IELTS

Neden IELTS?

IELTS (Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı) dünyanın en çok tercih edilen İngilizce dil sınavıdır. Her yıl 2 milyondan fazla kişi, IELTS sınavına girmektedir.

IELTS sayesinde, yurtdışında yaşamın, eğitimin ve çalışmanın kapılarını açacaksınız. Dünya çapında IELTS, aralarında devlet, akademik ve istihdam kurumlarının da yer aldığı da 9.000’den fazla kurum ve kuruluş tarafından kabul edilmektedir. Dahası, IELTS, göçmenlik için İngilizce yeterliliğini şart koşan ülkelerce kabul edilen tek İngilizce dil sınavıdır.

IELTS sınavı, İngilizcenizi yurtdışında başlayacağınız yeni hayatta kullanmanız için tasarlanmıştır. Üç saatten kısa bir sürede, İngilizce dinleme, okuma, yazma ve konuşma beceriniz sınanmış olacaktır.

İngilizce konuşma becerinizi sınamanın en etkili yolu, yüz yüze konuşmadır. IELTS, İngilizce iletişim kurma becerinizi teke tek gerçekleştirilen bir konuşma sınavıyla ölçen, yaygın kabul görmüş tek İngilizce dil sınavıdır. 

İngilizce dil sınavı uzmanları tarafından tasarlanan ve dünyanın dört bir yanında kabul gören IELTS sınavıyla, İngilizce dil yetkinliğinizin adil ve tutarlı bir biçimde ölçüleceğinden emin olabilirsiniz. Birleşik Krallık Güvenli İngilizce Sınavı Sağlayıcıları (SELT) listesinde değişiklik yapmıştır. İçeriğin tamamına buradan bakabilirsiniz.

IELTS için neden Brıtısh Councıl’ı seçmeliyim?

British Council, İngilizce öğretimi ve sınavlarında 75 yılı aşkın bir tecrübeye sahiptir. Dünyada 130’dan fazla ülkede insanların İngilizce yeterliliklerini kazanmalarına ve önlerine çıkan fırsatları tümüyle değerlendirmelerine yardımcı olmaktadır. Bu büyük birikim sayesinde, İngilizce dil sınavınız için bizi seçtiğiniz takdirde, sizinle en iyi şekilde ilgileneceğimizden emin olabilirsiniz.

İşte milyonlarca kişinin IELTS sınavında British Council’ı seçme nedenlerinden yalnızca birkaçı:

 • Uzman desteği: Video ve kitaplardan interaktif online kurslara dek, sınavda başarılı olmanıza yardımcı olacak en iyi hazırlık materyalleri.
 • Ücretsiz kaynaklar: Road to IELTS, British Council’ın hazırladığı popüler hazırlık kursudur. IELTS için kaydınızı bizimle yaptırdığınızda ayrıca 30 saat ücretsiz eğitime hak kazanacaksınız.
 • Size uygun sınav tarihi ve yeri: 100’ü aşkın ülkede 500’den fazla sınav merkezimiz var. Bu da, sınava ne zaman ve nerede gireceğiniz konusunda birçok seçeneğiniz olduğu anlamına geliyor.
 • Kolay kayıt: IELTS sınavı için kaydınızı online olarak yapabilir ve esnek ödeme planlarından yararlanabilirsiniz.
 • Çabuk sonuç: Sınav sonuçlarınızı, sınav tarihinden yalnızca sonraki 13 gün içerisinde online olarak görebileceğinizi garanti ediyoruz.
 • Özel düzenlemeler: İngilizce dil beceriniz objektif bir biçimde, engellilik veya diğer özel gereksinimlerden bağımsız olarak değerlendirilmektedir. Özel gereksinimleriniz konusunda size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenin. Lütfen kayıt için son iki sene içerisinde verilmiş bir sağlık raporu gerektiğini unutmayın.

Ayrıca, İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim görmek isteyen öğrencilere maddi destek sağlayan British Council IELTS bursları sunuyoruz. British Council bursları hakkında daha fazla bilgi alın

Kayıt

Online Kayıt Hizmetimiz sayesinde IELTS sınavına kaydınızı hızla ve kolayca yapabilirsiniz.

