Salı 02 Ekim 2018

İş, eğitim ve göçmenlik konusunda dünyanın en bilinen sınavı IELTS, hem iç hem de yurtdışı pazarında geçen seneye oranla yüzde 20 büyüme gösterdi. British Council Türkiye, kalem-kağıt ve bilgisayar üzerinden IELTS sınavlarıyla artan taleplere cevap veriyor.

Hızla değişen ve kariyer rekabetinin arttığı günümüzde, Türkiye genelinde birçok kurum ve kuruluş, kalifiye ve doğru elemanın işe alınabilmesi için İngilizce seviyelerinin yeterliliği konusunda daha fazla özen gösteriyor. Turizm, havacılık ve finans sektörleri başta olmak üzere çok sayıda kurum, daha iyi bir kariyer fırsatı sunabilmek adına adaylardan IELTS sınavı talep ediyor. British Council’ın, artan talebi karşılayabilmek ve sonuçları en hızlı şekilde ulaştırabilmek için sunduğu bilgisayar üzerinden IELTS sınavı ile daha iyi bir kariyer fırsatına sahip olabilirsiniz.

British Council tarafından Türkiye’de Eylül ayında başlayan bilgisayar üzerinden IELTS sınavı, daha fazla sınav tarihi seçeneği, daha fazla sınav lokasyonu alternatifi ve gün içinde daha çok seans avantajıyla İstanbul Avrupa ve Anadolu yakasında alınabiliyor. Yurtdışı eğitim ve göçmenliğin yanı sıra Türkiye genelinde birçok kurumun da adaylarını tabi tuttuğu sınav, hem kalem-kağıt ile hem de bilgisayar üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Bilgisayar üzerinden IELTS sınavını, adayların daha hızlı sonuca erişebilmesi adına alternatif olarak hayata geçirdiklerini belirten British Council Türkiye Sınavlar Müdürü Bora Can, aynı zamanda hem iç hem de Birleşik Krallık pazarındaki talep artışını değerlendirdi:

 “1 Ocak 2018’den günümüze kadarki 9 aylık dilimi geçen sene ile karşılaştıracak olursak, kısa ve uzun dönem eğitim ve göçmenlik başvurularında Birleşik Krallık’a talepte yüzde 20 oranında artış görülüyor. IELTS sınavına giriş için Türkiye’de özellikle iş ve eğitim başvurularında yüzde 42 oranında ciddi bir büyüme var. Bir senede yaşanan bu artış doğrultusunda, talepleri karşılayabilmek adına kağıt ve kalem üzerinde yapılan IELTS sınavına alternatif olarak bilgisayar üzerinden IELTS’i hayata geçirdik. Sınavın tamamlanmasının ardından 5-7 iş günü içinde sonuçlara ulaşabiliyor ve haftanın 7 günü, sabah-öğleden sonra ve akşam olmak üzere 3 farklı saat diliminde ve daha fazla lokasyonda sınavı alabiliyorsunuz.”

Neden IELTS?

IELTS, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık'a yapılan göçlerde kullanılan en yaygın İngilizce sınavı olarak biliniyor. IELTS, 10 binin üzerinde üniversite, okul, iş ve göçmenlik kurumu tarafından tanınmaktadır. Bu kurumlar arasında Avustralya ve Birleşik Krallık'taki tüm üniversiteler ile ABD'deki önde gelen kurumlar yer alır.

IELTS'in başarısı, ‘Dinleme’, ‘Konuşma’, ‘Okuma’ ve ‘Yazma’ gibi dört temel dil becerisini ölçen yüksek kaliteli bir sınav olmasında yatmaktadır. IELTS, Birleşik Krallık ve Avustralya'daki özel araştırma ekipleri tarafından desteklenir ve dünya çapında 140'tan fazla ülkede bulunan sınav merkezleri üzerinden yönetilir.

Eğitim, çalışma ve yurtdışına taşınma gibi nedenlerle dünyanın farklı yerlerinden giderek daha fazla sayıda kişi İngilizceye ihtiyaç duymaktadır. British Council Türkiye, IELTS ile dünyanın dört bir yanındaki farklı fırsatlar arayan milyonlarca insana, hayatlarını değiştirecek yeni kapılar açmaktadır.

