Search

IELTS Sonuçları

IELTS, İngilizce yeteneğinin ölçülmesinde adilliğiyle ünlü ve geniş kabul gören bir sınavdır. IELTS sonuç sürecini ve sonuçlarınıza nasıl ulaşacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

IELTS sonuçlarınızı öğrenin

IELTS sonuç süreci

Sınav sonuçlarınızı, yazılı sınavdan sonraki 13. günde saat 16:00’da, sonuç açıklama sayfasına giderek, çevrimiçi başvuruda belirttiğiniz kimlik numaranız, aday numaranız ve doğum tarihinizi girerek öğrenebilirsiniz.

Sonuçlar 2 yıl boyunca geçerlidir. Sınav raporu formunu faksla ya da e-posta ile göndermemiz kesinlikle yasaktır.

Sınav sonuçları 13. günden önce açıklanmamaktadır.

Türkiye içerisinde bir adrese, sadece bir adet sınav raporu formu ücretsiz olarak gönderilmektedir.

Sınav sırasında tamamen ve düzgün doldurulmayan zarflar merkezimize geri gelecek ve sonuçların tekrar size gönderilmesi için bir posta ücreti talep edilecektir.  

Lütfen sipariş verirken adınızı, soyadınızı, sınav tarihini, sınav modülünü, şehri ve aday numarasını yazmayı unutmayın. Eksik adres ya da kurum bilgisiyle gelen siparişlerin teslimatını garanti edememekteyiz. 

Ek sınav raporu formu

Sınavın geçerli olduğu 2 yıl boyunca istediğiniz zaman ek sınav raporu formu talep edebilirsiniz. British Council Türkiye, ekstra sınav raporu formlarını kurum ve kuruluşlara göndermeye yetkili tek kuruluştur.

Ücretler:

Türkiye’deki kuruluşlar: 20 TL / kopya

Türkiye dışındaki kuruluşlar:

  • Avrupa: 50 TL
  • Kuzey Avrupa (Norveç, İsveç, Finlandiya): 90 TL
  • Orta Doğu / Amerika (İran, ABD, Kanada): 90 TL
  • Güney Yarım Küre (Avustralya, Yeni Zelanda): 90 TL

Lütfen ödemenizi aşağıda belirtilen hesaba yapın:

BRITISH COUNCIL
İş Bankası
Beyoğlu Şubesi
Şube Kodu: 1011
Hesap No: 1830108
Alıcı: British Council – Embassy Office of Cultural Counsellor
Swift Code: ISBKTRISXXX
IBAN CODE: TR29 0006 4000 0011 0111 8301 08

Ödeme yaptıktan sonra lütfen tam isminiz, posta adresiniz, sınav tarihiniz ve ödeme bilgilerini içeren bir e-posta gönderin. Sınav raporu formu siparişleriniz 2 iş günü içinde kurye şirketine teslim edilecektir.

Sınav detaylarını eksik veren adayların sonuç belgeleri gönderilmeyecektir. Belirtilmesi gereken sınav detayları sınav tarihi, sınava girilen şehir, aday numarası ve sınav modülüdür.

* Ekstra sınav raporu sadece kurum ve kuruluşlara gönderilmektedir. Adayların kişisel adreslerine ikinci bir sonuç belgesi gönderilmemektedir.

Elektronik sonuç gönderimi hakkında:

Elektronik gönderim sistemimizde kayıtlı olan 5 okula sınav sonuç belgeniz ücretsiz olarak gönderilebilmektedir. Gönderimin gerçekleşmesi için; elektronik sınav sonucunuzun gönderilmesini istediğiniz okulların listesini ve sınav bilgilerinizi içeren bir e-posta göndermeniz gerekmektedir. (ielts@britishcouncil.org.tr) Elektronik sınav sonucunuz talebinizden sonraki 2 iş günü içerisinde gönderilecektir.