Sınava giriş için yer ve zaman bilgileri

IELTS kaydı onaylanmış adaylar yer ve zaman bilgilerine buradan ulaşabilirler.

Kaydınızı yaptırmak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli:

1. Adaylar için bilgileri okuyun

Sınav formatı, soru tipleri ve sınav sonuçları hakkında önemli bilgiler içeren Adaylar için Bilgiler kitapçığını indirip inceleyin.

IELTS’nin 16 yaşından küçük adaylar için tavsiye edilmediğini lütfen unutmayın. 

2. Hangi sınav türünün sizin için uygun olduğuna karar verin

IELTS sınavının iki türü bulunmaktadır:

 • IELTS Akademik
 • IELTS Genel Eğitim

Hangi sınav türünün size uygun olduğuna karar vermek için, hazırladığımız basit kılavuzu inceleyin.

Ayrıca başvuracağınız kurumun istediği IELTS türünü kurumla teyit etmeyi unutmayın. 

3. IELTS sınav tarihlerini gözden geçirin 

IELTS sınav oturumlarının tümünde kontenjan sınırlaması bulunmaktadır. Sınav için yer bulmanızı garantilemek amacıyla, seçtiğiniz tarihten beş hafta önce kaydınızı yaptırmanızı tavsiye ederiz. Elbette, bu tarihten sonra da boş kontenjan bulmanız mümkün olabilir. Test tarihleri ve kontenjan hakkında güncel bilgi almak için Online Kayıt Sistemi’nden yararlanabilirsiniz.

Lütfen dikkat: Sınavın Dinleme, Okuma ve Yazma bölümlerinin aynı gün tamamlanacağını unutmayın. Sınavın sözlü bölümü ise aynı gün ya da sınav tarihinden üç gün önce veya sonra yapılabilir. 

Sınava gireceğiniz yer, saat ve konuşma sınavıyla ilgili bilgiler, sınav tarihinden dört gün önce, Salı günü saat 18.00’den sonra açıklanacaktır.

4. Online kayıt olun

Online Kayıt Sistemi’ni kullanarak sınav için kaydınızı yaptırın:

Lütfen 5’inci adımda belirtilen belgeleri temin edebileceğinizden ve 6’ıncı adımda belirtilen şekillerden birinde ödeme yapabileceğinizden emin olun. 

Başvurunuz tamamlandığında, rezervasyonunuzun başarıyla gerçekleştirildiğini bildiren bir e-posta alacaksınız. E-postanın gönderilmesini takiben 2 işgünü içerisinde ödemeyi tamamlamanız gerekmektedir. British Council, belirlenen sürede ödemeyi gerçekleştirmemeniz durumunda başvurunuzu iptal etme hakkına sahiptir.

Önemli noktalar:

 • Başvuruda bulunduktan sonra sınav tarihini değiştiremezsiniz.
 • Başvuru formunun tüm bölümleri doldurulmuş olmalıdır. Aksi takdirde, British Council başvurunuzu iptal etme hakkına sahiptir.
 • Ödemenizi takiben, sınavınızdan 10 gün öncesine kadar “IELTS Test Confirmation” başlıklı bir onay e-postası alacaksınız. Bu e-posta başvurunuz ile ödemenizin eşleştirildiğini ve kaydınızın tamamlandığını gösterir. Bu aşamadan sonra sınavınızdan 4 gün önceki Salı günü sınav yer ve zaman bilgilerininin websitemizden duyurulmasını beklemelisiniz.  Onay e-postasını sınav tarihinden 10 gün öncesine kadar almazsanız, lütfen bize ulaşın. Onay mesajı almamanız halinde bu durumu, sınavdan en az 10 gün önce bize bildirmezseniz sınava girişinizi garantileyemeyiz. 
 • Sınavın konuşma bölümü yazılı sınavınızdan üç gün önce veya üç gün sonraki süre içinde gerçekleşebilir. Lütfen programınızı yaparken bu noktayı göz önünde bulundurun.
 • Sınavınızın yer ve saat bilgileri ile sözlü sınav bilgisi sınav tarihinizden dört gün önce, Salı günleri saat 18.00’den sonra açıklanır.  
 • Yazılı ve sözlü sınavınızın yer ve zaman bilgilerine başvurunuzda kullandığınız kimlik numaranızı (ID No.) girerek bu linkten ulaşabilirsiniz.

