan güvenilir bir İngilizce yeterlilik sınavına girmeniz gerekir.

International English Language Testing System (IELTS) bu anlamda en iyi seçimdir. Bu test, İngilizce seviyenizin kapsamlı şekilde belirlenebilmesi için dinleme, okuma, yazma ve konuşma olmak üzere dört alanda becerilerinizi değerlendirir. 

IELTS testleri iki türde yapılır: IELTS Academic ve IELTS General Training. Bu sayede durumunuza ve amacınıza göre size uygun bir seçenek bulabilirsiniz.

Bu makalede IELTS testinin avantajları ve hedeflerinize bir adım daha yaklaşmanıza nasıl yardımcı olduğu ele alınmaktadır.

IELTS'in Avantajları: IELTS Testini Almak için Dört Neden

IELTS global tanınırlığı, esnekliği ve İngilizce konuşulan ülkelerde yaşamaya hazırlaması nedeniyle öne çıkar.

IELTS testinin avantajlarını daha ayrıntılı inceleyelim:

1. IELTS birçok ülkede yaygın olarak kabul edilen bir testtir 

IELTS aşağıdakiler de dahil olmak üzere dünya çapında 12.000'den fazla kuruluş tarafından kabul edilmektedir:

 • Göç idaresi kurumları ve devlet daireleri
 • Çok uluslu şirketler ve işverenler
 • Eğitim kurumları ve akademik kuruluşlar
 • Hastaneler ve finans kuruluşları gibi mesleki organizasyonlar. 

IELTS sonuçlarınız Birleşik Krallık, Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada dahil olmak üzere 140'tan fazla ülkedeki fırsatlara ulaşabilmenizi sağlar.

Böylece, uluslararası fırsatlardan ve planlarınızda daha fazla seçenekten yararlanabilirsiniz. Özellikle de geleceğiniz için birden fazla ülkeyi değerlendiriyorsanız, bu avantajlar sizin için değerli olacaktır.

Hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak en uygun yolu seçme özgürlüğüne sahip olursunuz.

2. IELTS size daha fazla seçenek sunar

IELTS testinin en önemli avantajlarından biri, katılımcıların tercihlerine uygun geniş seçenek yelpazesi sunmasıdır. 

Yalnızca yazılı olarak veya bilgisayarda girilebilen diğer İngilizce dil yeterlilik sınavlarının aksine, IELTS testine istediğiniz şekilde girebilirsiniz.

Kağıt üzerinden sınava girerken kendini daha rahat hisseden ve klavye yerine kalem kullanmayı tercih eden kişiler için bilgisayarda sınava girmek daha zor görünebilir. Bu da katılımcıların sınav günü stresini artırabilir ve sınavdaki performanslarını etkileyebilir. Bu şekilde düşünen adaylar için IELTS testine kağıt üzerinden girmek daha iyi bir tercih olacaktır.

Gençlerin çoğu bilgisayarlara çok daha aşina olduğundan ve klavyeyi kalemle yazmaktan çok daha kolay bulduğundan, sınava bilgisayar üzerinden girmeyi tercih edebilir ve bunun daha az stresli olduğunu düşünebilirler. 

Ayrıca artık IELTS Academic testine pek çok yerde çevrimiçi olarak girilebilirsiniz. IELTS Online adaylara evlerinin veya özel alanlarının rahatlığında sınava girme ayrıcalığını sunar ve bu da birçok insan için daha uygun bir seçenek olabilir.

3. IELTS One Skill Retake seçeneğine sahiptir

Üniversiteler ve işverenler, genellikle IELTS sonuçları için minimum puan şartları belirler. Bazı kurumlar belirli programlar ve işler için ihtiyaç duydukları genel bant puanını belirtirken, bazıları test bölümleri (Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma) için gereken puanları da belirleyebilir. Örneğin, öğrencilerin teknik akademik makaleler yazmasını bekleyen bazı üniversite programları, özellikle Yazma bölümü için minimum bant puanı gerektirir. 

IELTS artık sınava bilgisayar üzerinden giren katılımcıların daha iyi bir puan almak için tüm testi tekrarlamak yerine testin yalnızca bir bölümünü tekrarlamalarına da olanak tanımaktadır.