Sonuç inceleme hizmeti

Beklediğiniz puanı almadıysanız, sınavınızın yeniden puanlanması için başvuruda bulunabilirsiniz. Sınav kağıtlarınız kıdemli değerlendirmeciler tarafından tekrar değerlendirmeye alınacaktır. Buna sonuç incelemesi denmektedir. Sonuç inceleme hizmetinden faydalanmak istiyorsanız, sınav tarihinden en fazla 4 hafta sonra sınav rezervasyonu yaptırdığınız merkeze başvuruda bulunmalısınız. Sınavın yeniden değerlendirilmesini istediğiniz belli bölümlerini seçebilirsiniz. Bu süreç 6-8 hafta sürebilmektedir. Ayrıca, sınav sonuçlarınızın incelenmesi süreci devam ederken sonuçları kullanamayacağınızı lütfen unutmayın.

Puanlama süreci ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayın.

Bu hizmetten faydalanmak için lütfen bize e-posta ile ulaşın. Bir IELTS temsilcisi sizinle en kısa sürede temasa geçecektir.

Sonuç İnceleme Formu

IELTS puanlarınızın açıklaması

IELTS 9-bantlı puan

Sınavın her bölümü için (dinleme, okuma, yazma ve konuşma) 1 ile 9 arası bir puan verilmektedir. Bu dört bölümdeki puanların ortalaması, toplam bant puanınızdır. Sınavın her bölümünde tam (örn 5.0, 6.0, 7.0) ya da buçuklu (örn 5.5, 6.5, 7.5) puan almak mümkündür.

IELTS puanlarına dünyanın her yerinde güven duyulmaktadır.

IELTS, her İngilizce düzeyi için bir değerlendirme sonucu vermektedir: Geçme ya da kalma diye birşey yoktur. Puanlarınız, bir sınav raporu formunda paylaşılacaktır. Puanınızın dünyanın İngilizce konuşulan ülkelerindeki kuruluşlar, iş çevreleri ve hükümetler tarafından kabul göreceğinden emin olabilirsiniz.

IELTS puanlarının Ortak Avrupa Dil Kriterleri ile İlişkisi (CEFR)

Aşağıdaki tablo, IELTS bant puanlarının CEFR düzeyleriyle nasıl eşleştiğini göstermektedir. Bu eşleştirme; sayısı giderek artan araştırmalar, sınavın eğitimde ve toplumda köklü kullanım deneyimi, ayrıca sınav sonuçlarının belli amaçlara yönelik kullanılması konusunda çeşitli paydaşların verdiği geri bildirim sonucunda elde edilmiştir.

IELTS ile CEFR düzeyleri arasındaki ilişkiyi daha iyi anlama çabalarımız devam etmektedir. Her iki tabloda da yer alan bant puanları toplam puanlardır ve dinleme, okuma, yazma ve konuşma ile ilgili puanları ayrı ayrı göstermemektedir.

Tablo, her bir CEFR düzeyinin eşiğinde ulaşılmasını beklediğimiz IELTS bant skorlarını göstermektedir.

Toplam bant puanlarının açıklaması

Toplam bant puanınızı ve sınavın dinleme, okuma, yazma ve konuşma şeklindeki dört bölümüne ilişkin puanlarınızı içeren bir sınav raporu formu alacaksınız.

Dört bölümün de puanı eşit ağırlıktadır. Toplam bant puanını hesaplamak için, dört ayrı bölümün puan toplamının ortalaması alınır.

Toplam bant puanları, en yakın tam ya da buçuklu rakama yuvarlanır. Kuşkuya yer vermemek için uygulanan yuvarlama ilkesi şöyledir: Dört beceri için elde edilen toplam puanın ortalaması 0.25 ile bitiyorsa, bir sonraki buçuğa yuvarlanır; 0.75 ile bitiyorsa, bir sonraki tam sayıya yuvarlanır.