Sınav sonuç belgesinin nüshaları

Sınav sonuçlarınızın üniversitelere ve diğer eğitim kurumlarına gönderilmesini istiyorsanız, online başvuru formunun ilgili bölümünde bu kurumların adreslerini girin. Her öğrenci için beş adede kadar sınav sonuç belgesi gönderilmektedir. 

5. Belgelerinizi hazırlayın ve yükleyin 

Online başvurunuzu tamamlarken kimlik belgenizin taranmış halini yüklemeyi unutmayın. Kimlik belgesi olarak yalnızca geçerli bir pasaport ya da nüfus cüzdanı kabul edilmektedir.

Taranmış kimlik belgenizin ebatları 1600×1600 pikselden, boyutu ise 1.5MB’tan küçük olmalıdır. 

Sadece JPEG, GIF veya PNG uzantılı dosyalar kullanılabilir.

Başvuruda nüfus cüzdanını kullanan adaylar, kimlik üzerindeki fotoğraflarının son 6 ay içerisinde çekilmiş olmasına dikkat etmelidir.

6. Ödeme seçeneklerinden birini seçin

Online başvurunuzu tamamladıktan sonra ödemenizi yapmanız gerekmektedir. 

Sınav ücreti 500 Türk Lirasıdır.

Türk Lirası haricinde bir para birimiyle yapılan ödemeler kabul edilmeyecektir.

Lütfen ödeme için aşağıdaki banka hesap bilgilerini kullanın:

BRITISH COUNCIL TL Hesabı
İş Bankası
Beyoğlu Branch
Branch Code: 1011
Account No: 1830108
Account Holder: British Council – BRITISH COUNCIL EĞTHİZ.LTD.ŞTİ 
Swift Code: ISBKTRISXXX
IBAN CODE: TR29 0006 4000 0011 0111 8301 08

Ödemenin doğru adayla eşleşmesini yapabilmemiz için lütfen ödeme yaparken aşağıdaki bilgileri de ödeme makbuzuna ekleyin:

 • Adayın tam adı 
 • Sınav tarihi ve başvurunuz esnasında size verilen referans numarası.

Ör. Ali Yılmaz, 27 Kasım IELTS, TR002-24092-00010

7. Sınav ücretini nasıl ödeyebilirim?

Bankada ödeme:

En yakın İş Bankası şubesine gidebilir ve 500 Türk Lirası (TL) olan sınav ücretini havale masrafı ödemeden belirtilen hesaba yatırabilirsiniz.

Bankaya gitmeden ödeme:

 • Internet bankacılığı
 • Mobil bankacılık

Sınav ücretinin ödenmesi sırasında gerekebilecek ilave masraflardan adaylar sorumludur. 500 Türk Lirası altındaki ödemeler kabul edilmeyecektir.

Ödemeniz tamamlanmadığı takdirde kaydınız onaylanmayacaktır.

Geç kayıt

Son başvuru tarihinden sonra yapılan kayıtları kabul edememekteyiz. Ancak kontenjan fazlalığı durumunda geç kayıt ücreti ödeyerek kayıt yaptırabilirsiniz. Ek kontenjan her sınav için geçerli olmayabilir.

Son kayıt tarihinden sonra kaydolmak isteyen adaylar, sınavlar departmanı ile temasa geçmeli ve ek kontenjan durumunu öğrenmelidirler.

8. Kaydınızı yaptıktan sonra

IELTS sınavınızın yer ve zaman bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz. 