Bu olanak IELTS test puanını iyileştirmek için daha uygun maliyetli ve zaman açısından daha verimlidir. Bu şekilde katılımcılar, diğer bölümlerdeki orijinal puanlarını etkilenmeden, testin bir bölümünde seviyelerini kanıtlamaları için ikinci bir şansa sahip olur.  

One Skill Retake hakkında daha fazla bilgi için şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz: IELTS One Skill Retake.

4. IELTS sizi İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamaya hazırlar

IELTS hem akademik alanda hem de günlük hayatta etkili iletişim kurma yeteneğinizi ölçer. Mümkün olan en pratik yaklaşımla İngilizce seviyenizi küresel standartlara göre belirler. IELTS'in bir diğer önemli avantajı da sizi dünyanın her yerinden İngilizce konuşan kişilerle iletişim kurmaya hazırlamasıdır. 

Testin bölümleri ve formatı hakkında bilgi edinerek, IELTS 'in ne kadar kapsamlı olduğunu ve sizi İngilizce konuşulan bir ülkede akademi veya iş hayatına nasıl hazırladığını öğrenebilirsiniz. 

 • Dinleme: Testin bu bölümünde, ana dili İngilizce olan kişilerin konuştuğu dört ayrı kayıt dinlenir. Kayıtlarda farklı aksanlara sahip konuşmacılar yer alır. Daha sonra konuşmacıların argümanları, görüşleri ve ana fikirleriyle ilgili bazı soruları yanıtlamanız gerekir.
 • Okuma: Bu bölümde bir üç farklı metni okumanız ve bu metinlerdeki ana argümanı, ima edilen anlamları ve yazarın görüşlerini anladığınızı göstermeniz gerekir. 
 • Yazma: Bu bölümde fikirleri derleme, verilene uygun yanıtlar yazma, çeşitli sözcük kullanımı ve dil bilgisi yapılarını doğru kullanma beceriniz değerlendirilir.
 • Konuşma: Bu bölümde sertifikalı bir Sınav Uzmanı ile iletişim kurmanız gerekir. Bu bölüm gerçek hayattaki durumlara olabildiğince yakın olacak şekilde tasarlanmıştır. Yüksek bir puan için belirlenen konular hakkında bir süre konuşabilmeniz, fikirlerinizi tutarlı bir şekilde derleyebilmeniz ve aktarabilmeniz gerekir. 

Yüksek bir puan almanız, nerede yaşarsanız yaşayın, hem yazılı hem de sözlü olarak İngilizce iletişim kurabileceğinizi ve karmaşık metinleri anlayabileceğinizi gösterir.

Son olarak, IELTS yalnızca dil becerilerinizi değerlendirmekle kalmaz, aynı zamanda yeni bir ortama uyum sağlamanız ve orada başarılı olmanız için sizi gerekli şekilde donatır.

Bu testin sizin için uygun olup olmadığı konusunda hâlâ kararsız mısınız? Daha fazla bilgi için IELTS testini almaya yönelik beş nedenin sunulduğu kılavuzumuza göz atın.

IELTS: Fırsatlarla dolu bir dünyaya adım atın

İster yüksek eğitim olanaklarını veya mesleki fırsatları değerlendirin ister farklı bir ülkeye göç etmeyi planlayın, başarıya giden yolda doğru İngilizce yeterlilik testini seçmeniz gerekir.

IELTS'in tüm avantajları hakkında daha fazla bilgi edinmek için İngilizce Yeterlilik Sınavlarına İlişkin Kılavuzumuza göz atın.

British Council ile IELTS Ready kaynağından da yararlanabilirsiniz. Bu seçenek, testin her bölümüne hazırlanmanıza yardımcı olacak IELTS hazırlık materyallerinin yanı sıra ücretsiz IELTS çevrim içi hazırlık seminerleri de içeren ücretsiz bir kaynaktır. Daha fazla zaman kaybetmeyin. Geleceğinize yatırım yapın. 

IELTS testi randevunuzu British Council'dan alın