  • Dolayısıyla, dinleme için 6.5 puan, okuma için 6.5 puan, yazma için 5.0 puan ve konuşma için 7.0 puan alan bir adayın toplan bant puanı 6.5 olacaktır (25 ÷ 4 = 6.25 = 6.5 bandı).
  • Aynı şekilde, dinleme için 4.0, okuma için 3.5, yazma için 4.0 ve konuşma için 4.0 alan bir adayın toplam bant skoru 4.0 olacaktır (15.5 ÷ 4 = 3.875 = 4.0 bandı).
  • Ancak, dinleme için 6.5, okuma için 6.5, yazma için 5.5 ve konuşma için 6.0 alan bir          adayın bant puanı 6.0 olacaktır (24.5 ÷ 4 = 6.125 = 6 bandı).

IELTS sınav materyallerinin nasıl hazırlandığı konusunda daha fazla bilgi için IELTS sınav kağıtlarının hazırlanması sürecine dair bilgiyi adresteki dokümanda bulabilirsiniz.

IELTS değerlendirme ölçütleri

IELTS puanınızın İngilizce dil yeterliliğinizi gerçek anlamda yansıttığından emin olabilirsiniz. Sınavınızı değerlendiren kişiler ayrıntılı ölçütler kullanmaktadırlar.

Daha fazla bilgi için lütfen bu linki ziyaret edin.

IELTS sonuçlarınızla ilgili sorular

Beklediğiniz puanı almadıysanız, sınavınızın yeniden puanlanması için başvuruda bulunabilirsiniz. Sınav kağıtlarınız kıdemli değerlendirmeciler tarafından tekrar değerlendirmeye alınacaktır. Buna sonuç inceleme denmektedir. Sonuç inceleme hizmetinden faydalanmak istiyorsanız, sınav tarihinden en geç 6 hafta sonra sınav rezervasyonu yaptırdığınız merkeze başvuruda bulunmalısınız. Sınavın hangi bölümlerinin yeniden değerlendirilmesini istediğinizi belirtebilirsiniz. Ayrıca, sınav sonuçlarınızı inceleme süreci devam ederken kullanamayacağınızı lütfen unutmayın.

Puanlama süreci ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.

Sonuç inceleme hizmeti için bir ücret uygulanmaktadır. Lütfen ödeme yapmadan önce bizimle temasa geçin. Sınavın herhangi bir kısmında tekrar değerlendirmenin ardından puanınız artmışsa ödemeniz iade edilecektir.

Bu hizmetten faydalanmak için lütfen bize e-posta ile ulaşın. Bir IELTS temsilcisi sizinle en kısa zamanda irtibata geçecektir.

Bir sonraki IELTS sınavından daha iyi puan alın

IELTS puanınızı yükseltmek istiyorsanız öncelikle İngilizcenizi geliştirmeniz gerekir. Sınav raporu formunuza bakarak hangi becerileriniz üzerinde daha çok çalışmanız gerektiğini görebilirsiniz.

Sınav raporu formunda tespit edilen zayıf kaldığınız beceri alanlarını geliştirmedikçe sınava tekrar tekrar girmek size daha fazla puan kazandırmayacaktır. Aynı zamanda sınava nasıl hazırlandığınızı, sınav günü nasıl bir performans gösterdiğinizi düşünmeli ve zayıf olduğunuz alanda İngilizcenizi iyileştirmeyi hedeflemelisiniz.

Hazır olduğunuzu düşündüğünüzde yeni bir sınav için başvurunuzu yapın. Bu süre içerisinde de lütfen sizin için hazırladığımız  faydalı IELTS ipuçlarına Take ELTS web sitemizden bakın.

Bize ulaşın

Size daha iyi hizmet verebilmek için sınav koşulları ile ilgili geri bildirimin / şikayetlerin sınav gününde yazılı olarak ya da sınav gününden itibaren en geç 5 gün içinde ielts@britishcouncil.org.tr adresine bildirilmesi gerekir. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra iletilen şikayetler geçersiz sayılacaktır.

British Council Türkiye – Sınavlar Departmanı

Tel: +90 212 355 56 57
Faks: +90 212 355 56 58

Bize hafta içi 09.00–13.00 ve 14.00–17.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.