Kaydınızı yaptıktan sonra, ücretsiz online kursunuz Road to IELTS erişim şifrenizi de içeren otomatik bir e-posta alacaksınız.

Sınavınızın yer ve saat bilgileri ile sözlü sınav bilgisi sınav tarihinizden dört gün önce, Salı günleri saat 18.00’den sonra açıklanacaktır.

Yazılı ve sözlü sınavınızın yer ve zaman bilgilerine başvurunuzda kullandığınız kimlik numaranızı (ID No.) girerek bu linkten ulaşabilirsiniz. 

Daha fazla bilgi için Sınav Hizmetleri servisimiz ile iletişime geçin.

Özel Düzenlemeler

IELTS adil bir sınav olmak üzere tasarlanmıştır.  İngilizce dil beceriniz objektif bir biçimde, herhangi bir özel gereksiniminizden bağımsız olarak değerlendirilmektedir.

Sınav için ihtiyaç duyabileceğiniz herhangi bir özel düzenleme için size yardımcı olabiliriz. Örneğin, görme veya işitme güçlüğü veya disleksi gibi durumlarında özel düzenlemelerle size yardımcı olabiliriz.

Özel düzenlemeler için nasıl başvuracağınız konusunda bilgi almak için sınav tarihinizden üç ay önce bizimle irtibata geçin.  

Geri ödemeler ve transfer

Eğer IELTS sınav kaydınızı iptal etmek istiyorsanız, aşağıdaki Geri Ödeme veya Transfer formunu indirip doldurduktan sonra bizlere e-mail yoluyla sınav tarihinden 5 hafta öncesine kadar göndermeniz durumda eksiksiz geri ödeme alabilirsiniz.  

Sınav tarihine 5 haftadan az zaman kala yapılan iptal başvuruları için 125 Türk Lirası (TL) idari masraf ücreti kesilecektir. Bunun için, iptal sebebini açıklamanız gerekmektedir.

Transferler, sınav tarihinden 5 hafta önce talep edilmesi durumunda bir kereye mahsus ücretsiz yapılabilmektedir. Yeni sınav tarihi, ilk başvuru tarihinden sonraki 3 ay içerisinde yapılacak olup, son başvuru tarihi geçmemiş olan bir sınav tarihine ayarlanmalıdır.

Sınav tarihine 5 hafta kala veya daha geç yapılan iptal ve transfer talepleri 125 Türk Lirası (TL) transfer ücretine tabidir ve aday transfer sebebini açıklamalıdır. 

Transfer veya geri ödeme talep formlarından birini e-posta ile yollayarak iptal talebini gerçekleştirebilirsiniz.

* İADE İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ DUYURU*

Ödeme tarihi üzerinden 6 aydan fazla süre geçmiş iade talepleriniz işleme alınamayacaktır. İade taleplerinizi, ödeme tarihinizi takiben 6 ay içerisinde yapmanızı önemle rica ederiz.
Lütfen iade belgelerinizin eksiksiz olarak tarafımıza ulaştığından emin olunuz.

Gerekli tüm belgelerin 3 işgünü içerisinde e-posta ile gönderilmesi gerekmektedir. Aksi halde aday, transfer hakkını kaybedecektir.

İptal Koşulları

Sınav iptali ve sınav transferi aşağıdaki koşullar çerçevesinde sınav tarihinden 5 hafta öncesine kadar bildirildiği takdirde sağlanabilmektedir. 

 • Ciddi hastalık örneğin hastane raporu veya ciddi yaralanma raporu (hafif hastalıkları ve küçük yaralanmaları içermez) 
 • Aile fertlerinden birinin kaybı
 • Travma, suç mağduru, trafik kazası mağduru gibi

British Council iptal ya da transfer talebini reddetme hakkını saklı tutar.