Editöre Notlar:

Bilgisayar Üzerinden IELTS Hakkında

Bilgisayar üzerinden IELTS, ilk kez Aralık 2017'de Avustralya'da uygulandı ve 2018 boyunca IELTS sınav ağındaki farklı ülkelerde de uygulanmaya başladı.

İçerik, puanlama, zorluk derecesi, soru formatı ve güvenlik düzenlemeleri açısından kağıt ve kalem ile yapılan IELTS ile hiçbir farkı yoktur. 

Bilgisayar üzerinden IELTS, Dinleme, Okuma ve Yazma sınavlarını kapsar. Konuşma sınavı yüz yüze gerçekleştirilmeye devam edecektir. Zira bu yöntem, iletişim kurabilme becerisinin daha güvenilir bir göstergesidir ve katılımcılar bu yöntemin çok daha doğal hissettirdiğini belirtmektedirler.

Bu yeni seçenek, kağıt ve kalem ile yapılan IELTS sınavının yerini tamamen almayacak; yalnızca sınav tarihleri ve sonuçlarının ulaştırılması anlamında daha geniş seçenekler sunacaktır.

Bilgisayar üzerinden IELTS sınavının sonuçları, sınavın tüm bölümlerinin tamamlanmasının ardından 5-7 gün içinde hazır olmaktadır.

IELTS ortakları, daha iyi bir IELTS deneyimi sunmak amacıyla sınavın geliştirilmesi için sürekli yatırıma bağlılığını sürdürmektedir.

IELTS - Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı

IELTS'in açılımı Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavıdır. Geçen yıl üç milyon katılımcının girdiği IELTS, yüksek eğitim ve küresel göç için dünyanın en bilinen İngilizce yeterlilik sınavıdır. 

10 binin üzerinde kurum, eğitim, göç ve mesleki akreditasyon gibi amaçlarla İngilizce dilinde iletişim kurabilmek konusunda IELTS'i gerçek hayatı yansıtan, güvenli, tutarlı ve geçerli bir sınav olarak kabul etmekte ve güvenmektedirler. 

IELTS'in resmi ortakları British Council ile IELTS Australia ve Cambridge Assessment English kurumlarıdır.

British Council, Birleşik Krallık’ın kültürel ilişkiler ve eğitim fırsatlarından sorumlu uluslararası kuruluşudur ve 100'ün üzerinde ülkede, 800'den fazla sınav merkezinde IELTS sınavı yapmaktadır.

Sınav hakkında

Katılımcıların dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerileri ölçülür. Tüm sınav puanlamaları, 1 (Aday dili kullanamıyor) ile 9 (Uzman kullanıcı) arasında puanların yer aldığı bir ölçekle değerlendirilir.

IELTS, akademik ve genel amaçlara hizmet eden iki farklı sınav seçeneği sunmaktadır. IELTS Akademik, bir yükseköğrenim ortamında ihtiyaç duyulan İngilizce yeterliliğini ölçer. Katılımcılara, çalışma alanlarından bağımsız olarak sorular ve metinler verilir. IELTS Genel Eğitim sınavı ise, gündelik hayat içerisinde kullanılan İngilizce yeterliliğini ölçmektedir. Sorular ve metinler iş ortamını ve sosyal durumları yansıtmaktadır. IELTS Genel Eğitim sınavı, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık ile İrlanda'ya göç etmek isteyenler için uygundur.

IELTS sınavını tanıyan ya da zorunlu tutan devlet kurumları ve meslek birliklerinin bazıları şunlardır:

•Kanada Göçmenlik, Mültecilik ve Vatandaşlık Bürosu (IRCC)

•Avustralya İçişleri Bakanlığı

•Birleşik Krallık Vize ve Göç Dairesi

•Uluslararası Para Fonu (IMF)

Basın mensuplarına detaylı bilgi için: 

Mirel Akdemir, Kurumsal İletişim Müdürü

Tel: +90 212 355 56 77

E-posta: mirel.akdemir@britishcouncil.org.tr