Cumartesi 16 Şubat 2019

Women in Games Türkiye, Sabancı Üniversitesi ve British Council iş birliğiyle gerçekleşecek olan ‘Müzede Oyun’ konferansı ve hackathonu, Türkiye genelinde dijital oyun sektöründe üretmek ve yer almak isteyenleri 16 Şubat Cumartesi günü bir araya getiriyor.

138 milyar dolarlık oyun sektöründe, kadınların yenilikçi ve yaratıcı fikirleriyle yer almasını desteklemek amacıyla kurulan Women in Games Türkiye’nin, dijital oyun endüstrisinde üretmek ve değer zincirine katkıda bulunmak için düzenlediği ‘Müzede Oyun’ konferansı, 16 Şubat tarihinde Sakıp Sabancı Müzesi the Seed’de alanında uzman isimleri, Türkiye’den yeni sektör oyuncuları ile buluşturuyor.

British Council’ın desteğiyle, Women in Games UK CEO’su Marie-Claire Isaaman’ın açılış konuşmasını yapacağı “Oyun Sanattır” temalı konferansta, Women in Games Türkiye’nin kurucusu Simay Dinç, Gram Games’in kurucusu Mehmet Ecevit ve Apple Design Award gibi dünya çapında birçok ödül alan Indie Oyun Geliştiricisi Özgür Taşkın’ın, dijital oyun endüstrisi ve başarı hikayeleri ile ilgili konuşmaları yer alacak. 

Global oyun firmalarının temsilcilerinin de tecrübelerini katılımcılarla paylaşacağı etkinlik, oyun sektöründen yazılım geliştiricileri, ara yüz tasarımcıları, bilgisayar programcılarını da içeren oyun sektöründeki birçok alanda tüm ilgililere açık. ‘Müzede Oyun’ konferansına www.eventbrite.com/e/muzede-hackathon-tickets-56038002173 linkinden kayıt yaptırmak mümkün.

Ayrıca Women in Games Türkiye’nin, oyun sektöründe yer almak isteyen 18 yaş üstü kız öğrencilere açtığı başvurudan seçilecek 50 kız öğrenci de, hem konferansa katılabilecek hem de 24 saat boyunca Sabancı Müzesi’nde düzenlenecek olan Hackathon’da “Oyun Sanattır’ temasında kodlayacaklar. Müzede Hackathon’a başvuru için 18 yaş üstü, oyun dünyasında kariyer yapmak isteyen kız öğrenciler, özgeçmişlerini 12 Şubat 2019 tarihine kadar wing@oyunder.org adresine gönderebilirler. 

‘Kültür ve Sanat Alanında Kadın ve Liderlik’ programı, Birleşik Krallık’ın uzmanlığını Türkiye’ye taşıyor 

‘Müzede Oyun’ konferansının öncüsü olan Women in Games Türkiye’nin Kurucusu Simay Dinç, aynı zamanda British Council’ın kültür alanındaki kadın profesyonellerin mesleki ilerlemesini desteklemeyi amaçlayarak başlattığı ‘Kültür ve Sanat Alanında Kadın ve Liderlik’ programındaki dört kadın liderden biri. Program kapsamında, Londra’ya, UKIE’nin (The Association for UK Interactive Entertainment) CEO’su Jo Twist’in yanına giderek iki hafta birlikte zaman geçiren Dinç, dünya çapında oyunla ilgili uzmanlığı birebir deneyimlemenin, fikir alışverişinde bulunmanın ve Jo Twist’ten mentorluk desteği almanın profesyonel gelişimi için çok faydalı olduğunu belirtiyor. 

16 Şubat 2019, Cumartesi 

Sakıp Sabancı Müzesi, The Seed

15:00 Kayıt

15:30 Açılış Konuşmaları 

Simay Dinç - Kurucu, Women in Games Türkiye 

Marie Claire Isaaman - CEO, Women in Games UK 

Mehmet Ecevit – Kurucu, Gram Games

16.45 Indie Paneli

17.30 Mentorleri Tanıyalım

18.00 Hackathon 

17 Şubat 2019, Pazar

16.00 Hoşgeldiniz & Dün Gece Neler Oldu (Video Gösterimi)

16.15 Büyük Oyun Paneli

17.00 Sunumlar

18.00 Ödül Töreni

Editöre Notlar:

British Council hakkında:

British Council, Birleşik Krallık’ın kültürel ilişkiler ve eğitim fırsatlarından sorumlu uluslararası kuruluşudur. 100'ü aşkın ülkeyle, kültür-sanat, İngilizce, eğitim ve sivil toplum alanlarında çalışıyoruz. Geçen yıl 65 milyondan fazla kişiyle yüz yüze, 731 milyonun üzerinde kişiye de internet üzerinden, radyo ve TV programlarımızla ve basılı yayınlarımızla iletişim kurduk. Fırsatlar yaratarak, bağlantılar kurarak ve güven inşa ederek değiştirdiğimiz yaşamlarla, beraber çalıştığımız ülkelere olumlu katkılar sunuyoruz. 1934 yılında kurulan British Council, Kraliyet Tüzüğü ile tüzel kişilik kazanmış bir hayır kurumu ve bir kamu kuruluşudur. Gelirimizin yüzde 15’i ise Birleşik Krallık hükümet tarafından karşılanmaktadır.

Basın mensuplarına detaylı bilgi için: 

Mirel Akdemir, Kurumsal İletişim Müdürü

Tel: +90 212 355 56 77

E-posta: mirel.akdemir@britishcouncil.org.tr