İlave masrafların ödemeleri (eğer varsa), aşağıdaki British Council Türk Lirası hesabına aktarılmalıdır;

BRITISH COUNCIL TL Hesabı
İş Bankası
Beyoğlu Branch
Branch Code: 1011
Account No: 1830108
Account Holder: British Council – BRITISH COUNCIL EĞTHİZ. LTD.ŞTİ 
Swift Code: ISBKTRISXXX
IBAN CODE: TR29 0006 4000 0011 0111 8301 08

Lütfen transfer ücreti ödemesinin açıklama kısmına aşağıdaki bilgileri eklemeyi unutmayın:

 • Adayın tam adı 
 • Transfer tarihi

Gerekli tüm belgelerin 3 işgünü içerisinde e-posta ile gönderilmesi gerekmektedir. Aksi halde aday, transfer hakkını kaybedecektir.

Sınav gününde hasta olursanız

Sınav gününde hasta olan adayların, sınavı takip eden üç işgünü içinde, transfer veya geri ödeme talep formlarından birini, sağlık raporları ile birlikte e-posta yoluyla göndermeleri gerekmektedir. Aksi takdirde aday, sınav bedelinin iadesi ile ilgili tüm haklarını kaybedecektir.

Yukarıda belirtilen belgelerin alınmasının ardından, idari masraflar için 125 Türk Lirası (TL) düşüldükten sonra adaya geri kalan sınav ücreti iade edilecektir. Alternatif olarak, 125 Türk Lirası (TL) transfer bedeli ödenmişse yeni bir sınav tarihi belirlenebilir. Ancak son başvuru tarihi geçmemiş olan bir sınava transfer yapılabilmektedir.

Sınavını ileri bir tarihe erteleten ancak ikinci sınav tarihinde de hastalanan adaylara sınav bedeli iade edilmeyeceği gibi yeni bir sınav tarihine transfer de söz konusu olamayacaktır.

Hazırlık

IELTS sınavına British Council ile girecek adaylar, sınavda en yüksek puanı almaları için özel olarak tasarlanmış çok sayıda çalışma materyaline erişim ayrıcalığı kazanmaktadır. 

1. Road to IELTS Kursu – 30 saat ücretsiz online çalışma

British Council tarafından tasarlanan Road to IELTS, Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma konularında kendinizi geliştirmenizi sağlayacak bireysel bir çalışma kaynağıdır. IELTS öğrencilerine özel olarak hazırlanan IELTS, size şu avantajları sunmaktadır: 

 • Alıştırmalar
 • Süreli deneme sınavları
 • Tavsiyeler
 • Online puanlama
 • Kendi başarınızı ölçebileceğiniz değerlendirme araçları

10 saatlik ücretsiz erişim ile size sunduğumuz Road to IELTS kaynaklarını şimdi deneyebilirsiniz:

IELTS sınavı için kaydınızı British Council ile yaptığınızda, eğitim materyallerine 20 saatlik bir erişim daha kazanacaksınız. 

2. Resmi IELTS Hazırlık Kitabı

IELTS hazırlık kitabı IELTS adaylarına sınav ile ilgili fikir vermek amacı ile geliştirilmiştir. Bu kitap size İngilizce seviyenizin IELTS için yeterli düzeyde olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olma şansı sunar. Bunlara ek olarak adayların sınavın formatını ve soru türlerinı daha iyi anlamalarını sağlar. Kitapta örnek Okuma, Dinleme, Yazma ve Konuşma sınavları, örnek cevaplar ve Değerlendirme Uzmanlarından yorumlar bulacaksınız.

2014 yılı için IELTS Hazırlık Kitabının ücreti 75 Türk Lirasıdır. Satın almak için lütfen bize ulaşın.

3. British Council’ın sunduğu diğer online hazırlık materyalleri

Sınavın Dinleme ve Konuşma bölümleri için ayrıca bir dizi online hazırlık materyali sunuyoruz.

