Çarşamba 05 Nisan 2017

British Council’ın konuğu olarak Türkiye’ye gelen dünyaca ünlü oyuncu Ian McKellen’ın ziyaretine büyük ilgi var. Halka açık katılacağı tüm etkinliklerin bilet ve davetiyeleri şimdiden tükenen McKellen, İstanbul’da sinema ve tiyatro severlerin büyük ilgisini çeken bir dizi etkinliğe katılıyor. McKellen, “Türkiye’yi, buradaki yaşamı ve insanları daha iyi tanımak için sabırsızlanıyorum,” dedi.

Beyazperdenin ve tiyatro sahnelerinin en sevilen oyuncularından Ian McKellen ilk kez ziyaret ettiği İstanbul’da kültür ve sanat dünyasından önemli isimlerle bir araya geliyor. British Council’ın “Shakespeare Yaşıyor” programının ve dünyanın ilk global, dijital LGBT film festivali FiveFilms4Freedom kampanyasının da elçisi olan McKellen, sanat ve eşitlik konulu bir dizi etkinliğe katılıyor. McKellen, İstanbul’da British Council ofisinde yaptığı ilk açıklamada, “Ülkelerarası iletişimin önemine inanan biri olarak Türkiye’yi, buradaki yaşamı ve insanları daha iyi tanımak için sabırsızlanıyor, sınırlara inanmıyorum. British Council’ın da misyonu olan İngiltere-Türkiye arası ilişkileri geliştirmeye katkıda bulunmak istiyorum,” dedi.

Ian McKellen’ın 5 Nisan saat 11.00-11.30 arası British Council Wider Europe Sanat Direktörü Gregory Nash’le yapacağı “Dünya Sahnesi” başlıklı sohbet, British Council Türkiye Facebook sayfası https://www.facebook.com/BritishCouncilTurkey/ üzerinden canlı yayınlanacak. Bu konuşmayı, tüm tiyatro ve sinemaseverler takip edebilecek.

İstanbul Film Festivali’nin açılış töreninde Sinema Onur Ödülünü alacak olan McKellen, 7 Nisan Cuma günü de festival etkinlikleri kapsamında Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyen ve sinema yazarı Melis Behlil’le bir “Festival Sohbeti”ne katılacak. Herkese açık bu etkinlikte rezervasyonlar sonrasında salon kapasitesi şimdiden dolmuş bulunuyor. Ancak tüm sinemaseverler etkinliği British Council Türkiye websayfası (britishcouncil.org.tr) üzerinden canlı yayınla izleyebilecek ve X-Men’de Magneto, Yüzüklerin Efendisi serisinde Gandalf rolü ile ün kazanan ünlü oyuncunun Shakespeare’den fantezi ve bilimkurguya uzanan oyunculuk kariyerini kendi ağzından dinleme fırsatına sahip olacaklar.

Ian McKellen, ayrıca İstanbul Film Festivali’nde yer alan başrolünde yer aldığı Richard III filminin gösterimlerine katılacak. 7 Nisan saat 19.00’da Beyoğlu Atlas Sineması’nda ve 8 Nisan 16.00’da Kadıköy Rexx Sineması’nda gerçekleşecek olan gösterimlerin biletleri satışa çıkar çıkmaz tükendi. Her iki gösterim öncesinde sinemaseverlerin karşısına çıkacak olan Ian McKellen, aynı zamanda bu sıra dışı Shakespeare uyarlamasının senaristleri arasında yer alıyor.

Etkinlik Detayları:

5 Nisan  - 11.00-11.30“Dünya Sahnesi” – moderatör: Gregory Nash 

British Council Türkiye Facebook sayfası Canlı Yayını https://www.facebook.com/BritishCouncilTurkey/

7  Nisan- 16.00-17.00 “Ian McKellen ile Sohbet” – moderatör: Melis Behlil 

Boğaziçi Üniversitesi, Rektörlük Konferans Salonu

Internet Canlı Yayını: http://www.britishcouncil.org.tr  

7 Nisan  - 19.00Richard III Gösterimi – Beyoğlu Atlas Sineması

8 Nisan  - 16.00Richard III Gösterimi – Kadıköy Rexx Sineması