Wednesday 29 May 2019

20 Temmuz 2019 itibariyle Erzurum’da gerçekleşecek ilk bilgisayar üzerinden IELTS sınavı için kayıtlar British Council Türkiye web sitesi üzerinden açıldı.

Kağıt ve kalem ile girilen IELTS sınavına alternatif olarak geliştirilen bilgisayar üzerinden IELTS, şimdi sadece British Council ile Erzurum’da, Atatürk Üniversitesi’nde. İlki 20 Temmuz tarihinde, sabah, öğlen ve akşamüstü olmak üzere gerçekleştirilecek bilgisayar üzerinden IELTS sınavı için kayıtlar, British Council web sitesi (www.britishcouncil.org.tr) üzerinden gerçekleştiriliyor. 

Sınava giren katılımcılar için sürekli olarak geliştirilen IELTS sınavı, daha fazla sınav tarihi, daha fazla sınav lokasyonu ve sınav sonucunu daha hızlı öğrenebilme seçeneklerinin yanı sıra kulaklıkla dinleyebilme avantajıyla bilgisayar üzerinden de gerçekleştirilebiliyor. Katılımcılar, bilgisayar üzerinden gerçekleştirilen IELTS sınavı sayesinde artık kendilerine en uygun sınav yöntemini ve sınav tarihini seçebiliyor. Ayrıca sınav sonuçlarını, sınavın tamamlanmasının ardından, 5-7 iş günü içinde çok daha hızlı bir şekilde öğrenebiliyorlar. 

Bilgisayar üzerinden gerçekleştirilecek IELTS, kağıt ve kalem ile girilen IELTS sınavının yerini tamamen almamakla birlikte, sınav tarihleri ve sonuçlarının ulaştırılması anlamında daha geniş seçenek sunuyor. Erzurum’da, talep doğrultusunda haftanın 7 günü, sabah-öğle ve akşamüstü olmak üzere üç seans olarak gerçekleştirilecek bilgisayar üzerinden IELTS sınavına, aynı zamanda hafta sonu da girilebiliyor.

Sınav içeriği, yapısı ve sınav süreleri her iki seçenekte de aynıdır. Bilgisayar üzerinden IELTS sınavına girmeyi tercih edenler ‘Dinleme’, ‘Okuma’ ve ‘Yazma’ bölümlerini bilgisayar kullanarak tamamlayacak. ‘Konuşma’ sınavı ise konuşma becerilerinin daha iyi değerlendirilebilmesi amacıyla yüz yüze yapılmaya devam edilecek. Katılımcılar, girdikleri IELTS sınavının kağıt ve kalem ile ya da bilgisayar üzerinden yapıldığından bağımsız olarak, aynı güvenilir İngilizce sınavına girdiklerinden emin olabilirler.

British Council, eğitim, iş veya göçmenlik konusunda dünyanın en bilinen sınavı olan IELTS ile dünyanın dört bir yanındaki farklı fırsatlar arayan milyonlarca insana, hayatlarını değiştirecek yeni kapılar açıyor. IELTS sınavı hakkında detaylı bilgi için www.britishcouncil.org.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bilgisayar Üzerinden IELTS Hakkında

Bilgisayar üzerinden IELTS, ilk kez Aralık 2017'de Avustralya'da uygulandı ve 2018 boyunca IELTS sınav ağındaki farklı ülkelerde de uygulanmaya başladı.

İçerik, puanlama, zorluk derecesi, soru formatı ve güvenlik düzenlemeleri açısından kağıt ve kalem ile yapılan IELTS ile hiçbir farkı yoktur. 

Bilgisayar üzerinden IELTS, Dinleme, Okuma ve Yazma sınavlarını kapsar. Konuşma sınavı yüz yüze gerçekleştirilmeye devam edecektir. Zira bu yöntem, iletişim kurabilme becerisinin daha güvenilir bir göstergesidir ve katılımcılar bu yöntemin çok daha doğal hissettirdiğini belirtmektedirler.

Bu yeni seçenek, kağıt ve kalem ile yapılan IELTS sınavının yerini tamamen almayacak; yalnızca sınav tarihleri ve sonuçlarının ulaştırılması anlamında daha geniş seçenekler sunacaktır.

Bilgisayar üzerinden IELTS sınavının sonuçları, sınavın tüm bölümlerinin tamamlanmasının ardından 5-7 gün içinde hazır olmaktadır.

IELTS ortakları, daha iyi bir IELTS deneyimi sunmak amacıyla sınavın geliştirilmesi için sürekli yatırıma bağlılığını sürdürmektedir.

IELTS - Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı

IELTS'in açılımı Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavıdır. Geçen yıl üç milyon katılımcının girdiği IELTS, yüksek eğitim ve küresel göç için dünyanın en bilinen İngilizce yeterlilik sınavıdır. 

10 binin üzerinde kurum, eğitim, göç ve mesleki akreditasyon gibi amaçlarla İngilizce dilinde iletişim kurabilmek konusunda IELTS'i gerçek hayatı yansıtan, güvenli, tutarlı ve geçerli bir sınav olarak kabul etmekte ve güvenmektedirler. 

IELTS'in resmi ortakları British Council ile IELTS Australia ve Cambridge Assessment English kurumlarıdır.

British Council, Birleşik Krallık’ın kültürel ilişkiler ve eğitim fırsatlarından sorumlu uluslararası kuruluşudur ve 100'ün üzerinde ülkede, 800'den fazla sınav merkezinde IELTS sınavı yapmaktadır.

Sınav hakkında

Katılımcıların dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerileri ölçülür. Tüm sınav puanlamaları, 1 (Aday dili kullanamıyor) ile 9 (Uzman kullanıcı) arasında puanların yer aldığı bir ölçekle değerlendirilir.

IELTS, akademik ve genel amaçlara hizmet eden iki farklı sınav seçeneği sunmaktadır. IELTS Akademik, bir yükseköğrenim ortamında ihtiyaç duyulan İngilizce yeterliliğini ölçer. Katılımcılara, çalışma alanlarından bağımsız olarak sorular ve metinler verilir. IELTS Genel Eğitim sınavı ise, gündelik hayat içerisinde kullanılan İngilizce yeterliliğini ölçmektedir. Sorular ve metinler iş ortamını ve sosyal durumları yansıtmaktadır. IELTS Genel Eğitim sınavı, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık ile İrlanda'ya göç etmek isteyenler için uygundur.

IELTS sınavını tanıyan ya da zorunlu tutan devlet kurumları ve meslek birliklerinin bazıları şunlardır:

•Kanada Göçmenlik, Mültecilik ve Vatandaşlık Bürosu (IRCC)

•Avustralya İçişleri Bakanlığı

•Birleşik Krallık Vize ve Göç Dairesi

•Uluslararası Para Fonu (IMF)

Notes to Editor

Mirel Akdemir, Kurumsal İletişim Müdürü

Tel: +90 212 355 56 77

E-posta: mirel.akdemir@britishcouncil.org.tr