IELTS Dinleme Bölümüne hazırlık 

IELTS Konuşma Bölümüne hazırlık

3. LearnEnglish web sitesi

İngilizce dil öğrenimine odaklanmış bir web sitemiz bulunuyor. LearnEnglish adlı bu sitede, İngilizce dili öğrenimiyle ilgili yararlanabileceğiniz pek çok kaynak var:

 • Videolar
 • Podcastler
 • Dilbilgisi ve kelime dağarcığı rehberleri
 • İş dünyası kaynakları ve bir dergi
 • Oyunlar
 • IELTS’ye dair tavsiyeler
 • Topluluk ağları

Sitede yer alan öğrenim materyallerinin IELTS sınavına hazırlıkta size gerçekten faydalı olduğunu ve sınav günü geldiğinde kendinize güveninizin arttığını göreceksiniz.

4. ÜCRETSİZ IELTS DENEME SINAVLARI

IELTS sınavına ücretsiz deneme sınavları ve cevap anahtarları ile hazırlanın. Sınavda zamanınızı iyi kullanmayı öğrenin ve sınav tekniğinizi geliştirin.

Bu bölümdeki deneme sınavları sayesinde:

 • sınav formatına alışacak,
 • sınavda yapmanız gerekenleri öğrenecek,
 • süreli sınavlarla kendinizi ölçecek,
 • cevaplarınızı inceleyip doğru yanıtlarla karşılaştıracaksınız.

5. IELTS WORD POWER ÜCRETSİZ MOBİL UYGULAMA (ANDROID)

British Council IELTS Word Power, IELTS sınavına girecekler için hazırlanmış ücretsiz bir kelime dağarcığı alıştırmaları uygulamasıdır. Kelime bilginizi ölçecek 100 soru, IELTS sınavına girmeden kelime dağarcığınızı geliştirmenize yardımcı olacak. Uygulamayı Android işletim sistemli cep telefonları için Google play’den indirin.

Sonuçlar

Sınav sonucunuzu öğrenmenin sizin için ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz. Sonucu bir an önce almak istediğinizi de biliyoruz, ancak sonucun performansınızı tam olarak yansıtması da bizim için aynı ölçüde önemli.

IELTS sınav sonuçları, sınav tarihinden 13 gün sonra açıklanmaktadır.

IELTS sınav sonuçlarının online ve postayla gönderilmesi

Sınav sonucunuza, yazılı sınav tarihinden 13 gün sonra, saat 16.00’dan itibaren sonuç açıklama sayfasından ulaşabileceksiniz.

IELTS sınav sonuçlarınız (diğer bir deyişle, Sınav Sonuç Belgeniz), yazılı sınava girdiğiniz tarihten 13 gün sonra adresinize postalanacaktır. 

Sınav sonuçlarının telefon, e-posta veya faks ile açıklanması mümkün değildir.

Sınav Sonuç Belgesi

Sınavın 4 bölümünü de (Listening, Reading, Writing ve Speaking) tamamlayan adaylar için sınav sonuç belgesi düzenlenecektir. Lütfen 4 bölümü de tamamlayınız. Özel durumlardan dolayı 4 bölüme katılamayacaksanız lütfen sınav tarihinden önce British Council ile iletişime geçiniz.

Sınav Sonuç Belgesi tek nüsha olarak hazırlanmaktadır. Bu nüshayı kaybetmeniz durumunda yeni bir sonuç belgesi verilmeyecektir.

Ancak, sınav tarihinden sonraki iki yıl boyunca bizimle irtibata geçerek sınav sonuç belgenizin dilediğiniz kurumlara gönderilmesini talep edebilirsiniz. Ek sınav sonuç belgeleri adayların kendilerine değil yalnızca kurum ve kuruluşlara gönderilebilmektedir. Her kuruma yalnızca bir sınav sonuç belgesi gönderilebileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

Kurumlar için Sınav Sonuç Belgeleri

Sınav sonucunun geçerli olduğu 2 yıl içerisinde istediğiniz zaman ilave Sınav Sonuç Belgesi talep edebilirsiniz. British Council Türkiye, ilave Sınav Sonuç Belgelerini kurum ve kuruluşlara göndermeye yetkili tek kuruluştur.

Ücretler:

Türkiye’deki kurumlar için: 20 TL / kopya

Türkiye dışındaki kurumlar için:

 • Avrupa: 50 TL
 • Kuzey Avrupa (Norveç, İsveç, Finlandiya): 90 TL
 • Orta Doğu / Amerika (İran, ABD, Kanada): 90 TL
 • Güney Yarım Küre (Avustralya, Yeni Zelanda): 90 TL

Lütfen ödemenizi aşağıda belirtilen hesaba yapın:

İş Bankası
Beyoğlu Şubesi
Şube Kodu: 1011
Hesap No: 1830108
Alıcı: British Council – BRITISH COUNCIL EĞTHİZ.LTD.ŞTİ 
Swift Kodu: ISBKTRISXXX
IBAN KODU: TR29 0006 4000 0011 0111 8301 08

Ödemeyi yaptıktan sonra bize tam adınızı, posta adresinizi, sınav tarihinizi ve ödeme bilgilerini içeren bir e-posta gönderin. Sınav Sonuç Belgesi siparişleriniz iki iş günü içinde kurye şirketine teslim edilecektir.

Sınav bilgilerini eksik veren adayların sonuç belgeleri gönderilmeyecektir. Belirtilmesi gereken sınav detayları; sınav tarihi, sınava girilen şehir, aday numarası ve sınav modülüdür.

Sınav sonuçlarının elektronik ortamda gönderilmesi:

Elektronik gönderim sistemimizde kayıtlı olan 5 okula sınav sonuç belgeniz ücretsiz olarak gönderilebilmektedir.

Bunun için, istediğiniz okulların listesini ve sınav bilgilerinizi içeren bir e-postayı adresine göndermeniz gerekmektedir.

Elektronik sınav sonucunuz talebinizden sonraki iki iş günü içerisinde gönderilecektir.

Sınav Sonuç Belgenizin geçerlilik süresi

Genel olarak kurumlar, iki yıldan daha eski Sınav Sonuç Belgelerini kabul etmemektedir. Bu iki yılın ardından, sınava girdiğinizden bu yana İngilizce düzeyinizi koruduğunuzu veya ilerlettiğinizi kanıtlamanız beklenmektedir.

Sınav Sonuç Belgesi hakkında daha fazla bilgi alın.

IELTS puanlarınızı anlamak

IELTS, her İngilizce düzeyi için bir değerlendirme sonucu vermektedir. Dolayısıyla, sınavdan geçmek ya da kalmak söz konusu değildir. Sınavın her bölümü için (Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma) 0 ile 9 arası bir puan verilmektedir.

IELTS puanlarınızı anlamak ve 9 seviyeli sistem hakkında daha fazla bilgi alın.

IELTS puanlarının Ortak Avrupa Dil Kriterleri (CEFR) ile bağıntısını öğrenin.

Sonuç İnceleme Hizmeti 

Sınavda beklediğiniz puanı almadıysanız, sonuçlarınızın yeniden değerlendirilmesi için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu işleme Sonuç İnceleme adı verilmektedir. Sonuç İnceleme hizmetinden faydalanmak için, sınav tarihinden sonraki altı hafta içinde sınava girdiğiniz merkeze başvuruda bulunmalısınız. Sınavın hangi bölümlerinin yeniden incelenmesini istediğinizi belirtebilirsiniz.

Sonuç inceleme hizmeti için 285 Türk Lirası bir ücret uygulanmaktadır. Yeniden değerlendirmenin sonucunda aldığınız puanın yükselmesi durumunda, bu ücret tarafınıza iade edilecektir. Sonuç inceleme işlemi, 6-8 hafta sürmektedir.

Bu hizmetten faydalanmak için lütfen bize e-posta ile ulaşın. Bir IELTS temsilcisi sizinle en kısa zamanda irtibata geçecektir.

Sınava tekrar girebilir miyim?

Sınava istediğiniz sıklıkta girebilirsiniz. Ancak, aldığınız puanı önemli ölçüde arttırmanın tek yolunun daha fazla eğitimden geçtiğini unutmayın. IELTS üzerine yapılan araştırmalar, ilave İngilizce eğitimi almadan sınav sonuçlarını arttırmanın mümkün olmadığını göstermektedir.